Reklama

Reklama

Inwestycja za kilkanaście mln zł. W maju ruszy modernizacja dworca kolejowego

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: FB. Jarosław Perzyński Burmistrz Miasta Sierpca

Inwestycja za kilkanaście mln zł. W maju ruszy modernizacja dworca kolejowego - Zdjęcie główne

Dworzec PKP w Sierpcu | foto FB. Jarosław Perzyński Burmistrz Miasta Sierpca

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Sierpecki samorząd podpisał umowę z wykonawcą na modernizację budynku dworca PKP. Zabytkowy, ale mocno zniszczony budynek jest nieczynny od 20 lat. Miasto zdobyło 8,5 mln zł na remont, ale to nie koniec kosztów.

Reklama

Uroczyste podpisanie umowy z sierpeckim Budexpolem odbyło się tuż przy dworcu, który w przyszłym roku będzie miał okrągłe 100 lat. Były atrakcje: występy artystyczne, poczęstunek, wspólne czytanie wiersza „Lokomotywa”, inscenizacja „Rzepki” z przedstawicielami rządu i samorządu.

Punktem kulminacyjnym było podpisanie umowy na realizację zadania „Rewitalizacja historycznej części miasta - etap 2 – wprowadzenie funkcji publicznych i administracyjnych do budynku PKP wraz z bezpośrednim otoczeniem".

Przypomnijmy, że w maju ub.r. Sierpc, który świętował 700-lecie miasta, otrzymał obiekt od PKP za symboliczną złotówkę. Koleje próbowały sprzedać budynek z 1924 r. za 140 tys. zł, ale bez skutku. Nic dziwnego, bo dworzec, który od 1999 r. widnieje na liście zabytków, jest w opłakanym stanie. Nie funkcjonuje od 2003 r., choć przez Sierpc nadal przejeżdżają pociągi, jest m.in. linia Gdynia - Sierpc - Płock - Katowice, obsługiwana przez pociąg Flisak.

Dworzec w Sierpcu. Milionowe wsparcie

Także w 2022 r. samorząd Sierpca otrzymał z województwa mazowieckiego 4 mln zł na rewitalizację obiektu  wraz z otoczeniem. Z kolei 4,5 mln zł dofinansowania udało się zdobyć w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład na rewitalizację historycznej części miasta - wprowadzenie funkcji publicznych i administracyjnych do budynku dworca PKP wraz z bezpośrednim otoczeniem.

Daje to łącznie 8,5 mln zł. Z taką kwotą miasto startuje, a lokalna firma Budexpol ma rozpocząć prace jeszcze w tym miesiącu.

Płocka Pracownia Architektoniczna Królikowski i Jaworski S.C., która zajęła się opracowaniem projektu modernizacji dworca, dokonała skanowania 3D całego budynku. Pozwoliło to na stworzenie dokładnego modelu oraz precyzyjną ocenę techniczną budynku.

Remont dworca. Co tam się znajdzie?

Burmistrz Sierpca Jarosław Perzyński podkreśla, że celem jest przywrócenie dawnej świetności budynkowi, aby ponownie stał się perłą północnego Mazowsza. Oczami wyobraźni widzi tam m.in.  klubokawiarnię, pałac ślubów, pracownię dokumentacji dziejów miasta Sierpca, która będzie podkreślała nie tylko 700 lat Sierpca, ale też przywiązanie do kolei.

- Umowa z Budexpolem opiewa na 9 mln zł. Na stulecie czeka dworzec pewien facelifting - mówi burmistrz Sierpca. - Liczę, że prace w tym etapie zakończą się w październiku 2024 roku.  Pieniądze pójdą na elewację dworca, otoczeniem, przygotowanie części pomieszczeń. Ale całość inwestycji pochłonie w granicach 15-16 mln zł, na razie pozyskaliśmy więc ponad połowę.

Podczas uroczystości obecny był m.in. Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.
 
- Cieszy rewitalizacja sierpeckiego dworca, po latach kryzysu odbudowujemy ruch kolejowy. Koleje mazowieckie przewożą 64 mln pasażerów rocznie, inwestujemy ogromne kwoty. Kryzys dotknął i Sierpc, ale najgorsze już mamy za sobą. Trzeba uratować ten zabytkowy obiekt, to nasz obowiązek - podkreślił Struzik.

Stronę rządową reprezentował poseł Jacek Ozdoba, sekretarz stanu w ministerstwie klimatu i środowiska.

- Kropka nad "i" została postawiona. Dawny blask II Rzeczypospolitej Polskiej może zostać przywrócony, m.in. dzięki dobrej współpracy. Cieszy, że ta perełka - choć obecnie budynek nie jest okazały - zostanie odrestaurowana - mówił Jacek Ozdoba.

Dodajmy, że historia kolei w Sierpcu sięga 1916 r., gdy niemiecka armia wybudowała wąskotorową linię kolejową Lubicz – Nasielsk, a stacja kolejki znajdowała się w okolicach cmentarza przy ul. Kościuszki. W roku 1924 oddano do użytku budynek dworca.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy