Reklama

Dworzec wodny. Wiemy,jaka będzie przystań

Opublikowano:
Autor:

Dworzec wodny. Wiemy,jaka będzie przystań - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dworzec wodny wzorowany na takim obiekcie funkcjonującym do lat 70. ubiegłego wieku, który powstanie nad Wisłą, będzie obsługiwał statki pasażerskie, znajdzie się w nim również niewielki hotel i sala konferencyjna.

Dworzec wodny wzorowany na takim obiekcie funkcjonującym do lat 70. ubiegłego wieku, który powstanie nad Wisłą, będzie obsługiwał statki pasażerskie, znajdzie się w nim również niewielki hotel i sala konferencyjna.

Wiele miesięcy trwało opracowywanie koncepcji budowy przystani miejskiej, którą jako pomysł zgłoszony w ramach pierwszej edycji budżetu obywatelskiego przez Towarzystwo Przyjaciół Płocka, zaaprobowali płocczanie.  Przystań, która ma powstać nad Wisłą, będzie przypominać dworzec wodny działający nad rzeką od końca XIX wieku do lat 70. XX w., który obsługiwał statki pasażerskie w latach, gdy w pełni wykorzystywano jeszcze żeglugę rzeczną jako środek transportu.  

Pomysłodawcy liczą, że dworzec wodny stanie się atrakcją turystyczną, zwabi nad rzekę zaciekawione tłumy i przyczyni się do postulowanego od lat ożywienia nabrzeża. Ale przystań nie służyłaby tylko „do oglądania” i sentymentalnych wycieczek, gdy Wisła jako szlak komunikacyjny żyła pełnią życia -  zawijałyby do niej jednostki wodne podróżujące po Wiśle, m.in. zabytkowe statki rewitalizowane w ostatnich latach w innych miastach Polski.

Teraz, gdy koncepcja jest już gotowa, Ratusz ogłosił przetarg na projekt i kosztorys obiektu - na oferty czeka do 4 lipca. Wykonawca, który wygra przetarg, będzie miał cztery miesiące na opracowanie dokumentacji i zatwierdzenie jej przez uprawnione instytucje uznane przez Urząd Żeglugi Śródlądowej.

Wiadomo, że oprócz podstawowej funkcji, czyli  obsługi pasażerów i statków pasażerskich, dworzec wodny będzie pełnił również funkcję hotelu, znajdzie się w nim także sala konferencyjna na co najmniej 45 osób. Dostęp do przystani, a także jej pokład będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W przedziale hotelowym znajdą się pokoje gościnne dla co najmniej 16 osób (muszą być minimum trzy pokoje jednoosobowe, reszta dwuosobowych)

Pływający dworzec będzie zacumowany w nurcie rzeki od kwietnia do listopada na prawym brzegu Wisły, mniej więcej na wysokości ulicy Rybaki.

Przystań nie będzie miała własnego napędu. Na zimę ma być odholowywana do portu na Radziwiu. Dzięki stalowemu kadłubowi z odpowiednimi wzmocnieniami lodowymi jednostka będzie mogła stać w zimie na lodzie, nie trzeba będzie wyciągać jej na nabrzeże.

Według wstępnych planów, przystań ma mierzyć ok.32 m długości, ponad 9 m szerokości całkowitej i ponad 7,5 m szerokości kadłuba. Przewidywana wysokość burty to ok. 3,25 m, a nadbudówki - 5,45 m.

Wizualizacje - UMP

Czytaj też:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE