Reklama

Emeryci coraz częściej dorabiają. Mazowieccy są w czołówce

Opublikowano:
Autor:

Emeryci coraz częściej dorabiają. Mazowieccy są w czołówce  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Coraz więcej seniorów jest aktywnych zawodowo, mimo otrzymywanej emerytury. Większość stanowią kobiety.

Coraz więcej seniorów jest aktywnych zawodowo, mimo otrzymywanej emerytury. Większość stanowią kobiety. 

W Zakładzie Ubezpieczeń Socjalnych zauważyli wzrostową tendencję w przypadku aktywności zawodowej emerytów. Pod koniec 2018 roku oficjalnie było ich ponad 747 tysięcy. To 13,1 proc. ogółu polskich emerytów, a przez kilka ostatnich lat ich liczba wzrosła o 30 proc. 

- Średni wiek pracującego emeryta to ok. 66 lat, przy czym dla kobiet wynosi 65, a dla mężczyzn 67 lat. Statystyka pokazuje, że w tej grupie przeważają kobiety - 56 proc. - tłumaczy Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego. - Takie odwrócenie prawidłowości z okresu wieku produkcyjnego może wynikać z wielu przyczyn. Jedną z nich zapewne jest to, że kobiety mają niższe świadczenia niż mężczyźni m.in. z powodu niższych zarobków, krótszego stażu pracy oraz niższego o 5 lat wieku emerytalnego. 

Najczęściej pracują emeryci w Wielkopolsce (15,4 proc.), Mazowsze jest na drugim miejscu - w naszym województwie pracuje 15,3 proc. emerytów, czyli ponad 120 tys. osób. Najrzadziej na dodatkową pracę decydują emeryci z województwa podkarpackiego - tylko 8,2 proc. 

- Najwięcej, bo aż 13,9 proc., pracuje w handlu hurtowym i detalicznym oraz naprawach pojazdów samochodowych. Dalej jest opieka zdrowotna i pomoc społeczna, edukacja oraz działalność w zakresie usług administrowania i wspierająca. Popularna jest także działalność profesjonalna, naukowa i techniczna oraz przetwórstwo przemysłowe - wylicza Olewiński. 

Przepisy zwalniają pracujących emerytów z niektórych składek, np. w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej. W tym przypadku podlega on tylko obowiązkowym składkom zdrowotnym, ale społecznym już nie. Tak pracuje 29,2 proc. Najwięcej pracuje jednak w oparciu umowę o pracę (39,2 proc.) i umowy zlecenie (25,8 proc.), a w tym przypadku składki są już obowiązkowe. W ten sposób emeryci powiększają swój kapitał emerytalny i w przyszłości ich świadczenia będą wyższe. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE