reklama
reklama

Kilkadziesiąt tysięcy płocczan na zwolnieniach lekarskich. To efekt epidemii chorób układu oddechowego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Depositphotos

Kilkadziesiąt tysięcy płocczan na zwolnieniach lekarskich. To efekt epidemii chorób układu oddechowego - Zdjęcie główne

foto Depositphotos

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od kilku tygodni przez Polskę przetacza się epidemia chorób układu oddechowego - od zwykłych przeziębień, przez anginy, aż po covid-19 i grypę. Efekty widać na co dzień - mnóstwo osób przebywa na zwolnień lekarskich, co niekiedy paraliżuje pracę przedsiębiorstw. W grudniu 2022 w regionie płockim wystawiono blisko 16 tysięcy zwolnień lekarskich więcej, niż w listopadzie.
reklama

To poważny problem w całej Polsce, a z tygodnia na tydzień narasta. Specjaliści alarmują, że przez kraj przetacza się potrójna epidemia: RSV, grypy i covid-19. I choć nie ma póki co mowy o śmiertelnym żniwie, to jest to kłopot. Przychodnie przeżywają oblężenie, podobnie jak szpitale. Dostaliśmy także sygnały o brakach niektórych leków w aptekach, choć to zapewne tylko problem w zaopatrzeniu placówki, a nie braku dostępności w hurtowniach. Szpitale reagują też zakazami odwiedzin - niektóre całkowitym lub tak jak Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku - zakazem odwiedzin na oddziale dziecięcym.

- W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku wprowadza ograniczenie odwiedzin pacjentów do 1 osoby odwiedzającej/ przebywającej wraz z dzieckiem - czytamy na stronie szpitala. 

O jakim problemie w skali Płocka i regionu mówimy? Najłatwiej posłużyć się danymi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do którego wpływają nasze zwolnienia lekarskie. Poprosiliśmy ZUS o statystyki z całego roku, a w nich czarno na białym widać skalę.

Najwięcej zwolnień lekarskich ZUS odnotowuje w miesiącach jesienno-zimowych, czyli od września do marca. Oddział ZUS w Płocku, któremu podlegają także gminy: Bielsk, Bodzanów, Brudzeń Duży, Bulkowo, Drobin, Gąbin, Łąck, Mała Wieś, Nowy Duninów, Radzanowo, Słubice, Słupno, Stara Biała, Staroźreby, Wyszogród, w tych miesiącach odnotowywał po mniej więcej 45-50 tys. zwolnień lekarskich miesięcznie. To liczba zaświadczeń wystawionych ze względu na chorobę własną - nie są tu więc brane np. zwolnienia lekarskie rodziców opiekujących się dziećmi. 

W grudniu 2022 roku liczba zwolnień poszybowała w górę. Płocki oddział ZUS odnotował aż 61 197 zwolnień lekarskich, wobec 45 610 zwolnień lekarskich w listopadzie. To wszystkie zwolnienia lekarskie, nawet osób nieubezpieczonych w ZUS (m.in. rolnicy ubezpieczni są w KRUS-ie, a za służby mundurowe odpowiada MSWiA). 

Liczba zwolnień lekarskich w oddziale ZUS w Płocku w 2022 roku: 

  • styczeń 50 272
  • luty 44 628
  • marzec 50 207
  • kwiecień 45 357
  • maj 41 934
  • czerwiec 40 052
  • lipiec 37 893
  • sierpień 43 430
  • wrzesień 51 093
  • październik 47 134
  • listopad 45 610
  • grudzień 61 197

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama