reklama

Gotówka, kredyt, a może leasing? Które rozwiązanie jest najlepsze przy zakupie auta?

Opublikowano:
Autor:

Gotówka, kredyt, a może leasing? Które rozwiązanie jest najlepsze przy zakupie auta? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościJesteś właścicielem firmy i potrzebujesz do pracy samochodu? Dzisiaj w coraz częściej auto traktuje się jako podstawowe narzędzie pracy, które…niestety nie jest tanie. Gdy przychodzi czas na jego zakup, zawsze pojawia się ten sam dylemat – brać za gotówkę, w kredycie, a może zdecydować się na leasing? Sprawdź już teraz, które rozwiązanie może być najlepsze dla przedsiębiorcy!

Jesteś właścicielem firmy i potrzebujesz do pracy samochodu? Dzisiaj w coraz częściej auto traktuje się jako podstawowe narzędzie pracy, które…niestety nie jest tanie. Gdy przychodzi czas na jego zakup, zawsze pojawia się ten sam dylemat – brać za gotówkę, w kredycie, a może zdecydować się na leasing? Sprawdź już teraz, które rozwiązanie może być najlepsze dla przedsiębiorcy!

Za gotówkę najtaniej, ale czy na pewno się opłaca?

Zacznijmy od gotówki, która oczywiście wydaje się w tym przypadku rozwiązaniem najbardziej naturalnym. Nie da się ukryć, że wybór tej opcji wiąże się z najniższymi kosztami. Omija się wszelkie prowizje, a do tego wielu dealerów samochodów oferuje atrakcyjne rabaty klientom płacącym gotówką.

Niestety na tym zalety tego rozwiązania się kończą. Największą wadą jest oczywiście to, że pieniądze te trzeba po prostu mieć. Obecnie samochody nie są tanie, a firmy często potrzebują pojazdów nie tylko niezawodnych, ale i reprezentacyjnych, a więc drogich.

Nawet jeśli przedsiębiorcę stać na to, aby wziąć auto za gotówkę, to i tak warto zastanowić się, czy jest to opłacalna opcja. Firma zamraża w ten sposób spory majątek, który z powodzeniem mogłaby wykorzystać na inne, dużo ważniejsze inwestycje.

Kredyt na samochód – czy warto?

Czas przyjrzeć się kredytom bankowym - czy jest to dobry sposób na sfinansowanie auta? Z jednej strony mnogość takich ofert na rynku sprawia, że w wielu przypadkach można wziąć nowy samochód z salonu, nie płacąc ani grosza na start (zerowa wpłata własna). Sam okres kredytowania łatwo dopasować pod siebie, płacąc tym samym stosunkowo niskie, miesięczne raty.

Nie można jednak zapominać o pewnych wadach tego rozwiązania. Po pierwsze dziś banki mają coraz większe wymagania wobec kredytobiorców. Trzeba przejść przez sito formalności, a do tego wykazać się dobrą zdolnością kredytową. Co gorsza, zakup auta na kredyt utrudni dostęp do tego finansowania w przyszłości. Jeśli będziesz chciał sfinansować w ten sposób np. nieruchomość czy specjalistyczne maszyny, może pojawić się problem.

Pewną istotną wadę zauważysz również wtedy, gdy postanowisz sprzedać auto, zanim je spłacisz. Raz, że musisz mieć pozwolenie banku, a do tego jeszcze znaleźć nabywcę, który będzie chętny na przejęcie Twojego zobowiązania.

Leasing samochodu? To naprawdę atrakcyjne rozwiązanie

Tak dotarliśmy do ostatniej opcji, a więc leasingu, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Leasing samochodu w pewnym sensie działa podobnie jak kredyt, gdyż także trzeba spłacać miesięczne raty. Pewną wadą może być fakt, że w tym finansowaniu zazwyczaj nie opłaca się dochodzić do własności. Z auta korzysta się np. 2-3 lata, a następnie oddaje je leasingodawcy. Jest opcja wykupu, ale trzeba pamiętać o tym, że będzie się ona wiązała ze sporym kosztem (szczególnie w leasingu operacyjnym).

Jednak z drugiej strony otrzymanie tego finansowania jest bardzo proste. Formalności są ograniczone do minimum i firma nie musi mieć ogromnych obrotów. Co więcej, z leasingu mogą skorzystać nawet nowi przedsiębiorców. Korzystanie z niego nie zmniejsza zdolności kredytowej, a do tego można m.in. odliczyć sobie VAT, a więc koszty spadają.

Nierzadko da się kupić auto w leasingu bez wpłaty własnej. Koszty tego finansowania możesz wygodnie sprawdzić w Internecie. Wystarczy, że skorzystasz ze specjalnego kalkulatora leasingu, na przykład narzędzia dostępnego na stronie Vleasing.pl. Sprawdź już teraz, ile to kosztuje. Bardzo możliwe, że to finansowanie okaże się dla ciebie najbardziej opłacalnym rozwiązaniem!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE