Reklama

Jak byłaś traktowana na porodówce? Podziel się swoją opinią

Opublikowano:
Autor:

Jak byłaś traktowana na porodówce? Podziel się swoją opinią  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kobiety w całej Polsce wypełniają ankietę o swoich doświadczeniach na porodówkach – ruszyła akcja „Głos matek ma moc zmiany”. Zebrane informacje pomogą w sprawdzeniu jak faktycznie wygląda opieka okołoporodowa i jak są traktowane kobiety w każdym szpitalu.

Kobiety w całej Polsce wypełniają ankietę o swoich doświadczeniach na porodówkach – ruszyła akcja „Głos matek ma moc zmiany”. Zebrane informacje pomogą w sprawdzeniu, jak faktycznie wygląda opieka okołoporodowa i jak są traktowane kobiety w każdym szpitalu.

Jak informuje Iwona Adamska-Sala, specjalistka ds. komunikacji i promocji Fundacja Rodzić po Ludzku - fundacja właśnie rozpoczęła akcję „Głos matek ma moc zmiany”.

- Po 12 latach od ostatniej akcji „Rodzić po Ludzku”, fundacja pyta kobiety o ich doświadczenia okołoporodowe - informuje Iwona Adamska-Sala. -  Chce się dowiedzieć w jaki sposób kobiety są traktowane przez personel, czy rodzą w godnych warunkach, sprawdza czy szpitale przestrzegają standardów opieki okołoporodowej i gdzie w Polsce można urodzić po ludzku. Chce ponownie wnieść głos matek do przestrzeni publicznej i zmieniać szpitale. W pierwszych dniach akcji o swoich doświadczeniach opowiedziało ponad 12 tys. kobiet.

O swoich doświadczeniach kobiety mogą opowiedzieć w specjalnej ankiecie online na stronie ankieta.rodzicpoludzku.pl.

Dzięki temu sprawdzana jest jakość opieki okołoporodowej w konkretnym szpitalu – od izby przyjęć do momentu wyjścia do domu. Obok warunków i czystości na salach, jakości wyżywienia w szpitalu, kobiety oceniają m.in. sposób przekazywania informacji przez personel, poszanowanie prawa do intymności, do decydowania o przebiegu porodu oraz wykonywanych zabiegach medycznych i pielęgnacyjnych, respektowanie planu porodu, jakość wsparcia w zakresie karmienia oraz opieki nad dzieckiem po porodzie.

Każdy głos ma znaczenie!

- Głosy i opinie matek pomogą Fundacji w podejmowaniu interwencji tam, gdzie łamane są prawa kobiet - nadmienia Iwona Adamska-Salsa. - Na podstawie ankiet zebranych do końca marca zostanie opracowany raport na temat realizacji standardów opieki okołoporodowej i sytuacji na polskich porodówkach, a także rekomendacje dla Ministra Zdrowia. Wyniki każdego szpitala będą prezentowane na stronie www.gdzierodzic.info i na bieżąco aktualizowane. Ułatwi to innym kobietom wybranie miejsca do porodu.

Projekt został objęty honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Rzecznika Praw Pacjenta.

A jakie doświadczenia na porodówkach mają nasze Czytelniczki? Zapraszamy do komentowania. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE