Reklama

Jak prezydent, marszałek i radni PSL drzewa sadzili...

Opublikowano:
Autor:

Jak prezydent, marszałek i radni PSL drzewa sadzili... - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Marszałek Adam Struzik pod krawatem, prezydent Andrzej Nowakowski bez krawata sadzili w piątek drzewa przy przedszkolu na Międzytorzu. - Krzywo! - zwracała uwagę radna Małgorzata Struzik. Ktoś inny krzyczał, czy już się trzyma, bo wiatr się wzmaga. - Panie pośle, może pan będzie deptał – pytał miejski włodarz Piotra Zgorzelskiego. Łącznie posadzono 13 drzew.

Marszałek Adam Struzik pod krawatem, prezydent Andrzej Nowakowski bez krawata sadzili w piątek drzewa przy przedszkolu na Międzytorzu. - Krzywo! - zwracała uwagę radna Małgorzata Struzik. Ktoś inny krzyczał, czy już się trzyma, bo wiatr się wzmaga. - Panie pośle, może pan będzie deptał ziemię – pytał miejski włodarz Piotra Zgorzelskiego. Łącznie posadzono 13 drzew.

Przed przyjazdem gości tuż przy budynku Miejskiego Przedszkola nr 5 od strony placu zabaw wykopano 13 dołków pod przyszłe drzewa. Akurat 13, ponieważ tyle jest oddziałów w placówce. Od teraz dzieciom przybyło nowe zajęcie, będą doglądały jak te drzewa rosną. Przy każdym z osobna umieszczono stosowną tabliczkę z nazwą grupy. 

Tematyka drzew ostatnio stała się nośna głównie za sprawą ministra Jana Szyszki i nowych, bardziej liberalnych przepisów dotyczących wycinki drzewostanu, które niekoniecznie wszystkim się spodobały. Partia rządząca przeforsowała nowe przepisy, uruchamiając medialną lawinę z informacjami o kolejnych ubytkach w przyrodzie w różnych miejscach Polski i to w sytuacji, kiedy równocześnie baczniej zwracaliśmy uwagę na wyniki jakości powietrza. Ostatecznie tematyka została upolityczniona. Jedni wybierają piły, drudzy najwyraźniej łopaty, a przynajmniej tak to przedstawiono.

[ZT]14801[/ZT]

Płoccy radni z Polskiego Stronnictwa Ludowego proponowali inicjatywy proekologiczne już wcześniej, najpierw tężnię, później była interpelacja dotycząca walki ze smogiem, natomiast najnowsze pomysły to park ojcowski (o tym za chwilę) i piątkowa akcja z sadzeniem drzew. Stawili się dość tłumnie zarówno przedstawiciele Ratusza (łącznie z prezydentem i wiceprezydentem Piotrem Dyśkiewiczem), jak i Starostwa Powiatowego (był Lech Dąbrowski). W komplecie przybyli wszyscy miejscy radni PSL: Małgorzata Struzik, Tomasz Kominek, Michał Sosnowski i Michał Twardy.

- Zaglądajcie na naszego Facebooka i Twittera – prosił Tomasz Kominek.

Zaproponowali coś w rodzaju łańcuszka, aby uwiecznić na zdjęciu każde kolejne zasadzone drzewo i opublikować fotografię w mediach społecznościowych, dodając hashtag #DrzewoDlaPolski. Za każdym razem nominuje się kolejne osoby. - Akcja ma również drugi cel. Jest nim zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczenia powietrza. Smog nie odpuszcza i truje Polaków – dodaje Kominek na Facebooku.

- Jedni drzewa rąbią, inni sadzą – stwierdził marszałek naszego województwa, Adam Struzik. - wyrąbano już setki tysięcy drzew. Możemy się temu przeciwstawić na dwa sposoby, w sensie prawnym w sejmie i poprzez zasadzenie następnych drzew. Tymi zaopiekują się dzieci. Młodsze pokolenie będzie uczyło się w ten sposób szacunku dla natury – po czym śmiał się, że zamierza sadzić drzewa w krawacie.

- Akurat ja jestem bez krawata – odezwał się prezydent Nowakowski. Zapowiadał też, że w mieście bardziej się zazieleni, także na Międzytorzu. - Postaramy się posadzić drzew jak najwięcej, abyśmy mogli w Płocku, pomimo kominów, oddychać pełną piersią.

Prezydent jest przychylny pomysłowi z założeniem parku ojcowskiego. - Z pewnością znajdziemy dogodne miejsce, aby każdy dumny ojciec mógł zasadzić swoje drzewo. Musimy dobrać odpowiedni rodzaj. Sądzę, że wszystko zajmie około miesiąca – uważał. Zaraz dopytano, czy powstanie też podobny park dla matek...

[ZT]14811[/ZT]

- Może już nie kontynuujmy tego tematu, bo jako dziadek zaraz i ja poproszę o park dziadkowy – wtrącił poseł PSL, Piotr Zgorzelski.

Wycinkę drzew określił jako „hekatombę”. Zapraszał na tzw. obywatelskie wysłuchanie publiczne, czyli wspólne obrady ekologów, ekspertów, organizacji pozarządowych i samorządowców 20 marca na temat dewastacji polskiej przyrody. Odbędzie się jednak nie w Płocku, tylko w sejmie w Warszawie o godz. 11.00.

Nowe drzewa, które już rosną przy przedszkolu, to jarzęby mączne, odmiana magnifica. Osiągają od 6 do 12 metrów wysokości, liście mają szerokie, białe, od spodu ciemnozielone, za to jesienią stają się żółtobiałe lub zielone. Ich owoce przypominają jarzębinę. Wybór nie jest przypadkowy. Chodziło o walor edukacyjny i możliwość wykorzystania owoców do prac plastycznych. Po tych wszystkich wyjaśnieniach wszyscy żwawo zabrali się do sadzenia. Łopaty poszły w ruch, także panie zabrały się do pracy. Na koniec dzieci odznaczyły ich symbolicznie za wysiłek medalami z napisem ”Drzewo to skarb” i zaśpiewały piosenkę: - Bo ziemia to wyspa, to wyspa zielona. Wśród innych dalekich planet. To dom jest dla ludzi, dla ludzi i zwierząt, więc musi być bardzo zadbany. Posadźmy kwiatów tysiące. Posadźmy kwiaty i drzewa.  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE