Reklama

Reklama

In vitro. Pierwsze dziecko w ramach tego programu urodziło się w Płocku

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

In vitro. Pierwsze dziecko w ramach tego programu urodziło się w Płocku - Zdjęcie główne

foto Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na Mazowszu jest wiele par, które marzą o potomstwie, jednak ze względów zdrowotnych nie mogą zrealizować takich planów. To dla nich jest program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego.

Reklama

Szacuje się, że nawet ok. 1,5 mln par w Polsce wymaga pomocy lekarskiej w związku z problemem z rozrodem. Tylko połowa z nich decyduje się na rozpoczęcie postępowania terapeutycznego.

- Z tej liczby ok. 2 proc. będzie wymagało procedury zapłodnienia pozaustrojowego (IVF). Zakłada się, że w Polsce zapotrzebowanie na leczenie techniką IVF kształtuje się na poziomie 23-25 tys. rocznie - wylicza Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Na Mazowszu program in vitro realizowany jest przez Samorząd Województwa od września 2019 r., urodziło się już 163 dzieci.

- Pierwsze dziecko dzięki programowi przyszło na świat w Płocku – 4 czerwca 2020 r. - informuje biuro prasowe UMWM.

Program będzie kontynuowany do 2025 r. Na ten cel Mazowsze przeznaczyło w sumie 18 mln zł.

Do tej pory do programu zgłosiło się ponad 2 tys. par. 1364 z nich zakwalifikowano do procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Przeprowadzono 1132 takie procedury, czego wynikiem jest ponad 520 ciąż i 163 dzieci.

Osoby aplikujące do programu (kobieta i mężczyzna) w dniu zgłoszenia muszą mieć ukończone 20 lat. Każdej parze refundowane są maksymalnie 3 próby zapłodnienia pozaustrojowego, maksymalnie do kwoty 6.000 zł na jedną procedurę.

Każdej uczestniczce przed leczeniem gonadotoksycznym refundowana jest procedura mrożenia komórek jajowych, maksymalnie do kwoty 3.600 zł.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy