Reklama

Reklama

Duże pieniądze dla Płocka i regionu. Będą inwestycje w zdrowie, drogi i kulturę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Duże pieniądze dla Płocka i regionu. Będą inwestycje w zdrowie, drogi i kulturę - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Inwestycje w szpital na Winiarach, modernizacje drogowe i środki na instytucje kultury. To plan inwestycyjny na 2021 rok dla subregionu płockiego. Nie zabraknie też wsparcia dla samorządów i strażaków ochotników.

Reklama

W 2021 roku planowane dochody Mazowsza wyniosą ponad 3,6 mld złotych, planowane wydatki mają być zaś na poziomie 3,8 mld złotych. Ponad 30 proc. tej kwoty stanowią środki na inwestycje. 

Duże pieniądze trafią do subregionu płockiego. Jak wyliczano podczas konferencji prasowej, na programy pomocowe samorząd Mazowsza przeznaczy w 2021 roku ponad 131 mln złotych. Kolejnych 10 mln zł to dotacja na renowację zabytków, również tych sakralnych. Zaplanowano też inwestycje. Największą pozycją w budżecie dla subregionu płockiego ma być budowa ośrodka radioterapii. 

- To bardzo ważna inwestycja, dzięki której pacjenci onkologiczni nie będą musieli szukać pomocy w innych częściach województwa, bo znajdą ją w swojej okolicy–  powiedział Tomasz Kominek, dyrektor delegatury urzędu marszałkowskiego w Płocku. - Dziwi fakt, że kluczowy dla mieszkańców północnego Mazowsza projekt został zignorowany przez rządzących i nie otrzymał wsparcia w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych - podsumowuje.

Projekt budowy ośrodka radioterapii był zgłoszony do rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Nie otrzymał on jednak wsparcia. Władze Mazowsza zapowiedzieli jednak, że ponownie zawnioskują o dofinansowanie w ramach trzeciej tury.

- To bardzo duże przedsięwzięcie, na które od lat czekają mieszkańcy północnego Mazowsza. Niestety, projekt nie został wybrany - argumentował Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.-  Nie zgadzamy się z tą decyzją. Nie poddajemy się i ponownie zawnioskujemy o wsparcie w ramach trzeciego naboru - zapowiedział.

To jednak nie jedyna inwestycja, która zostanie zrealizowana w 2021 roku w subregionie płockim. Wadze Mazowsza przeznaczą na ten cel ponad 45 mln złotych.

Zapowiedziano też kontynuację realizacji projektów unijnych, którego partnerem jest m.in. Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku.

- Mam nadzieję, że mimo niesprzyjających warunków w przyszłym roku uda nam się zrealizować wszystkie plany - mówił Stanisław Kwiatkowski, dyrektor szpitala na Winiarach. - Chcemy chociażby utworzyć ośrodek udarowy, którego w naszym regionie brakuje, a także co wymógł na nas obecny czas - rozbudować i zmodernizować oddział obserwacyjno-zakaźny - wymieniał szef placówki.

Wśród planowanych inwestycji jest m.in. budowa oddziału obserwacyjno-zakaźnego i udarowego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym,  budowa miejsc parkingowych przy pogotowiu na ul. Strzeleckiej, zakup ambulansu sanitarnego czy modernizacja obiektów MWOMP w Płocku. 

Pieniądze przeznaczone zostaną też na rozbudowę i modernizację dróg. Na ten cel do subregionu płockiego trafi ponad 16,5 mln zł - m.in. na rozbudowę drogi wojewódzkiej w Pacynie, rozbudowę drogi wojewódzkiej w miejscowości Lwówek, remont drogi na odcinku Bądkowo Jeziorne do Bądkowo Kościelne czy remont drogi na odcinku Opatówiec-Staroźreby.

Ponad 6,4 mln złotych przeznaczony zostanie na rozbudowę i modernizację instytucji kultury. Część tej puli przeznaczona zostanie na sfinalizowanie inwestycji w Muzeum Mazowieckim w Płocku. 

- Wiosną przyszłego roku planujemy otworzyć największą w Polsce stałą wystawę sztuki art déco. Tysiąc cennych obiektów z naszej budowanej od 15 lat kolekcji zaprezentujemy na tysiącu metrach przestrzeni wystawienniczej przy ul. Kolegialnej 6 w Płocku - zdradził Leonard Sobieraj, dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku. - To wszystko nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie samorządu województwa. Dzięki jego dofinansowaniu zrealizowaliśmy pierwszy etap tej inwestycji - remont i adaptację kamienicy przy Kolegialnej. Aranżacja przestrzeni w kamienicy jest już właściwie gotowa, w tym momencie trwa dosłownie stawianie "kropki nad i" - zapowiada.

Największe zaplanowane inwestycje to - obok odtworzenia i rewaloryzacji budynku przy ul. Kolegialnej w Płocku - rewitalizacja zespołu pałacowego w Bieżuniu, czy aranacja pomieszczeń ekspozycji stałych w nowym gmachu Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Ponad 24 mln zł samorząd województwa mazowieckiego przeznaczy też na bieżące utrzymanie zlokalizowanych na terenie Płocka i subregionu płockiego instytucji kultury.

Wśród zaplanowanych wydatków są też programy wparcia skierowane do gmin, powiatów, a takżę jednostek OSP. Na ten cel przeznaczonych zostanie ponad 131 mln złotych. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy