Reklama

Reklama

Gdzie w Płocku i okolicy przebiegać będzie linia kolejowa do Warszawy? Szykują się wielkie protesty!

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Gdzie w Płocku i okolicy przebiegać będzie linia kolejowa do Warszawy?  Szykują się wielkie protesty! - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Plan na papierze jest optymistyczny, w 2030 r. podróż koleją z Płocka do Warszawy ma trwać 45 minut, a do Gdańska - 1h 20 minut. Ale nie wiadomo, czy nowe trasy powstaną, bo w płockich gminach już są protesty co do proponowanych wariantów przebiegu trasy.

Reklama

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który ma zintegrować jednocześnie transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W Baranowie, ok. 80 km od Płocka, 37 km na zachód od Warszawy na ok. 3 tys. ha ma powstać Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie obsługiwać ma 40 mln pasażerów rocznie.

A do tego powstać ma sieć 1800 km linii kolejowych oraz 400 km dróg ekspresowych. Kolejowa "szprycha" nr 1 prowadzić ma z Baranowa przez Płock do Włocławka, a stamtąd rozgałęziać się w dwóch kierunkach: do Trójmiasta oraz Koszalina.

Połączenie kolejowe do Centralnego Portu Komunikacyjnego

Na zlecenie CPK trwa realizacja Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego dla projektu „Budowa linii kolejowych nr 5 i 50 na odc. węzeł CPK – Płock -Włocławek”. Celem opracowania jest przygotowanie dokumentacji studialnej wraz ze wskazaniem rekomendowanego wariantu.

Analizowanych jest pięć głównych wariantów i jeden podwariant planowanej linii kolejowej CPK. Przebiegają one przez Płock oraz gminy powiatu płockiego: Bielsk, Bodzanów, Brudzeń Duży, Małą Wieś, Starą Białą, Wyszogród, Słupno i Radzanowo. Wszędzie CPK zaplanowała konsultacje społeczne co do wariantów.

Nie ma wątpliwości co do tego, że - jeśli dojdzie do realizacji - inwestycja jest ważna dla regionu płockiego, znanego w kraju jako komunikacyjna "dziura". Ale...

– We wskazanych wariantach linia kolejowa przecina gminy na pół. Przechodzi przez osiedla domów jednorodzinnych, gospodarstwa, firmy, park krajobrazowy, niszczy zabytki. Jest to inwestycja istotna dla regionu, ale nie może być tak, że głosy i prawa pojedynczych obywateli nie będą respektowane – podkreśla starosta płocki Sylwester Ziemkiewicz.

Spotkania konsultacje potrwają do 7 listopada (spotkanie z mieszkańcami Płocka odbędzie się 27 października o godz. 17 w Orlen Arenie), ale już słychać mocne głosy sprzeciwu.

Wójt i Rada Gminy Brudzeń Duży nie zgadzają się m.in. na niszczenie jej kapitału - Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego, proponują zaprojektowanie linii kolejowej wzdłuż projektowanej linii drogi ekspresowej S-10, na północ od granic Parku.

Szybka kolej z Płocka do Warszawy

Proponowane warianty są nie do przyjęcia także dla mieszkańców gminy Stara Biała, gdzie spotkanie odbyło się  w poniedziałek.

- Już wstępne analizy tych propozycji budziły ogromne wątpliwości, a spotkanie tylko je potwierdziło. Każdy z wariantów powoduje likwidację kilkudziesięciu nieruchomości, w tym gospodarstwa rolne, które stanowią często dorobek życia wielu pokoleń. Budowa linii w proponowanych lokalizacjach na wiele dziesiątek lat utrudni lub wręcz uniemożliwi dalszy dynamiczny rozwój naszej Małej Ojczyzny - podkreśla wójt gminy Stara Biała Sławomir Wawrzyński.

Podobnie jak wielu innych wójtów gmin powiatu płockiego, zamierza powołać specjalny zespół, który wypracuje stanowisko w sprawie przebiegu linii kolejowej.

- To jest czas, aby wyraźnie dać znak inwestorowi i projektantom, że w obecnym kształcie ich propozycje są nie do przyjęcia. Musimy jednak mieć na uwadze fakt, że mimo naszych licznych protestów, proces przygotowania inwestycji będzie kontynuowany. Dlatego też zespół opracuje i przedstawi propozycje wariantu najmniej ingerującego w życie mieszkańców naszej gminy - dodaje wójt Wawrzyński.

Plan najbliższych spotkań konsultacyjnych:

13.10.2022 (czwartek) godz. 17:00  - Gmina Wyszogród  - Miejsko-Gminna Hala Widowiskowo-Sportowa, ul. Niepodległości 11

19.10.2022 (środa) godz. 17:00  - Gmina Radzanowo - Centrum Kultury i Sportu w Radzanowie, ul. Szkolna 3

24.10.2022 (poniedziałek) godz. 17:30  - Gmina Słupno - Sala obrad w Urzędzie Gminy, ul. Miszewska 8a

25.10.2022 (wtorek) godz. 17:00 - Gmina Bielsk

27.10.2022 (czwartek) godz. 17:00 - Płock - hala Orlen Arena

07.11.2022 (poniedziałek) godz. 17:00  - Gmina Brudzeń Duży

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy