Reklama

Ile wyniosą renty i emerytury po podwyżce? Do tego bonus w postaci trzynastej emerytury

Opublikowano:
Autor:

Ile wyniosą renty i emerytury po podwyżce? Do tego bonus w postaci trzynastej emerytury - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Najniższe świadczenia w górę. Emeryci i renciści świadczenia w nowej wysokości otrzymają w marcu, jednak list, który o tym ich poinformuje, pojawi się później wraz z powiadomieniem o tzw. trzynastce. - Po przeanalizowaniu kosztów zdecydowaliśmy, aby obie ważne dla naszych świadczeniobiorców informacje znalazły się w jednym liście. Wysyłkę listów rozpoczniemy w kwietniu - zapowiedziała prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Najniższe świadczenia w górę. Emeryci i renciści świadczenia w nowej wysokości otrzymają w marcu, jednak list, który o tym ich poinformuje, pojawi się później wraz z powiadomieniem o tzw. trzynastce. - Po przeanalizowaniu kosztów zdecydowaliśmy, aby obie ważne dla naszych świadczeniobiorców informacje znalazły się w jednym liście. Wysyłkę listów rozpoczniemy w kwietniu - zapowiedziała prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Emeryci i renciści dowiedzą się z listu o jaką kwotę zwiększyła się od marca ich emerytura lub renta, a także dowiedzą się o przyznaniu i wypłacie w kwietniu dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego - tzw. „trzynastki”.

Trzynastka

Po raz pierwszy "trzynastki", w kwocie 1100 zł brutto, zostały wypłacone w 2019 r. Wsparcie trafiło wówczas do 9,8 mln osób. Trzynastka w 2020 r. wyniesie tyle, ile wyniesie kwota najniższej emerytury od 1 marca, czyli 1,2 tys. zł. "Trzynastki" otrzymają osoby pobierające emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Według wyliczeń Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dodatkowe roczne świadczenie (wraz z kwietniową emeryturą bądź rentą) otrzyma 9,8 mln osób, w tym 285 tys. rencistów socjalnych i ok. 19 tys. osób pobierających rodzicielskie świadczenie uzupełniające. W 2020 r. zagwarantowano na ten cel w budżecie 12 mld zł.

Waloryzacja

- W tym roku waloryzacja ponownie będzie procentowo-kwotowa. To znaczy, że emerytury i renty wzrosną o 3,56 procent, ale z gwarancją minimalnej podwyżki - tłumaczy Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Podwyżka wyniesie co najmniej:

70 zł brutto – w przypadku emerytur, emerytur pomostowych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz rent rodzinnych,
52,50 zł brutto – w przypadku rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
35 zł brutto – w przypadku emerytur częściowych.

Minimalna emerytura od marca 2020 r. wyniesie 1,2 tys. zł, co oznacza podwyżkę o 100 zł. - Otrzymują ją osoby, które mają odpowiednio długi staż ubezpieczeniowy - dodaje Olewiński. Przypomnijmy - dla kobiety to co najmniej 20 lat, dla mężczyzny - co najmniej 25 lat. Jeśli więc ktoś otrzyma najniższą emeryturę, to będzie miał na rękę 1083.92 zł, przy 1,5 tys. brutto - 1329,17 zł, 2 tys. brutto - 1738,90 zł, 2,5 tys. brutto - 2162,20 zł, 3 tys. brutto - 2585,50 zł, 3,5 tys. brutto - 3008,80 zł. Jeśli emerytura wynosi 4 tys. zł brutto, wówczas z ZUS wpłynie kwota 3432,10 zł, zaś przy 5 tys. brutto - 4278,71 zł.

Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, najniższa renta rodzinna oraz renta socjalna od marca również będą wynosić 1,2 tys. zł. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy będzie wynosić minimum 900 zł, co oznacza podwyżkę o 75 zł. Ponadto:
- renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową i renta rodzinna wypadkowa – 1440 zł,
- renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową – 1080 zł.

Jakie świadczenia podlegają waloryzacji?

W ZUS waloryzacja obejmuje: emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, a także dodatki do tych świadczeń, np. dodatek pielęgnacyjny czy dodatek dla sierot zupełnych, świadczenia i zasiłki przedemerytalne oraz renty socjalne. Waloryzacja dotyczy świadczeń przysługujących na dzień 29 lutego 2020 r.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE