Reklama

Dziedziczenie długów w rodzinie

Opublikowano:
Autor:

 Dziedziczenie długów w rodzinie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Spadek jest nieodłącznym elementem śmierci kogoś bliskiego, a mimo to, kojarzy nam się zazwyczaj, bardzo pozytywnie. Jednak spadkobierca, może odczuć również negatywne i dość bolesne skutki wynikające z sytuacji, w której się znalazł. Czy wiesz, że zmarły oprócz mieszkania, domu, samochodu, cennych drobiazgów, albo pieniędzy, może również pozostawić Ci w spadku ...długi?

Spadek jest nieodłącznym elementem śmierci kogoś bliskiego, a mimo to, kojarzy nam się zazwyczaj, bardzo pozytywnie. Jednak spadkobierca, może odczuć również negatywne i dość bolesne skutki wynikające z sytuacji, w której się znalazł. Czy wiesz, że zmarły oprócz mieszkania, domu, samochodu, cennych drobiazgów, albo pieniędzy, może również pozostawić Ci w spadku ...długi?

Zdarza się, że dzieci dziedziczą długi rodziców, rodzice dziedziczą długi dzieci, a siostra - długi po bracie. Dlatego warto wiedzieć, jak z punktu widzenia prawa, odbywa się proces dziedziczenia i kto ustawowo otrzymuje spadek po zmarłym. Kto dziedziczy długi po bracie? Czy można przyjąć tylko część spadku, pozbywając się w ten sposób pozostawionych długów?

Kto dziedziczy długi po bracie?

Według przepisów Kodeksu Cywilnego, osób dziedziczących jest bardzo dużo, ale obowiązuje ściśle określona kolejność.

Pierwszeństwo do spadku, mają dzieci oraz małżonek spadkodawcy. W przypadku, gdy któreś z dzieci nie dożyje otwarcia spadku, wówczas jego część przysługuje zstępnym, czyli wnukom spadkodawcy.

Jeśli zmarły nie miał dzieci i nie pozostawał w związku małżeńskim, spadek po połowie otrzymują jego rodzice. Jeżeli jedno z rodziców nie dożyło tego momentu, jego część zostanie podzielona pomiędzy rodzeństwo spadkodawcy. A jeśli oboje rodzice nie żyją, wówczas cały spadek w równych częściach, otrzymuje rodzeństwo.

Jak nie spłacać długów po bracie?

Zostałeś w ten sposób obdarowany przez los i otrzymałeś w spadku długi po zmarłym bracie? Po pierwsze, nie panikuj. Według obecnych przepisów, następuje tzw. dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza. W praktyce oznacza to, że spadkobierca nie dziedziczy wszystkich długów zmarłego, ale ponosi za nie odpowiedzialność, tylko do wartości odziedziczonych aktywów, czyli do wysokości przejętego majątku. Warto również sprawdzić, czy dług po zmarłym nie uległ przedawnieniu. Wówczas jest szansa, że całkowicie unikniesz jego spłaty.

Poza tym, spadek możesz przyjąć lub po prostu się go zrzec. Istnieje więc możliwość odrzucenia pozostawionych długów, ale razem z nimi pozbędziesz się również Twojej części majątku, jeśli taki jest. Nie ma bowiem możliwości, przyjęcia tylko wybranej części spadku. Najprościej mówiąc - Albo bierzesz wszystko albo nic!

Jeśli zdecydujesz się odrzucić spadek, musisz złożyć przed sądem oświadczenie o odrzuceniu spadku i masz na to 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedziałeś się o śmierci brata lub 6 miesięcy od momentu, kiedy dowiedziałeś się, że wszyscy dziedziczący przed Tobą, odrzucili spadek. Jeśli nie zrobisz tego w terminie, będzie to jednoznaczne z przyjęciem spadku, z całym dobrodziejstwem inwentarza.

Zrzekając się spadku, pamiętaj również o tym, aby razem z Tobą, spadek odrzuciły też Twoje dzieci... gdyż zgodnie z przepisami, będą one następne w kolejności dziedziczenia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE