Reklama

Fortum ma 80 proc.budynków. Chce więcej

Opublikowano:
Autor:

Fortum ma 80 proc.budynków. Chce więcej - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Płocczanie w sezonie grzewczym 2013/2014 zużyli prawie o 15 proc. mniej ciepła niż w poprzednim roku. Nie oznacza to jednak, że staliśmy się bardziej oszczędni w korzystaniu z ogrzewania i ciepłej wody. Jest to raczej rezultat możliwości samodzielnego regulowania poziomu ciepła w naszych mieszkaniach oraz wyjątkowo łagodnej zimy.

Płocczanie w sezonie grzewczym 2013/2014 zużyli prawie o 15 proc. mniej ciepła niż w poprzednim roku. Nie oznacza to jednak, że staliśmy się bardziej oszczędni w korzystaniu z ogrzewania i ciepłej wody. Jest to raczej rezultat możliwości samodzielnego regulowania poziomu ciepła w naszych mieszkaniach oraz wyjątkowo łagodnej zimy. 

Jak poinformowała dziś na konferencji prasowej firma Fortum Power and Heat Polska, która jest właścicielem sieci ciepłowniczej w Płocku liczącej już 136,5 km, średnia temperatura zewnętrzna dla okresu grzewczego 2013/2014 wyniosła +5,58 st. C, a to nie pozostało bez wpływu na ogrzewanie.

W przeciwieństwie do poprzednich lat, tym razem w styczniu i w lutym panowały dodatnie temperatury,   Ilość ciepła dostarczanego wówczas do naszych domów przez firmę Fortum wyniosła 1,4 mln GJ. Oznacza to, że zużyliśmy o 0,25 mln GJ mniej energii niż w poprzednim okresie.

Obecnie firma dostarcza ciepło do 80% płocczan i planuje kolejne inwestycje w Płocku. Jak tłumaczył kierownik sieci ciepłowniczej Fortum Rafał Ciesielski, mniejsze koszty energii są wynikową procesów termomodernizacyjnych, które gwarantują  wysoki odzysk ciepła, rekompensowany nowymi przyłączeniami.

Inwestycje z 2013 roku kosztowały przedsiębiorstwo 6,4 mln zł. Objęły m. in. przyłączenie do magistrali Domu pod Trąbami, odrestaurowanej Wieży Ciśnień, budynki Komendy Miejskiej Policji oraz Zespołu Szkół Technicznych im. Kilińskiego. Rozpoczął się proces instalacji magistrali ciepłowniczej przy okazji budowy wiaduktu przy ul. Piłsudskiego. Zmodernizowano także 1,5 km sieci m. in. przy ul. Kopernika, Dobrzyńskiej i Al. Jana Pawła II, ponosząc wydatki rzędu 2,8 mln zł.

Wśród nowych klientów Fortum znalazło się 21 obiektów, które korzystały wcześniej z własnych źródeł, w tym z małych kotłowni i indywidualnych pieców. Według danych firmy, przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej gwarantuje korzyści dla środowiska naturalnego poprzez obniżenie emisji dwutlenku węgla, tlenków siarki, czy sadzy.

Ponadto firma pochwaliła się zastosowaniem tzw. automatyki pogodowej, wykorzystanej przy wszystkich węzłach ciepłowniczych. Jak wyjaśniano, czujniki umieszczone na ścianach budynków uruchamiają dostawę ciepła w zależności od aktualnie panujących warunków atmosferycznych, przy czym to klient samodzielnie ustala, przy jakiej temperaturze zewnętrznej ogrzewanie zostanie wstrzymane lub uruchomione, dzięki czemu mieszkanie nie jest ani nadmiernie przegrzane, ani wychłodzone.

W 2014 firma planuje kolejne inwestycje, tym razem na kwotę blisko 7,4 mln zł. Nadal będą trwały prace nad modernizacją sieci w rejonie ulic Kopernika i Heweliusza. W planach znalazły się także podłączenia osiedla Filtrowa-Górna oraz obiektów na stadionie Wisły Płock. Równolegle z pracami budowlanymi prowadzonymi przy obwodnicy Płocka trwa modernizacja tamtejszej sieci ciepłowniczej.

Fot. Portal Płock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE