Reklama

Jak rozliczyć PIT krok po kroku?

Opublikowano:
Autor:

Jak rozliczyć PIT krok po kroku? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości PIT to z angielskiego Personal Income Tax, czyli po prostu podatek od osób fizycznych, obejmujący uzyskiwane przez nich dochody. Od roku 2008 można składać e-deklaracje, co jest bardzo dużym ułatwieniem. Warto pobrać program PIT 2017/2018 i rozliczyć swoje podatki przez internet.

PIT to z angielskiego Personal Income Tax, czyli po prostu podatek od osób fizycznych, obejmujący uzyskiwane przez nich dochody. Od roku 2008 można składać e-deklaracje, co jest bardzo dużym ułatwieniem. Warto pobrać program PIT 2017/2018 i rozliczyć swoje podatki przez internet.

Każda osoba fizyczna ma obowiązek wypełnić PIT za miniony rok rozliczeniowy. Czas na to ma do 30 kwietnia nowego roku rozliczeniowego, chyba że Urząd Skarby wyznaczy inny termin. Może tak być w sytuacji, gdy ostatni dzień kwietnia przypada w dniu wolnym od pracy. W roku 2018 dzień 30 kwietnia przypada w poniedziałek, dlatego do tego dnia należy złożyć PIT za rok 2017. Zawsze jednak warto sprawdzić jaką datę ustalił Urząd Skarbowy przypisany do danego podatnika.

PIT można rozliczyć przez internet. Jest to szczególnie duże usprawnienie dla wszystkich, którzy nie do końca wiedzą jak rozliczyć PIT. E-deklaracje są łatwiejsze do wypełniania niż tradycyjny druk PIT. Niezwykle pomocny jest tutaj program PIT, który prowadzi nas krok po kroku.

1. Wybierz program PIT.

W pierwszym kroku należy wybrać program PIT. Warto zwrócić uwagę na kilka czynników:

 • zgodność z wytycznymi Ministerstwa Finansów - dzięki temu wiesz, że PIT zostanie wypełniony prawidłowo;
 • możliwość wypełnienia PITu online – jeżeli nie chcesz pobierać oprogramowania na swój komputer, wybierz taki program PIT, który pozwoli wypełnić druk online. Dzięki temu zaoszczędzisz czas potrzebny na zainstalowanie programu;
 • aktualność – zwróć uwagę, aby wybrany przez Ciebie program PIT był dedykowany do minionego roku rozliczeniowego;
 • nieodpłatność – wybierz program PIT, który jest darmowy. Istnieją programy spełniające trzy powyższe kryteria, które możesz pobrać za darmo, jak np. program PIT Pro 2017/2018. Zatem nie warto przepłacać.

 

PIT to z angielskiego Personal Income Tax, czyli po prostu podatek od osób fizycznych, obejmujący uzyskiwane przez nich dochody. Od roku 2008 można składać e-deklaracje, co jest bardzo dużym ułatwieniem. Warto pobrać program PIT 2017/2018 i rozliczyć swoje podatki przez internet.

2. Wybierz sposób wypełnienia druku PIT.

Źródło: Podatnik.Info

 

Jeżeli wypełniasz e-deklaracje po raz pierwszy i nie wiesz jak wypełnić PIT lub nie czujesz się zbyt pewnie podczas rozliczania druku PIT, wybierz opcję „krok po kroku”, która poprowadzi Cię przez cały PIT online.

 

3. Rozpocznij wypełnianie druku PIT online.

Na początek wybierz:

 • sposób rozliczenia,
 • czy składasz rozliczenie czy korektę,
 • Urząd Skarbowy.

Źródło: Podatnik.Info

 

4. Wybierz źródła przychodów, po czym przejdź dalej.

Źródło: Podatnik.Info

 

5. Wybierz przysługujące Ci ulgi. Jeżeli krok ten Ciebie nie dotyczy, po prostu przejdź dalej.

Źródło: Podatnik.Info

 

 6. Jeżeli wybrałeś opcję rozliczenia wspólnie z małżonkiem, zaznacz źródło jego przychodów.

Źródło: Podatnik.Info

 

7. W kolejnych krokach musisz podać kwoty do uzupełnienia druku, zgodnie z dokumentami, np. drukiem PIT-11, które posiadasz:

 • kwotę rocznych przychodów,
 • kwotę składek na ubezpieczenie społeczne,
 • kwotę składek na ubezpieczenie zdrowotne,
 • kwotę zapłaconych i odliczonych składek zdrowotnych, które zostały zwrócone za rok 2017.

 

8. W kolejnym kroku program PIT poprosi o uzupełnienie danych osobowych. Zanim klikniesz przycisk „Dalej” upewnij się, że wszystkie dane są uzupełnione prawidłowo. Pomyłki zdarzają się najczęściej podczas podawania numeru PESEL lub kodu pocztowego.

Źródło: Podatnik.Info

 

Jeżeli wypełniasz PIT ze współmałżonkiem, w następnym kroku musisz uzupełnić jego dane osobowe.

 

9. Po tym program PIT wygeneruje wypełniony online druk. Nie musisz więc szukać właściwych pól na druku ani martwić się tym jak wypełnić PIT – kreator zrobi to za Ciebie na podstawie danych i informacji, które podałeś. Jeżeli podczas wypełniania zdarzyła się jakaś pomyłka, program PIT wskaże Ci ją poprzez znak wykrzyknik. Możesz więc wrócić do miejsca, w którym masz błędne lub niekompletne dane i je poprawić.

Źródło: Podatnik.Info

 

10. Wyślij PIT przez internet lub wydrukuj formularz

Po wypełnieniu PIT możesz go wysłać przez internet -> www.podatnik.info/program_do_pit , co bardzo przyspieszy proces składania i rozliczenia deklaracji podatkowej. Jeżeli jednak wolisz tradycyjną wersję lub boisz się wysłać PIT online, możesz go wydrukować i osobiście odwiedzić Urząd Skarbowy lub wysłać PIT listownie. Bez względu jednak na wybraną przez Ciebie formę złożenia PIT, pamiętaj do kiedy masz na to czas – niezależnie od tego, czy wysyłasz go listownie, czy przez internet.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE