Reklama

Głos przysługuje nawet dziecku z kołyski. Zmiany w budżecie obywatelskim

Opublikowano:
Autor:

Głos przysługuje nawet dziecku z kołyski. Zmiany w budżecie obywatelskim - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pieniędzy w ósmej edycji budżetu obywatelskiego będzie więcej, ale za to nie zagłosujemy wysyłając SMS za pośrednictwem telefonu komórkowego. Co ciekawe, głosować mogą wszyscy. Nawet małe dzieci. Poznaliśmy nowe zasady budżetu obywatelskiego. Od dziś można składać projekty.

Pieniędzy w ósmej edycji budżetu obywatelskiego będzie więcej, ale za to nie zagłosujemy wysyłając SMS za pośrednictwem telefonu komórkowego. Co ciekawe, głosować mogą wszyscy. Nawet małe dzieci. Poznaliśmy nowe zasady budżetu obywatelskiego. Od dziś można składać projekty.

Konferencja inaugurująca kolejną, ósmą już edycję budżetu obywatelskiego odbyła się w poniedziałek na pl. Paderewskiego z dwóch powodów – była to realizacja projektu z pierwszej edycji BO i niedawno ustawiono tam dwie smart ławki, jako wykonanie zwycięskiego projektu osiedlowego w siódmej edycji.

[ZT]22539[/ZT]

W tym roku będzie czas na składanie projektów, weryfikację i głosowanie, z kolei realizacja nastąpi w 2020 r. Ósma edycja odbędzie się według nieco innych zasad. Przede wszystkim przeznaczono większą kwotę.

– Nowa ustawa nałożyła na samorządy określone wskaźniki, które trzeba wypełnić. W efekcie do podziału jest 5 mln 650 tys. zł, z czego 2,2 mln zł na projekty ogólnomiejskie, a 3 mln 450 tys. zł na projekty osiedlowe. Projekty można zgłaszać od 10 czerwca do 31 lipca – informował prezydent Płocka.

Zmiany są koniecznością z racji ustawy z 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych. W miastach na prawach powiatu utworzenie budżetu obywatelskiego stało się obowiązkowe. Według nowych przepisów budżet obywatelski jest szczególną formą konsultacji społecznych, natomiast o wydatkach w jego ramach mieszkańcy będą co roku decydować poprzez bezpośrednie głosowania. Wybrane zadania zostają uwzględnione w uchwale budżetowej gminy, a rada gminy nie może usuwać ich z budżetu ani w istotnym stopniu zmieniać. Według nowych przepisów wysokość budżetu obywatelskiego musi wynosić co najmniej 0,5 proc. wydatków gminy zawartych w ostatnim sprawozdaniu wykonania budżetu.

Blisko 2 miesiące przysługuje na przygotowanie projektów w ósmej edycji budżetu obywatelskiego. Lista tych pozytywnie zweryfikowanych zostanie przedstawiona do 16 września, natomiast głosowanie potrwa od 7 do 20 października.

Kolejne zmiany dotyczą głosowania. Głosować będą mogli wszyscy mieszkańcy Płocka, w tym nawet... niemowlaki z kołyski. Oczywiście głos w imieniu niemowlęcia, jak i części małoletnich do 16 toku życia, może oddać (w tym przez internet) opiekun prawny, czyli na ogół rodzic. To również realizacja zapisów ustawy, ale jak to wyjdzie w praktyce, okaże się jesienią tego roku. Wychodzi na to, że np. rodzic przedszkolaka będzie miał nawet 2 głosy, jeden swój i jeden dodatkowy, przy czym oba głosy należy respektować. – Z tym pomysłem nie ma co dyskutować, bo został zapisany w ustawie – przyznał prezydent. – Były takie samorządy, które próbowały z pomocą uchwały wprowadzić zmianę, co się nie udało. Wojewoda takie uchwały uchyla, jako niezgodne z ustawą.

[ZT]21861[/ZT]

– Osoba, która nie jest zameldowana w mieście, ale jest mieszkańcem miasta, musi złożyć oświadczenie, że jest mieszkańcem i na głosowanie dotrzeć osobiście – uzupełniała dyrektor Wydziału Wspierania Inicjatyw Społecznych, Monika Maron.

Pozostali płocczanie, jak wyjaśniała, nie muszą głosować osobiście, mogą równie dobrze wskazać projekty w głosowaniu przez internet. - Rezygnujemy z głosowania z pomocą wiadomości tekstowych SMS z tego względu, że przy głosowaniu zdalnym konieczne będą załączniki do głosowania – czyli np. w przypadku osób małoletnich zgoda opiekuna prawnego. – Zapraszamy do głosowania w ratuszu, gdzie zostaną przygotowane specjalne punkty, w których będzie można oddawać głosy.

Projekty przeznaczone do realizacji w ramach ósmej edycji budżetu obywatelskiego poznamy do 29 października.

Jest jeszcze jedna zmiana wynikająca z ustawy. – Jeżeli mieszkaniec, który złożył projekt, nie zgadza się z dokonaną przez nas oceną formalno-prawną, może się od tej oceny odwołać – dodała Monika Maron.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE