reklama
reklama

Dziś Dzień Ratownika Medycznego. Dyrektor pogotowia: Niedobory kadrowe to wciąż wielki problem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiały prasowe

Dziś Dzień Ratownika Medycznego. Dyrektor pogotowia: Niedobory kadrowe to wciąż wielki problem - Zdjęcie główne

foto Materiały prasowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 13 października ustanowiono Dniem Ratownictwa Medycznego. Z tej okazji w Warszawie odbyła się uroczysta gala, podczas której uhonorowano 140 pracowników stacji pogotowia i szpitalnych oddziałów ratunkowych z Mazowsza. - Było bardzo uroczyście. Stacje pogotowia bardzo się na przestrzeni lat zmieniały. Mamy jednak wciąż problemy kadrowe - mówiła w rozmowie z nami Lucyna Kęsicka, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku.
reklama

Na Mazowszu jest 214 jednostek systemu ratownictwa medycznego, w tym 37 specjalistycznych i 177 podstawowych, a także 3 śmigłowce i 33 szpitalne oddziały ratunkowe (SOR). Dziś, w piątek, 13 października, w Dzień Ratownictwa Medycznego, dziękowano za ich pracę. Sejmik województwa uhonorował 140 pracowników stacji pogotowia. 

- Doceniliśmy swoich ratowników, którzy otrzymali odznaczenia - zdradziła Lucyna Kęsicka, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku. - Obecny marszałek Adam Struzik podkreślał też, jak pogotowie się zmienia - przede wszystkim pod kątem specjalistycznego sprzętu, którego w ostatnich latach przybyło.

Według danych GUS-u, w 2022 roku samych wyjazdów do miejsca zdarzenia było blisko 435 tysięcy. Najwięcej razy karetki jechały do domów, najrzadziej - do szkół. Ratownicy udzielili pomocy medycznej ponad pół miliona osób. 

Przed ratownikami medycznymi także czas wyzwań. Jednostki pogotowia wciąż mierzą się z niedoborami kadrowymi. Brakuje zarówno ratowników, jak i pielęgniarek i lekarzy. Problem ten występuje także w Płocku.

- Brakuje ratowników i lekarzy. To bezapelacyjnie nasz największy problem - zdradziła Kęsicka. - I tu nie chodzi już nawet o pieniądze i płace. Brakuje po prostu wykwalifikowanych ludzi. Z tego co wiem brakuje 5 tys. ludzi w całej Polsce. Problemy pojawiają się w momencie zwolnień lekarskich i urlopów. Borykamy się z tym problemem cały czas.

Dyrektor płockiej stacji pogotowia widzi jednak "światełko w tunelu". Może nim być kierunek lekarski Akademii Mazowieckiej. - Mam nadzieję, że pojawi się tam możliwość kształcenia dla ratowników medycznych. Coraz częściej i głośniej mówi się o tym zawodzie. Trzymajmy kciuki - dodała Kęsicka na zakończenie.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama