Reklama

IX edycja Budżetu Obywatelskiego czas start! Do wydania ponad 5,5 mln złotych

Opublikowano:
Autor:

IX edycja Budżetu Obywatelskiego czas start! Do wydania ponad 5,5 mln złotych - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Prezydent Andrzej Nowakowski zapowiadał, że mimo cięć budżetowych, Budżet Obywatelski wystartuje z taką samą pulą pieniędzy. Dziś ogłosił nabór projektów do IX edycji Budżetu Obywatelskiego.

Prezydent Andrzej Nowakowski zapowiadał, że mimo cięć budżetowych, Budżet Obywatelski wystartuje z taką samą pulą pieniędzy. Dziś ogłosił nabór projektów do IX edycji Budżetu Obywatelskiego. 

Co roku płocczanie mają dziesiątki pomysłów na to, jak zmienić swoją małą ojczyznę. Przez osiem lat z Budżetu Obywatelskiego zrealizowano kilkadziesiąt projektów.

- Przez 8 lat wybraliśmy 102 projekty, z czego 71 jest już zupełnie zrealizowanych. Łatwo policzyć, że to ok. 70 proc. 26 jest w trakcie realizacji - wyliczał prezydent Andrzej Nowakowski. - Jest kilka projektów z ostatnich lat, które np. z powodu przeszacowania, nie doczekały się realizacji. 

[ZT]25570[/ZT]

Jest kilka, które zostały wstrzymane bądź wycofane. Prezydent przywołał tu parking na Międzytorzu i jak mówił, na przeszkodzie stanęła infrastruktura podziemna. 

- Z jednego wycofali się "Morkowcy", to chyba nawet I Budżet Obywatelski. Mieliśmy rewitalizować barkę, która nie jest ani nasza, ani MORKI. Te pierwsze edycje były obarczone ryzykiem, że czegoś nie zrealizujemy. Wszyscy się tego uczyliśmy i procedura wyboru, jak i realizacji w ostatnich latach pozwoliła nam zrealizować nawet  100 proc. wybranych projektów - mówił Nowakowski. 

W IX edycji Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy będą mieli do rozdysponowania 5,65 mln złotych podzielone na dwie pule: ogólnomiejska (2,2 mln) i osiedlowa (3,45 mln zł).

Kalendarz:

 • do 26 lipca można składać projekty,
 • do 7 września miasto chce przedstawić ostateczną listę zweryfikowanych projektów, 
 • od 28 września do 11 października głosowanie

- Dziś nie powiemy, w jakiej formie będzie. Na pewno będzie w wersji zdalnej. Na ile będzie w formie tradycyjnej powiemy przed samym głosowaniem - powiedział Nowakowski. - Do 23 października planujemy podać wybrane w głosowaniu projekty. 

Założenia IX Budżetu Obywatelskiego: 

 • projekt do BO może zgłosić każdy mieszkaniec, grupa mieszkańców, rada osiedla czy organizacja pozarządowa.
 • można składać kilka projektów 
 • niepełnoletni również mogą złożyć projekt - wystarczy dołożyć zgodę opiekuna

Kryteria, które muszą spełniać projekty:

 • możliwość zrealizowania w trakcie jednego roku budżetowego, 
 • koszt projektu ogólnomiejskiego nie może przekraczać 2,2 mln złotych,
 • koszt projektu osiedlowego nie może przekraczać 575 tys. złotych, 
 • projekt musi się mieścić w katalogu zadań własnych gminy,
 • projekt musi być zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego,
 • teren, na którym ma być zrealizowana inwestycja, musi stanowić mienie Miasta Płocka,
 • projekt musi wpisywać się w strategię zrównoważonego rozwoju Płocka do 2030 r. 

- Od dziś czekamy na projekty, które zmieniają najmniejsze ojczyzny - osiedla czy terenu, który chcemy, żeby się zmienił na lepsze - mówił prezydent. 

Przy okazji ogłaszania IX edycji, prezydent Nowakowski przekazał kluczyki do studiobusa - mobilnego studia koncertowo-nagraniowego, który będzie służyć uczniom szkoły muzycznej. To zakup przy okazji VIII edycji BO - kosztował 130 tys. złotych. 

- Postanowiliśmy wystąpić z takim projektem, bo chcieliśmy dać możliwość występowania uczniom w innych miejscach, niż sala koncertowa. Chcemy wyjść do ludzi, pokazywać naszych uczniów, orkiestry, zespoły. Do tego potrzebne były nam środki transportu i możliwość nagrywania dźwięków przy okazji, a także dokupienie wyposażenia - pulpitu, oświetlenia czy drobnego oświetlenia. Stąd pomysł takiego studiobusu, na razie udało się zrealizować pierwszą część projektu, zakup samochodu. Mamy już zakupiony specjalistyczny komputer, czekamy na drugi - mówił Michał Zawadzki dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Płocku

W najbliższym czasie szkoła ma jeszcze dokupić oświetlenie - wtedy studiobus będzie kompletny. Sytuacja epidemiologiczna spowodowała problemy z dostawami. 

Wszystkie informacje na temat Budżetu Obywatelskiego można znaleźć tu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE