Reklama

Reklama

Zeskanowali budynek starego dworca. Nowy ma być gotowy za dwa lata

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: FB. Jarosław Perzyński Burmistrz Miasta Sierpca

Zeskanowali budynek starego dworca. Nowy ma być gotowy za dwa lata - Zdjęcie główne

foto FB. Jarosław Perzyński Burmistrz Miasta Sierpca

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Płocka Pracownia Architektoniczna Królikowski i Jaworski S.C., która zajmuje się opracowaniem projektu modernizacji zabytkowego, ale zrujnowanego budynku dworca kolejowego w Sierpcu, dokonała skanowania 3D całego budynku. Pozwoli to na stworzenie dokładnego modelu oraz precyzyjną ocenę techniczną budynku.

Reklama

Sierpecki dworzec powstał w 1924 r., a od 19 lat jest nieczynny, choć pociągi do tego miasta docierają. W maju br. sierpecki samorząd otrzymał obiekt od PKP za symboliczną złotówkę, bo nikt nie chciał go kupić.

Sierpc. Miliony na remont dworca

Miasto postanowiło przywrócić blask budynkowi dworca, który od 23 lat widnieje na liście zabytków. Problemem są oczywiście pieniądze, ale udało się już zdobyć 4,5 mln zł dofinansowania w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład (na rewitalizację historycznej części miasta - wprowadzenie funkcji publicznych i administracyjnych do budynku dworca PKP wraz z bezpośrednim otoczeniem) oraz 4 mln zł z województwa mazowieckiego - na rewitalizację obiektu wraz z otoczeniem.

Całkowity koszt prac szacowany jest na ok. 10 mln zł.

Dworzec w Sierpcu. Czy stanie się perłą północnego Mazowsza?

Trzy tygodnie temu miasto podpisało umowę na wykonanie projektu modernizacji dworca. Koncepcja zostanie wykonana przez Pracownię Architektoniczną Królikowski i Jaworski S.C. z siedzibą w Płocku do końca I kwartału 2023 r.

- Pracownia dokonała skanowania 3D całego budynku. Pozwoli to architektom i rzeczoznawcom na stworzenie dokładnego modelu oraz precyzyjną ocenę techniczną budynku. Zostały przeprowadzone także odwierty geotechniczne, dzięki którym oceniona zostanie struktura gruntu. Cały czas trwają także rozmowy i konsultacje nad funkcjonalnością dawnego dworca oraz nad jego wyglądem - informuje Jarosław Perzyński, burmistrz Sierpca.

Jak zapowiada samorząd, następnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu na remont zabytku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w 2024 r. - na stulecie powstania dworca - zabytkowy budynek może zostać ponownie oddany do użytku.

Co tam będzie docelowo?

- Oczami wyobraźni widzę tutaj klubokawiarnię, widzę tutaj również pałac ślubów. Chciałbym, żeby tutaj mieściła się pracownia dokumentacji dziejów miasta Sierpca, która będzie podkreślała nie tylko 700 lat Sierpca, ale również przywiązanie do kolei - mówił w czerwcu w TVP 3 burmistrz Jarosław Perzyński.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy