Reklama

Jak dawne elegantki dbały o higienę

Opublikowano:
Autor:

Jak dawne elegantki dbały o higienę - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Na pewno miały trudniej niż współczesne kobiety - nie mogły w każdej chwili wskoczyć pod prysznic z ciepłą wodą albo wysuszyć włosów na pięć minut przed wyjściem z domu. Tajniki damskiej toalety sprzed lat zdradza wystawa w Muzeum Mazowieckim.

Na pewno miały trudniej niż współczesne kobiety - nie mogły w każdej chwili wskoczyć pod prysznic z ciepłą wodą albo wysuszyć włosów na pięć minut przed wyjściem z domu. Tajniki damskiej toalety sprzed lat zdradza wystawa w Muzeum Mazowieckim.

Zastanawiacie się czasami, jak wyglądały sprzęty łazienkowe z drugiej połowy XIX i z pierwszej połowy XX wieku?  Czasowa wystawa „Uroda, higiena i zdrowie. Akcesoria toaletowe i sprzęty łazienkowe od połowy XIX do połowy XX wieku” otwarta zostanie w czwartek 6 lutego o 17. Eksponowane będą na niej zabytki, które pochodzą z prywatnej kolekcji oraz zbiorów Muzeum Mazowieckiego. Przez ponad 100 lat służyły one do pielęgnowania i upiększania ciała.

Na wystawie zobaczyć będzie można charakterystyczne dla drugiej połowy XIX wieku przenośne miedziane wanny, wiszące porcelanowe umywalki, komplety na umywalnię, czyli misy, dzbany i nocniki i różnego rodzaju podgrzewacze do wody.

Wśród zabytków XX-wiecznych zobaczyć będzie można bojlery, baterie i armaturę używane w coraz bardziej rozpowszechnionych łazienkach, niezbędne dla wygody i podniesienia jakości życia. XX wiek był również czasem upiększania i udoskonalania urody oraz rozkwitu przemysłu kosmetycznego i perfumeryjnego. Świadczyć o tym będą opakowania i flakoniki po mydłach, kremach, maściach, pudrach i perfumach. - Eksponaty, które będzie można zobaczyć na naszej wystawie, przemawiają do wyobraźni i pozwalają uświadomić, ile trudu wymagały dawniej czynności higieniczne, odbywające się najczęściej w sypialniach, jeszcze bez zbawiennych kanalizacji – informuje Beata Kamińska z Muzeum Mazowieckiego.

Fot. Archiwum Muzeum Mazowieckiego

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE