Reklama

Happening na Tumskiej. Nie przegapcie!

Opublikowano:
Autor:

Happening na Tumskiej. Nie przegapcie! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Polsce na schizofrenię choruje około 400 tysięcy osób. Większość spotyka się z niezrozumieniem, wrogością, krzywdzącymi stereotypami. Mają to zmienić między innymi takie happeningi, jak ten który 7 września organizuje w Płocku już po raz trzynasty Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

W Polsce na schizofrenię choruje około 400 tysięcy osób. Większość spotyka się z niezrozumieniem, wrogością, krzywdzącymi stereotypami. Mają to zmienić między innymi takie happeningi, jak ten który 7 września organizuje w Płocku już po raz trzynasty Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Płocki MOPS zaprasza na Obchody Ogólnopolskiego Dnia Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię w ramach programu „Schizofrenia – Otwórzcie drzwi”.  Jak zwykle będą ciekawe występy, kiermasze prac plastycznych, konkursy.

Obchody to inicjatywa Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, przy współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia. Jej celem jest przeciwdziałanie dyskryminacji osób chorych na schizofrenię poprzez dostarczanie społeczeństwu rzetelniej wiedzy na temat choroby, sposobów leczenia i możliwości  rehabilitacji, tworzenia warunków godnego życia i funkcjonowania w społeczeństwie.

Schizofrenia oznacza "rozszczepienie umysłu", lecz nie w dosłownym sensie posiadania więcej niż jednej osobowości, ale jako rozszczepienie miedzy myśleniem a czuciem. Osoby cierpiące na nią mają trudności w odróżnianiu  fantazji od rzeczywistości, zachowaniu realnego toku myślowego i panowania nad emocjami. W Polsce na schizofrenię choruje około 400 tysięcy osób. Na świecie jest pięćdziesiąt milionów osób chorych. Choroba dotyka przede wszystkim młodych ludzi w wieku ok. 15-35 lat. Chorzy codziennie spotykają się z brakiem zrozumienia i niechęcią. Społeczeństwo, pracodawcy, media podtrzymują stereotypowe widzenie chorych na schizofrenię, jako osób niebezpiecznych, agresywnych i niezdolnych do efektywnej pracy. Takie podejście, zmniejsza szanse tych osób na znalezienie zatrudnienia, małżeństwo, posiadanie domu czy uzyskanie pomocy od sąsiadów.  Tymczasem zdecydowana większość takich ludzi, jeśli tylko są oni odpowiednio leczeni, może prowadzić normalne życie, uczyć się, pracować, zakładać rodziny. Chorzy na schizofrenię nie są pełni agresji, lecz przede wszystkim pełni lęku. Dodatkowych cierpień przysparza im fakt, że inni odwracają się od nich. Takie osoby potrzebują od nas wsparcia.

Dostarczając społeczeństwu rzetelnej wiedzy na temat schizofrenii, sposobów jej leczenia i możliwości rehabilitacji możemy wpłynąć na zmianę nastawienia i zwiększyć tolerancję społeczeństwa wobec osób chorych psychicznie.

7 września 2014 r. od godz. 10.00 serdecznie zapraszamy

wszystkich mieszkańców miasta Płocka na:

Happening na Placu przed NovymKinem Przedwiośnie w Płocku

Program Obchodów:

- Oficjalne otwarcie spotkania, przejście przez ”Otwarte drzwi” symbolizujące tolerancję dla osób chorych na schizofrenię,
- rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pod hasłem: „Chodź, pomaluj mój świat”, wręczenie nagród,
- kiermasz prac osób niepełnosprawnych (uczestników zajęć Warsztatów Terapii Zajęciowej, Fundacji oraz Środowiskowych Domów Samopomocy)
- występy artystyczne.

 

Z kolei 4 września 2014 r. serdecznie zapraszamy do  Galerii Wisła w Płocku. Będzie możliwość obejrzenia prac artystów przebywających w Domu Pomocy Społecznej „Nad Jarem” w Miszewie Murowanym. Wystawa będzie czynna do dnia 18 września 2014 r. 

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

XIII Ogólnopolski Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię organizowany jest w ramach realizacji projektu systemowego „Droga do aktywności” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Więcej informacji można uzyskać  w  Biurze Projektu:

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Płocku

09-400 Płock, ul. Wolskiego 4, pok. 205-207

tel: 24/364 02 24; tel/fax: 24/364 02 78

http://mopsplock.eu/dda

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE