Reklama

Galeria handlowa wprowadza ekologiczne rozwiązania w strefie restauracyjnej

Opublikowano:
Autor:

Galeria handlowa wprowadza ekologiczne rozwiązania w strefie restauracyjnej - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Galeria Mazovia niedawno udostępniła klientom odnowioną strefę restauracyjną z wystrojem inspirowanym Płockim Towarzystwem Wioślarskim, jednym z najstarszych klubów w Polsce. Teraz wprowadza kolejne zmiany. W odnowionej strefie food court znalazło się miejsce na ekologiczne rozwiązania.

Galeria Mazovia niedawno udostępniła klientom odnowioną strefę restauracyjną z wystrojem inspirowanym Płockim Towarzystwem Wioślarskim, jednym z najstarszych klubów w Polsce. Teraz wprowadza kolejne zmiany. W odnowionej strefie food court znalazło się miejsce na ekologiczne rozwiązania.

Do dekoracji przestrzeni w strefie restauracyjnej, która przywodzi na myśl hangar na łodzie, wykorzystano oryginalne łódki, wiosła, boje, liny i inne elementy związane ze sportem, jakim jest wioślarstwo. Meble zostały wykonane z litego drewna, które stosuje się do budowy łodzi. W tak urządzonej strefie można zrobić sobie przerwę i posilić się, jednocześnie korzystając z ekologicznych naczyń i sztućców, które zostały wykonane biodegradowalnych materiałów: trzciny cukrowej oraz skrobi kukurydzianej.

- W Galerii Mazovia wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom konsumentów. Jednym z nich jest świadome działanie na rzecz ochrony środowiska, nie tylko we własnym domu. Oferując biodegradowalne naczynia dajemy naszym klientom wybór, jednocześnie ograniczając zużycie plastiku w strefie restauracyjnej - mówi Izabela Tucholska-Oleszczuk, dyrektor Galerii Mazovia.

[ZT]22724[/ZT]

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE