Reklama

Do premiera, marszałków Sejmu i Senatu, parlamentarzystów, wojewody...

Opublikowano:
Autor:

Do premiera, marszałków Sejmu i Senatu, parlamentarzystów, wojewody... - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości A także do marszałka województwa, ministra klimatu, samorządów gminnych z terenu województwa mazowieckiego. Dokument ma wielu adresatów. - Rada miasta wyraża swoje zaniepokojenie w związku z problemami występującymi w zakresie funkcjonowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi - czytamy w stanowisku płockich radnych, którego projekt przygotowano na najbliższą sesję. Tym samym będzie to kolejna sesja lokalnych rajców z tematem opłat za odbiór i zagospodarowanie śmieci.

A także do marszałka województwa, ministra klimatu, samorządów gminnych z terenu województwa mazowieckiego. Dokument ma wielu adresatów. - Rada miasta wyraża swoje zaniepokojenie w związku z problemami występującymi w zakresie funkcjonowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi - czytamy w stanowisku płockich radnych, którego projekt przygotowano na najbliższą sesję. Tym samym będzie to kolejna sesja lokalnych rajców z tematem opłat za odbiór i zagospodarowanie śmieci.

Temat śmieci wciąż powraca. Najpierw debatowano z uwagi na podwyżki i nową uchwałę, później termin wprowadzenia podwyżki przesunięto, ponieważ uchwały zostały zakwestionowane przez Regionalną Izbę Obrachunkową i na kolejnej sesji przyjmowano nowe.

[ZT]24568[/ZT]

Obecnie przygotowano projekt stanowiska dotyczącego trudnej sytuacji w gospodarce odpadami w gminie i w związku z potrzebą zmian ustawowych dotyczących gospodarki odpadami. Głosowanie nad projektem będzie na sesji, 30 stycznia.

- Przyjęcie uchwały intencyjnej  ma na celu zwrócenie uwagi przedstawicielom rządu na pogłębiającą się, trudną sytuację w gospodarce odpadami komunalnymi - tłumaczy dyrektorka Wydziału Kształtowania Środowiska, Maja Syska-Żelechowska.

Płock nie zostałby pierwszą gminą, w której radni zdecydowali się na taką uchwałę w związku z podwyższeniem stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla mieszkańców (na podobną uchwałę zdecydowali się np. w Wieliszewie, czy w gminie Nieporęt, gdzie po podwyżce wprowadzono stawkę 29 zł miesięcznie od osoby za odbiór odpadów segregowanych), na pismo do premiera zdecydował się prezydent Piły, apelował Zarząd Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP. W płockim Ratuszu powtarzają, że podwyżka wynika bezpośrednio z cenowych warunków rynkowych powstałych zarówno po stronie firm odbierających odpady, jak również po stronie instalacji przetwarzających te odpady. - Przedsiębiorstwa zobowiązane przepisami z pakietu "pożarowego" zostały zobowiązane do dokonania zmian w swoich strukturach, poczynienia nakładów finansowych w celu dostosowania się do przepisów pożarowych i monitoringu wizyjnego, a także zabezpieczenia roszczeń z tytułu negatywnego oddziaływania na środowisko - tłumaczy Maja Syska-Żelechowska. - Ponadto zamknięcie rynku azjatyckiego spowodowało trudności, w szczególności finansowe, w przekazywaniu wysegregowanych odpadów do recyklerów - kilka lat temu stanowiły one surowiec, za który recykler płacił instalacji, obecnie to instalacja zmuszona jest do zapłaty za przyjęcie przez recyklera wysegregowanych odpadów. 

W projekcie uchwały zaapelowano o stworzenie skutecznych form dialogu wszystkich interesariuszy systemu gospodarowania odpadami, a także o podjęcie działań "w celu spowolnienia dynamiki wzrostu opłaty środowiskowej" (stawki stale rosną - 227,74 zł/Mg w 2007 r., 260,88 zł/Mg w 2012 r., z kolei w 2019 r. 290,40 zł/Mg i 295,05 zł/Mg w 2020 r.) oraz "urealnienie wysokości maksymalnych stawek opłat dla właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne".

Rozwiązań problemu rosnących opłat za gospodarowanie odpadami upatruje się w zmianach obowiązujących przepisów regulujących gospodarkę odpadami, w utworzeniu całościowego systemu kaucyjnego oraz w Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta. Generalnie chodzi o to, aby przynajmniej częściowo ciężar finansowania zagospodarowania odpadów opakowaniowych przenieść z mieszkańców na wprowadzających produkty.

Są państwa, które już zdecydowały się na system kaucyjny dla opakowań (Chorwacja, Dania, Estonia, Finlandia, Holandia, Islandia, Litwa, Niemcy, Norwegia, Szwecja), kiedy kaucja z czasem wraca do konsumenta, jeśli np. korzysta z recyklomatów. Powstają jednak pytania np. o koszty i  ile frakcji objąłby taki system (np. szkło, plastik). Z kolei tzw. ROP - rozszerzona odpowiedzialność producenta - zmierza do wzięcia przez producenta odpowiedzialności nie tylko na etapie sprzedaży i użytkowania, ale również późniejszego zagospodarowania (przetwarzania) odpadu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE