Reklama

Reklama

Duże pieniądze dla Płocka i regionu. Będą inwestycje w zdrowie, drogi i kulturę

Opublikowano: wt, 29 gru 2020 10:43
Autor:

Duże pieniądze dla Płocka i regionu. Będą inwestycje w zdrowie, drogi i kulturę - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Inwestycje w szpital na Winiarach, modernizacje drogowe i środki na instytucje kultury. To plan inwestycyjny na 2021 rok dla subregionu płockiego. Nie zabraknie też wsparcia dla samorządów i strażaków ochotników.

Reklama

W 2021 roku planowane dochody Mazowsza wyniosą ponad 3,6 mld złotych, planowane wydatki mają być zaś na poziomie 3,8 mld złotych. Ponad 30 proc. tej kwoty stanowią środki na inwestycje. 

Duże pieniądze trafią do subregionu płockiego. Jak wyliczano podczas konferencji prasowej, na programy pomocowe samorząd Mazowsza przeznaczy w 2021 roku ponad 131 mln złotych. Kolejnych 10 mln zł to dotacja na renowację zabytków, również tych sakralnych. Zaplanowano też inwestycje. Największą pozycją w budżecie dla subregionu płockiego ma być budowa ośrodka radioterapii. 

- To bardzo ważna inwestycja, dzięki której pacjenci onkologiczni nie będą musieli szukać pomocy w innych częściach województwa, bo znajdą ją w swojej okolicy–  powiedział Tomasz Kominek, dyrektor delegatury urzędu marszałkowskiego w Płocku. - Dziwi fakt, że kluczowy dla mieszkańców północnego Mazowsza projekt został zignorowany przez rządzących i nie otrzymał wsparcia w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych - podsumowuje.

Projekt budowy ośrodka radioterapii był zgłoszony do rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Nie otrzymał on jednak wsparcia. Władze Mazowsza zapowiedzieli jednak, że ponownie zawnioskują o dofinansowanie w ramach trzeciej tury.

- To bardzo duże przedsięwzięcie, na które od lat czekają mieszkańcy północnego Mazowsza. Niestety, projekt nie został wybrany - argumentował Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.-  Nie zgadzamy się z tą decyzją. Nie poddajemy się i ponownie zawnioskujemy o wsparcie w ramach trzeciego naboru - zapowiedział.

To jednak nie jedyna inwestycja, która zostanie zrealizowana w 2021 roku w subregionie płockim. Wadze Mazowsza przeznaczą na ten cel ponad 45 mln złotych.

Zapowiedziano też kontynuację realizacji projektów unijnych, którego partnerem jest m.in. Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku.

- Mam nadzieję, że mimo niesprzyjających warunków w przyszłym roku uda nam się zrealizować wszystkie plany - mówił Stanisław Kwiatkowski, dyrektor szpitala na Winiarach. - Chcemy chociażby utworzyć ośrodek udarowy, którego w naszym regionie brakuje, a także co wymógł na nas obecny czas - rozbudować i zmodernizować oddział obserwacyjno-zakaźny - wymieniał szef placówki.

Wśród planowanych inwestycji jest m.in. budowa oddziału obserwacyjno-zakaźnego i udarowego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym,  budowa miejsc parkingowych przy pogotowiu na ul. Strzeleckiej, zakup ambulansu sanitarnego czy modernizacja obiektów MWOMP w Płocku. 

Pieniądze przeznaczone zostaną też na rozbudowę i modernizację dróg. Na ten cel do subregionu płockiego trafi ponad 16,5 mln zł - m.in. na rozbudowę drogi wojewódzkiej w Pacynie, rozbudowę drogi wojewódzkiej w miejscowości Lwówek, remont drogi na odcinku Bądkowo Jeziorne do Bądkowo Kościelne czy remont drogi na odcinku Opatówiec-Staroźreby.

Ponad 6,4 mln złotych przeznaczony zostanie na rozbudowę i modernizację instytucji kultury. Część tej puli przeznaczona zostanie na sfinalizowanie inwestycji w Muzeum Mazowieckim w Płocku. 

- Wiosną przyszłego roku planujemy otworzyć największą w Polsce stałą wystawę sztuki art déco. Tysiąc cennych obiektów z naszej budowanej od 15 lat kolekcji zaprezentujemy na tysiącu metrach przestrzeni wystawienniczej przy ul. Kolegialnej 6 w Płocku - zdradził Leonard Sobieraj, dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku. - To wszystko nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie samorządu województwa. Dzięki jego dofinansowaniu zrealizowaliśmy pierwszy etap tej inwestycji - remont i adaptację kamienicy przy Kolegialnej. Aranżacja przestrzeni w kamienicy jest już właściwie gotowa, w tym momencie trwa dosłownie stawianie "kropki nad i" - zapowiada.

Największe zaplanowane inwestycje to - obok odtworzenia i rewaloryzacji budynku przy ul. Kolegialnej w Płocku - rewitalizacja zespołu pałacowego w Bieżuniu, czy aranacja pomieszczeń ekspozycji stałych w nowym gmachu Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Ponad 24 mln zł samorząd województwa mazowieckiego przeznaczy też na bieżące utrzymanie zlokalizowanych na terenie Płocka i subregionu płockiego instytucji kultury.

Wśród zaplanowanych wydatków są też programy wparcia skierowane do gmin, powiatów, a takżę jednostek OSP. Na ten cel przeznaczonych zostanie ponad 131 mln złotych. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (13)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +1 / -0

  BzikGzik

  Może lepiej dla Płocka by było gdyby Struzik zainwestował w przeszczep mózgu. Tak będzie lepiej i dla miasta i dla tego głąba i szkodnika

 • rok temu | ocena +1 / -0

  Monika.

  Cześć panowie, jesteś wolnym mężczyzną, czujesz się samotny, chciałbyś to zmienić ? Nie czekaj odezwij się. Samotna, wolna, bez nałogów i niezależna. Nie dawno wróciłam z Anglii do kraju. Poznam Pana do wspólnych spotkań, wspólnych spacerów, wspólnie spędzania czasu, a jak zaiskrzy to może i więcej :) Naturalnie przed spotkaniem chciałabym się lepi... Rozwiń

 • rok temu | ocena +2 / -1

  Noworoczne

  Obiecanki i szpital komunistyczny nic się zmieniło układ zamknięty plock kumuny moc. W szpitalu cała kadra do wymiany.

 • rok temu | ocena +2 / -10

  wyborca

  Nasi mieszkańcy najczęściej oceniają działaczy nie za to co robią i będą robić, ale za kolor przynależności - a może warto by tak pomyśleć i zastanowić się, co w ostatnich latach nasi parlamentarzyści i nasi radni zrobili dla naszego miasta. Tak sobie kpimy z zielonego koloru, a na mieście coraz głośniej słychać, że w następnej kadencji będziemy mi... Rozwiń

  • rok temu | ocena +2 / -0

   Do wyborcy

   Ludzie nie lubią PSL gdyż to najbardziej proruska partia naszpikowana agenturą rosyjską z którą PSL robi najlepsze interesy. Dodatkowo afera gazowa za którą Pawlak powinien siedzieć i wiele innych. Ludzie pamiętają!!!!

  • rok temu | ocena +2 / -0

   Xd

   A co z resztą po podbojach poszli w odstawkę

  • rok temu | ocena +7 / -0

   jerry

   O czym ty mówisz człowieku. Kasztan Kominek ze szkoły spadochroniarzy z trzepakowa wiedział gdzie palec trzymać. Nic poza tym. To takie popychadło Adasia

 • rok temu | ocena +11 / -0

  a PSL to na jaki

  kolor się teraz przemaluje? poprzednio z ZSL (czerwonego zmienił na zielony,...a teraz na jaki,...tęczowy? byle tylko miejsce przy KORYCIE było?

 • rok temu | ocena +9 / -2

  czaskowianka

  A gdzie ujęcie wody ze studni głebinowej dla miasta. Nie chce już pić syfu z Wisły!

 • rok temu | ocena +6 / -3

  terminologia

  SZCZEPIENIE - proces szczepienia LUDZI; WYSZCZEPIANIE - proces szczepienia BYDŁA; skoro w TVPis podają, że służba zdrowia będzie WYSZCZEPIAĆ ludzi, to za kogo MEDYCY mają ludzi?

  • rok temu | ocena +0 / -1

   Nie szczepię się

   Medycy i politycy niech szczepią siebie i swoje rodziny a od mojej rodziny wara

 • rok temu | ocena +2 / -8

  a Pinokio

  osobiście raze z ministrem Niedzielskim na płycie lotniska odebrał i przeliczył szczepionke na COVID19?, sprawdzili, czy aby napewno już można odtrąbić NARODOWY start Propagandy? ...podobnież nawet sprawdzali, czy lód jest suchy i zimny? ale tego już nie pokazali w TVPropaganda?

 • rok temu | ocena +10 / -2

  FdS

  Co na to Czajkowski?