Reklama

Jak opanować tremę przed publicznymi wystąpieniami?

Opublikowano:
Autor:

Jak opanować tremę przed publicznymi wystąpieniami? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Często w pracy trzeba przedstawić prezentację podczas zebrania czy konferencji. Są osoby, którym takie zadania nie sprawiają kłopotów, a przemawianie przed zgromadzeniem to dla nich bułka z masłem. Większość pracowników, szczególnie gdy ich obowiązki zawodowe nie wymagają publicznych wystąpień, może mieć z nimi problemy. Podpowiadamy w jaki sposób można opanować tremę przed wystąpieniem.

Często w pracy trzeba przedstawić prezentację podczas zebrania czy konferencji. Są osoby, którym takie zadania nie sprawiają kłopotów, a przemawianie przed zgromadzeniem to dla nich bułka z masłem. Większość pracowników, szczególnie gdy ich obowiązki zawodowe nie wymagają publicznych wystąpień, może mieć z nimi problemy. Podpowiadamy w jaki sposób można opanować tremę przed wystąpieniem.

Dobrze przygotuj temat

Nic nie dodaje pewności siebie podczas wystąpień publicznych, jak świadomość, że przedstawiany temat jest Ci doskonale znany. Jeśli poczujesz się specjalistą w zakresie sprawy, którą będziesz prezentować, zmniejszy to stres przed wystąpieniem. Warto uświadomić sobie, że masz specjalistyczną wiedzę, a Twoi słuchacze są najpewniej dość powierzchownie zorientowani w temacie.

Poznaj swoich odbiorców

Dużo łatwiej przemawia się do osób znanych osobiście. Może jednak się zdarzyć, że będziesz występować przed gronem nieznanych ludzi. Warto przed prezentacją zapoznać się przynajmniej z kilkoma słuchaczami. Zyskasz dzięki temu świadomość, że na sali siedzi paru Twoich sojuszników. Pozwoli Ci to nieco opanować stres przed wystąpieniem.

Zrób listę pytań, jakie mogą się pojawić

Często elementem stresującym jest nieprzewidywalność reakcji słuchaczy na wystąpienie. Po prezentacji będą chcieli zadać Ci kilka związanych z nią pytań. Możesz przygotować się na to sporządzając listę spraw, o które mogą chcieć zapytać osoby słuchające przemowy. Przygotowana wcześniej lista oczekiwanych pytań pozwoli na lepsze przygotowanie do wystąpienia i mającej po nim nastąpić dyskusji.

Nie mów, że masz tremę

Wiele osób próbuje zmniejszyć stres przed wystąpieniem informując swoich słuchaczy, że ma tremę. Nie radzimy próbować tego sposobu, gdyż przynosi odwrotny od oczekiwanego efekt. Słuchacze być może wcale nie zwróciliby uwagi na objawy zdenerwowania, lecz jeśli o nich wspomnisz, możesz być pewien, że odbiorcy prelekcji będą uważnie przyglądać się Tobie usiłując dostrzec wszystkie przejawy stresu.

Bądź sobą

Jeśli znasz wszystkie zasady dotyczące zachowania podczas publicznych wystąpień, to bardzo dobrze. Jednak ta wiedza może pogłębić Twój stres. Zamiast koncentrować się na merytoryce, możesz zbytnio skupiać się np. czy stoisz w odpowiedniej pozie i patrzysz we właściwym kierunku. Jeśli nie jesteś weteranem przemówień, lepiej skup się na tym, co chcesz przekazać słuchaczom i zachowuj się przy tym swobodnie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE