Reklama

Gwiazdorska zima płockich symfoników

Opublikowano:
Autor:

Gwiazdorska zima płockich symfoników - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pianiści Lydie Solomon i Waldemar Malicki, skrzypek Mariusz Patyra, flecista Łukasz Długosz oraz wokaliści Monika Korybalska, Andrzej Lampert i Jarek Wist to gwiazdy, które w pierwszym kwartale 2015 roku wystąpią z Płocką Orkiestrą Symfoniczną.

Pianiści Lydie Solomon i Waldemar Malicki, skrzypek Mariusz Patyra, flecista Łukasz Długosz oraz wokaliści Monika Korybalska, Andrzej Lampert i Jarek Wist to gwiazdy, które w pierwszym kwartale 2015 roku wystąpią z Płocką Orkiestrą Symfoniczną.

„Malicki klasycznie i świątecznie” to koncert, na który płoccy symfonicy zapraszają w czwartek 22 stycznia. Waldemar Malicki to jeden z najbardziej popularnych obecnie polskich pianistów. Telewidzowie kojarzą go przede wszystkim jako współautora Filharmonii Dowcipu. Cykl ten cieszy się niezwykłym powodzeniem, czego dowodem są liczne nagrody dla Waldemara Malickiego, z Wiktorem i Telekamerą na czele.

Można spodziewać się, że również w Płocku związany z Bydgoszczą pianista zechce zaprezentować swoje komediowe emploi. Ale warto wiedzieć, że znany on jest również jako doskonały odtwórca muzyki filmowej (np. z serialu „Polskie drogi”), musicalowej (np. „Belle” z „Dzwonnika z Notre Damme”) czy rozrywkowej „Pod papugami” Czesława Niemena”). Być może jeden z tych utworów również usłyszymy podczas koncertu Waldemara Malickiego z płockimi symfonikami, których poprowadzi Bernard Chmielarz.

Niespełna 23-letnia francuska pianistka Lydie Solomon będzie gwiazdą koncertu „Classic is cool! Mozart” inaugurującego nowy cykl Płockiej Orkiestry Symfonicznej, prezentujący życie i twórczość najwybitniejszych kompozytorów świata. 

Lydie Solomon znana jest jako laureatka niezliczonej liczby nagród na konkursach pianistycznych. W Płocku zagra urzekający, chociaż niezwykle trudny dla muzyków Koncert fortepianowy d-moll KV 466 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Podczas koncertu zaplanowanego na 30 stycznia płoccy melomani usłyszą również Adagio i Fugę c-moll oraz Symfonię C-dur „Jowiszową”. Za dyrygenckim pulpitem stanie Janusz Przybylski.

Walentynkowym prezentem płockich symfoników dla melomanów z naszego miasta będzie zaplanowany na 13 lutego koncert „Swinging with Sinatra”. Doskonale znany i rozpoznawany na całym świecie Frank Sinatra to jedna z ikon muzyki popularnej. Jego utwory „My Way, My Way”, „New York”, „Fly me to the moon”, „Love and Marriage”, czy „Mack the Knife” pochodzący z „Opery za trzy grosze” znają chyba wszyscy miłośnicy muzyki popularnej. W Płocku zaśpiewa je Jarek Wist, uważany za najbardziej swingujący głos w Polsce. Towarzyszyć mu będą Piotr Wrombel (piano), Wojciech Pulcyn (kontrabas), Robert Murakowski (trąbka) oraz Krzysztof Szmańda (perkusja) i dyrygowana przez Mikołaja Blajdę Płocka Orkiestra Symfoniczna.

Kolejnym koncertem przybliżającym sylwetkę i twórczość największych twórców muzyki klasycznej będzie „Classic is cool. Brahms” zaplanowany na  27 lutego. Płoccy symfonicy pod batutą Anny Mróz (córki słynnej Agnieszki Duczmal) zagrają uwielbianą przez publiczność i z przyjemnością wykonywaną przez muzyków II Symfonię D-dur op.73 ,,Pastoralną” Johannesa Brahmsa.

W programie koncertu znalazła się także uwertura do „Cyrulika Sewilskiego” Gioacchino Rossiniego oraz I koncert skrzypcowy D-dur op. 6 Nicoli Paganinie go. Solo na skrzypcach zagra w tym utworze Mariusz Patyra, laureat odbywającego się w Genui Konkursu Paganiniego.

W „Krainie opery i operetki” gościć będziemy 6 marca wraz z mezzosopranistką Moniką Korybalską i tenorem Andrzejem Lampertem. W koncercie, który poprowadzi związany obecnie z Operą Krakowską Tomasz Tokarczyk usłyszymy między innymi arie i duety z najbardziej znanych oper i operetek, a także pieśni neapolitańskie, między innymi „Wielka sława to żart”, „Gdzie mieszka miłość”, „Non ti scordar di me”, „Funiculi, Funicula”, „La Spagnola”.

Pierwszy kwartał zamknie 27 marca koncert „Na lodowym szlaku” związany z Festiwalem Zorzy Polarnej. Na program złożą się utwory kompozytorów ze Szwecji, Danii i Norwegii: „Suita pastoralna op. 19” Larsa-Erika Larssona, „Koncert fletowy” Carla Nielsena oraz „Tańce symfoniczne op. 64” Edwarda Griega. Solo na flecie poprzecznym zagra Łukasz Długosz. Płockimi symfonikami dyrygował będzie dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej Jacek Rogala.

Do 22 stycznia dostępne będą karnety na wszystkie koncerty, które odbędą się w pierwszym kwartale 2015 roku. Ich koszt to (w zależności od miejsc) 140 lub 160 złotych. Właściciele karnetów (ich ilość jest ograniczona) mają zapewnione stałe miejsca na widowni.

Fot. Archiwum POS

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE