Reklama

Ilu obcokrajowców pracuje legalnie na Mazowszu, w tym w Płocku?

Opublikowano:
Autor:

Ilu obcokrajowców pracuje legalnie na Mazowszu, w tym w Płocku? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pracodawcy coraz częściej sięgają po zagranicznych pracowników. W województwie mazowieckim pracuje co czwarty cudzoziemiec w Polsce.

Pracodawcy coraz częściej sięgają po zagranicznych pracowników. W województwie mazowieckim pracuje co czwarty cudzoziemiec w Polsce.

Przez ostatni rok przybyło ich prawie 31 tys., w całym kraju – 129,5 tys. Aż 27% pracujących obcokrajowców znajduje się właśnie w województwie mazowieckim (156,3 tys.).

– Pracują legalnie, więc opłacają składki na ubezpieczenia – mówi Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego. – W Polsce legalnie pracują przedstawiciele ponad 170 nacji. Co ciekawe, tylko część z nich zakłada własną działalność gospodarczą.

Jeszcze pod koniec grudnia 2017 r. było w Polsce 440 tys. cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych, natomiast rok później, w grudniu 2018 r., było ich już prawie 570 tys. Przez 12 miesięcy do naszego kraju przybyło ich aż 129,5 tys. W Polsce legalnie pracują przedstawiciele ponad 170 nacji. Tylko część z nich zakłada własną działalność gospodarczą. W grudniu zgłoszeń do ubezpieczeń z tego tytułu było tylko niecałe 18 tys. – Nie jest zaskoczeniem, że największą grupą imigrantów pracujących w Polsce są Ukraińcy. Obecnie prawie 421 tys. obywateli tego państwa pracuje u nas legalnie. Ich również przybyło w ostatnim roku najwięcej, bo aż 104 tys. ze 129,5 tys. ogólnego przyrostu – dodaje Olewiński. W dalszej kolejności są Białorusini (obecnie 34,1 tys.), Wietnamczycy (8,1 tys.) i Mołdawianie (7,7 tys.).

Na Mazowszu przedstawia się to podobnie jak w innych częściach kraju. Najliczniejsi są Ukraińcy – 92,6 tys.osób. Względem ostatniego roku nastąpił wzrost o ponad 22 tys. W dalszej kolejności Białorusini – 12,9 tys., wzrost o 3,2 tys. Dalej Wietnamczycy – 6,6 tys., wzrost o ok. 350. Nie jest to grupa zróżnicowana etnicznie. Gdy zsumuje się 5 najliczniejszych nacji (w kolejności: Ukraina, Białoruś, Wietnam, Chiny, Indie) to okaże się, że obcokrajowcy pochodzący z tych państw stanowią aż 76% ogółu w województwie mazowieckim. – Zgłoszenie cudzoziemca do ubezpieczeń oznacza, że obcokrajowiec, który pracuje w naszym kraju, właśnie w Polsce podlega ubezpieczeniom społecznym – kontynuuje rzecznik ZUS (chyba, że wyklucza to umowa między Polską a krajem macierzystym pracownika). – Składki tych osób zasilają więc Fundusz Ubezpieczeń Społecznych tak samo, jak składki obywateli Polski. Ze środków FUS wypłacane są bieżące świadczenia dla wszystkich osób zgłoszonych do ubezpieczeń w ZUS.

A jak jest w Płocku? Przybyło ponad pół tysiąca cudzoziemców, łącznie jest już 7 tys. 371 osób.

 

Grafiki - ZUS

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE