Reklama

Reklama

Dziś pierwszy dzień wiosny, a więc dzień wagarowicza! Czy płockie szkoły „świecą pustkami”?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

Dziś pierwszy dzień wiosny, a więc dzień wagarowicza! Czy płockie szkoły „świecą pustkami”? - Zdjęcie główne

foto Michał Wiśniewski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 21 marca rozpoczęła się kalendarzowa wiosna. Czas długo wyczekiwany przez wszystkich, także przez uczniów, bo według tradycji to „dniem wagarowicza”. Starsze pokolenia płocczan z pewnością pamiętają wagary nad Wisłą czy w parku. Czy dziś także płockie szkoły opustoszały? 

Reklama

We wtorek, 21 marca, w szkołach w całej Polsce obchodzi się dzień wagarowicza – nieformalne święto kultywowane przez uczniów, którzy – zgodnie ze zwyczajem – witają nową porę roku poza murami szkoły. Taki sposób świętowania praktykowany był przez młodzież od pokoleń. Uczniowie, niejako za pozwoleniem dorosłych i nauczycieli, spędzali ten dzień z dala od szkolnej ławki. Przynajmniej tak było do tej pory, bowiem odkąd codzienność uczniów jest niemal całkowicie kontrolowana przez dorosłych, wagary nie są takie oczywiste. 

No właśnie, czy uczniowie płockich szkół jeszcze wagarują? Jak się okazuje, w wielu miejskich placówkach w pierwszy dzień wiosny odbywają się zajęcia, które mają nieco luźniejszy charakter.

- W naszej szkole trwają dziś Rekolekcje Wielkopostne i w ten sposób zagospodarowani są nasi uczniowie - zdradził Janusz Banasiak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 22 w Płocku. - Po nich odbywają się zajęcia z wychowawcami. Nie da się jednak ukryć, że pewna - zauważalna - część uczniów dziś do szkoły po prostu nie przyszła. Część z nich z całą pewnością jest nawet chora – żartuje w rozmowie z nami.

Specjalne lekcje "zaplanowane z okazji „dnia wagarowicza”, zostały zorganizowane w wielu płockich szkołach. Chociażby w III Liceum Ogólnokształcącym.

- Pierwszy dzień wiosny przywitaliśmy w szkole z uśmiechem, bo to kolorowy i przyjemny czas - uśmiecha się Agnieszka Wierzchowska, dyrektor 3 Liceum Ogólnokształcącego w Płocku. - Uspokajam, szkoła nie świeci pustkami, a zajęcia prowadzone są zgodnie z planem. Część klas - właśnie z tej okazji - prowadzi jednak zajęcia poza szkołą. Wszystko odbywa się pod opieką nauczyciela.

Ciekawe zajęcia dla młodszych i starszych uczniów zorganizowano także w Szkole Podstawowej w Drobinie.

- U nas nie ma wagarów, są ciekawe zajęcia dla dzieciaków – przekonuje Bogdan Banaszczak, dyrektor Szkoły Podstawowej w Drobinie. – Dla najmłodszych zorganizowaliśmy turniej sportowy, więc wiosnę przywitaliśmy aktywnie. Starsi uczniowie biorą udział w nieco luźniejszych, acz zorganizowanych zajęciach z nauczycielami. 

21 marca rozpoczęła się wiosna i… odliczanie do wakacji. Do tych pozostało 13 tygodni, a konkretnie 93 dni.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy