Reklama

Inwestycje za 150 mln. Kryzys niestraszny

Opublikowano:
Autor:

Inwestycje za 150 mln. Kryzys niestraszny - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Około 150 mln zł - tyle miasto zamierza wydać w tym roku na inwestycje. Poza drogowymi czeka nas m.in. remont internatu Siedemdziesiątki, dwie nowe sale gimnastyczne, a także remont kamery pruskiej, za który zapłaci wojewoda.

Około 150 mln zł - tyle miasto zamierza wydać w tym roku na inwestycje. Poza drogowymi czeka nas m.in. remont internatu Siedemdziesiątki, dwie nowe sale gimnastyczne, a także remont kamery pruskiej, za który zapłaci wojewoda.

– Chociaż wiele polskich miast ogranicza zakres swoich inwestycji, tłumacząc to kryzysem, w Płocku zamierzamy przeznaczyć na inwestycje podobne pieniądze jak w roku 2012 – zapewnia prezydent Andrzej Nowakowski. – Oznacza to wydatki na poziomie około 150 milionów złotych.

Jedną z ważniejszych inwestycji, które powinny rozpocząć się w 2013 roku, będzie odrestaurowanie kamery pruskiej, czyli zabytkowego budynku stojącego przy ulicy Kolegialnej 15. Neoklasycystyczny budynek tzw. Collegien Haus (stąd właśnie wzięła się nazwa ulicy Kolegialnej) został wzniesiony w latach 1802-1803 dla potrzeb władzy administracyjno-skarbowych, 40 lat później został rozbudowany przez rosyjskiego zaborcę. Co ciekawe, zawsze służył jako siedziba władz: departamentu, guberni, powiatu i województwa. Dziś swą siedzibę ma tam delegatura Urzędu Wojewódzkiego, a sam budynek od lat czekał na remont. Jest własnością skarbu państwa, ale to na władzach miasta spoczywa obowiązek doprowadzenia inwestycji do końca. - Całkowity koszt tej inwestycji to 11 milionów złotych – powiedział prezydent Andrzej Nowakowski podczas środowej konferencji prasowej poświęconej ratuszowym inwestycjom. – Cała kwota zostanie wyasygnowana ze środków wojewody. W tym roku trafią do nas cztery miliony, a w przyszłym roku siedem.

Gmach przy Kolegialnej powinien wyglądać jak nowy już w 2014 roku. Ale jego remont nie jest jedyną inwestycją planowaną na 2013 rok, niezwiązaną z drogami.

Wiele będzie się działo w płockiej oświacie. Remont internatu Zespołu Szkół Technicznych wiąże się z planami stworzenia przy Siedemdziesiątce Szkoły Mistrzostwa Sportowego o specjalności piłki ręcznej. Jeśli wszystkie formalności zostaną załatwione, SMS powinien rozpocząć funkcjonowanie we wrześniu 2013 roku.

Do końca 2013 roku powinna zakończyć się również budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 16 połączona z przebudową boisk i obiektów sportowych. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że nowa sala przy „Szesnastce” może w przyszłości stać się miejscem, w którym swoje mecze rozgrywać będzie AZS PWSZ Jutrzenka.

Elektryk ma wzbogacić się o budynek, w którym znajdą się warsztaty szkolne. Może liczyć również na przebudowę boisk i urządzeń sportowych. Budowa hali warsztatowej jest planowana również przy Budowlance. Przebudowana ma zostać sala gimnastyczna przy SP 11, a przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 powstaną boisko do siatkówki plażowej i kort do tenisa ziemnego.

Bardzo poważną inwestycją jest uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie Płocka. W planach jest renowacja dwóch stalowych rurociągów przy ulicy Jasnej; rozdział kanalizacji ogólnospławnej na kanalizację sanitarną i deszczową w centrum miasta na dwóch odcinkach: w ulicy Polnej i Kobylińskiego do skrzyżowania z Topolową oraz w ulicach Topolowej, Kazimierza Wielkiego i Nowowiejskiego.

Planuje się również budowę sieci kolektorów ściekowych w Górach i Ciechomicach oraz likwidację oczyszczalni ścieków koło starej cegielni w Górach. Na jej miejscu powstanie przepompownia, która będzie tłoczyć ścieki pod Wisłą do systemu kolektorów funkcjonujących na prawym brzegu rzeki. Inwestycje związane z gospodarką wodno-ściekową będą częściowo finansowane z unijnego Funduszu Spójności.

Czytaj także:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE