Reklama

Groźne sinice w natarciu. Kąpielisko znów zamknięte

Opublikowano:
Autor:

Groźne sinice w natarciu. Kąpielisko znów zamknięte - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W jeziorze Soczewka znów występują bakterie sinic, więc kąpielisko w Soczewce zostało tymczasowo wyłączone z użytkowania.

W jeziorze Soczewka znów występują bakterie sinic, więc kąpielisko w Soczewce zostało tymczasowo wyłączone z użytkowania.

Rejonowe Płockie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że nastąpiło to 6 sierpnia po konsultacji z Powiatową Stacja Sanitarno  - Epidemiologiczną w Płocku.

Woda z sinicowymi zakwitami stanowi zagrożenie dla zdrowia. Sinice wytwarzają szkodliwe dla ludzi i zwierząt toksyczne substancje, głównie mikrocystyny. Są one trudne do zneutralizowania, wytrzymują proces gotowania, zamrażania, a także zmiany pH. Trujące związki dostać się mogą do organizmu podczas kąpieli, mycia lub pływania w zakażonej wodzie, także drogą pokarmową poprzez picie skażonej wody lub spożycie żyjących w niej ryb.

Typowymi objawami kontaktu z wodą zanieczyszczoną sinicami są podrażnienia skóry i problemy z układem pokarmowym: nudności, biegunki, wymioty. Mogą im towarzyszyć tęż bóle głowy i gardła. 

Dodajmy, że kąpielisko w Soczewce w gminie Nowy Duninów zostało zamknięte z tego samego powodu już 12 lipca. Ponowne otwarcie obiektu z ratownikami, pracującymi w godz. 10 - 18, nastąpiło po tygodniu

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE