Natomiast o 18:00 usłyszymy nagranie.
- Zmiany podyktowane są względami organizacyjnymi i finansowymi. Praca hejnalisty wymaga nadzwyczajnej dyspozycyjności, bo hejnał odgrywany jest dwa razy dziennie każdego dnia w roku, czyli też w dni wolne i święta - podkreślają w płockim ratuszu.
Brak trębaczy z odpowiednimi umiejętnościami gotowych do podjęcia takiego zobowiązania, a jednocześnie rosnące koszty pracy spowodowały, że urząd miasta zdecydował się na weryfikację dotychczasowej praktyki.
Dlatego właśnie od 1 stycznia w samo południe usłyszymy trębacza na żywo, a o 18:00 hejnał będzie odtwarzany cyfrowo - nagranie wykonał miejski hejnalista Maciej Gorczyca.
Dodajmy, że to nie pierwszy raz w historii, gdy hejnał Płocka będzie odtwarzany. Z ratuszowej wieży rozlega się dopiero od 1998 r., od otwarcia Starego Rynku po przebudowie placu i ratusza.
Wcześniej grany był z Wieży Zegarowej zamku. W 1983 r. uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych w Płocku skonstruowali system elektroniczny odtwarzający melodię hejnału. Wtedy po długiej przerwie rozległ się w rocznicę Konstytucji 3 Maja.
Melodia hejnału powstała w 1937 r., skomponował go ks. Kazimierz Starościński (profesor śpiewu w Seminarium Duchownym). Mało kto wie, że tekst dopisano ponad pół wieku później. Autorem tekstu był Tadeusz Boetzel, który zmarł w 2020 r. w wieku 97 lat.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.