Reklama

Jak odzyskać pieniądze z ubezpieczenia na życie?

Opublikowano:
Autor:

Jak odzyskać pieniądze z ubezpieczenia na życie? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kupno ubezpieczenia na życie jest różnie motywowane. Niektórzy liczą na ochronę i gromadzenie oszczędności, inni na pomnażanie wpłacanych składek, jednak w każdym z tych przypadków ubezpieczenie ma zapewnić wypłatę środków za wystąpienie konkretnego zdarzenia – urazu, choroby czy pobytu w szpitalu.

Kupno ubezpieczenia na życie jest różnie motywowane. Niektórzy liczą na ochronę i gromadzenie oszczędności, inni na pomnażanie wpłacanych składek, jednak w każdym z tych przypadków ubezpieczenie ma zapewnić wypłatę środków za wystąpienie konkretnego zdarzenia – urazu, choroby czy pobytu w szpitalu.

Otrzymanie odszkodowania dla wielu osób jest podstawą do wybrania konkretnej polisy na życie. To, ile otrzymamy pieniędzy z polisy zależy od wysokości sumy ubezpieczenia. Jeśli przykładowo suma ubezpieczenia wynosi w podstawie 300 000 zł, to tyle za śmierć ubezpieczonego otrzyma uposażony (100% SU).

Ale nie zawsze wysokie odszkodowanie zostanie wypłacone, a w skrajnych przypadkach nie dostaniemy z polisy ani złotówki. Aby uniknąć takiego scenariusza, warto pamiętać o kilku zasadach, na których opiera się ubezpieczenie życiowe.

Polisa na życie – ochronna, oszczędnościowa czy inwestycyjna?

Ubezpieczenie na życie to przede wszystkim finansowa ochrona, którą gwarantuje towarzystwo ubezpieczeniowe. Ochrona ta zapewnia wypłatę sumy ubezpieczenia osobom uposażonym na wypadek śmierci ubezpieczonego. Oznacza to w praktyce, że osoba, która chce zabezpieczyć przyszłość swoich najbliższych na wypadek własnej śmierci, może zakupić polisę na życie – to wszystko oferuje wariant podstawowy ubezpieczenia na życie.

Klient może również wybrać odpowiednią umowę dodatkową, która zwiększy zakres ochrony. Może ona dotyczyć zdrowia, wypadków, urazów ciała, narodzin dziecka lub śmierci bliskich osób. Ważne jest, by zakupione ubezpieczenie na życie z rankingubezpieczennazycie.pl było decyzją dobrze przemyślaną, jak również porównaną z innymi dostępnymi ofertami, co zapewnia skorzystanie z rankingu ubezpieczeniowego.

Ochronę można też wzbogacić o oszczędzanie środków i pomnażanie kapitału. To oznacza wpłacanie wyższej składki, jednak w przypadku polis mieszanych część składki odpowiada za ochronę, a część za oszczędzanie lub inwestowanie. Najłatwiej jest odzyskać pieniądze z polisy oszczędnościowej – to możliwe na koniec umowy (w ramach ubezpieczenia na życie i dożycie). Wtedy wystarczy osiągnąć wiek wskazany w umowie, aby uzyskać sumę zgromadzonych przez lata składek.

O tym pamiętaj, jeśli chcesz otrzymać odszkodowanie z polisy

1.Suma ubezpieczenia

To, ile otrzymamy z polisy na życie bez względu na jej rodzaj zależy od wysokości sumy ubezpieczenia. Odszkodowanie, na które szczególnie liczy się w trudnych sytuacjach życiowych będzie bardziej korzystne wówczas, gdy suma ubezpieczenia będzie wysoka.

Jeśli ubezpieczamy się wyłącznie na wypadek własnej śmierci, to suma ubezpieczenia powinna odpowiadać sumie naszych 3-letnich zarobków. To pozwoli uposażonym (rodzinie, dzieciom) utrzymać przez pewien czas komfort życia na niezmienionym poziomie.

Przed zakupem polisy na życie warto zastanowić się w pierwszej kolejności jak duże środki są konieczne do zaspokojenia potrzeb najbliższych – dzieci, żony, rodziców itd. By ustalić takie potrzeby, dobrze jest podsumować wysokość posiadanego kredytu do spłacenia oraz inne zobowiązania finansowe jak remont domu, prowadzenie firmy, kupno lub naprawa samochodu. Dla osób, które mają trudności w obliczeniu wysokości sumy ubezpieczenia lub procentu, jaki przysługuje za określone zdarzenia, przydatnym narzędziem może okazać się kalkulator ubezpieczeń życiowych w www.rankingubezpieczennazycie.pl – narzędzie przygotowane przez specjalistów właśnie z myślą o pomocy w podejmowaniu tak ważnych decyzji, jak wybór ubezpieczenia na życie.

2.Umowy dodatkowe

Umowy dodatkowe zwiększają w sposób znaczny możliwość otrzymania odszkodowania. Wysokość kwoty, którą można otrzymać powinna określać tabela procentowa danego produktu ochronnego. Przykładowo – grupa PZU w ramach indywidualnego ubezpieczenia oferuje rozszerzenie umowy o ochronę na wypadek leczenia szpitalnego, w którym za każdy dzień pobytu w szpitalu (powyżej 3 dni) płaci 1% wybranej sumy ubezpieczenia, natomiast 10% z tytułu pobytu na oddziale intensywnej terapii w wyniku nieszczęśliwego wypadku (powyżej 2 dni).

Im więcej rozszerzeń, tym większa szansa na otrzymanie świadczenia, ale i wyższa składka, więc należy ostrożnie dobierać dodatki, tak aby rata za polisę nie była obciążeniem finansowym dla naszej kieszeni.

3.Karencja

Tym, co jeszcze wpływa na uzyskanie odszkodowania z ubezpieczenia na życie jest okres karencji, o którym wiele osób zapomina podpisując umowę. Towarzystwa ubezpieczeniowe ustalają określony czas pomiędzy zawarciem umowy z ubezpieczonym a rozpoczęciem ochrony objętej świadczeniami. Jeśli klientowi zależy na krótkim okresie karencji, warto sprawdzić to przed zakupem, by nie dać się rozczarować brakiem odszkodowania.

Okres karencji może wynosić 1 miesiąc, 3 miesiące jak nawet rok czasu. W ten sposób ubezpieczyciel zabezpiecza się przed tymi klientami, którzy liczą na uzyskanie świadczenia, mimo np. złego stanu zdrowia. Dlatego karencja pojawia się najczęściej w dodatkach jak poważne zachorowanie czy urodzenie dziecka – kobieta zawierająca umowę a będąca już w ciąży nie otrzyma świadczenia.

Niektóre zdarzenia jednak nie są objęte karencją, np. śmierć w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

4.Wyłączenia odpowiedzialności

Przed kupnem polisy na życie dobrze jest sprawdzić wyłączenia odpowiedzialności. Są to sytuacje, w których firma ubezpieczeniowa posiada prawo odstąpienia od wypłaty odszkodowania. Do tego rodzaju sytuacji należą m.in. śmierć w wyniku samobójstwa lub śmierć w wyniku aktu terrorystycznego.

Działanie na własną szkodę są wykluczane jako podstawa do wypłacenia świadczenia, dlatego warto zapoznać się dokumentem OWU, aby uniknąć zakupu ubezpieczenia, które ma zbyt dużo wyłączeń, przez co wypłata odszkodowania będzie bardzo utrudniona. Wyłączenia dotyczą zarówno podstawy, jak i każdego z rozszerzeń z osobna.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE