Reklama

Do płockiej rafinerii Orlenu trafi 130 tys. ton ropy naftowej

Opublikowano:
Autor:

Do płockiej rafinerii Orlenu trafi 130 tys. ton ropy naftowej - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ładunek z ropą naftową, który miałby dotrzeć do Gdańska w połowie października, pochodzi z Afryki. To kolejny etap strategii polegającej na dywersyfikacji dostaw i odpowiedź, jak podkreślają w koncernie, na zwiększone zapotrzebowanie na paliwa, szczególnie oleju napędowego, w Polsce w związku z ograniczeniem szarej strefy.

Ładunek z ropą naftową, który miałby dotrzeć do Gdańska w połowie października, pochodzi z Afryki. To kolejny etap strategii polegającej na dywersyfikacji dostaw i odpowiedź, jak podkreślają w koncernie, na zwiększone zapotrzebowanie na paliwa, szczególnie oleju napędowego, w Polsce w związku z ograniczeniem szarej strefy.

Tankowiec New Vision dostarczy 130 tys. ton surowca z Nigerii. Orlen od jakiegoś czasu stara się poszerzać portfel dostawców oraz przerabianych w ramach Grupy Kapitałowej gatunków ropy.

–  W związku z wdrożonymi przepisami w zakresie eliminowania szarej strefy przez premiera Mateusza Morawieckiego zapotrzebowanie na olej napędowy w Polsce wzrosło o 30%. To wymaga od nas  zwiększania przerobu ropy o innych właściwościach niż rosyjska REBCO - przytacza słowa prezesa zarządu PKN Orlen, Daniela Obajtka biuro prasowe koncernu. – Dzięki pozyskaniu  gatunków o innych parametrach zwiększamy  uzyski i  marżę rafineryjną. Stąd nowe źródło dostaw. Jeśli surowiec z Nigerii okaże się efektywny w przerobie, to nie wykluczamy zwiększenia naszego zainteresowania tym kierunkiem.

Rafinerie z Grupy Kapitałowej ORLEN przerabiały już m.in. surowiec pochodzący z Iranu, Iraku, Azerbejdżanu, Kazachstanu czy Norwegii. PKN ORLEN dysponuje również obowiązującymi umowami terminowymi z producentami ze Wschodu i Zatoki Perskiej, które zabezpieczają dostawy do rafinerii w Polsce, Czechach i na Litwie. – Nigeryjska ropa typu Bonny Light uzupełni realizowane przez PKN ORLEN dostawy spot, które obecnie pokrywają 50% zapotrzebowania koncernu – czytamy w informacji prasowej. – Decyzje o zaopatrzeniu każdorazowo podlegają analizie ekonomicznej, tak aby skutecznie łączyć bezpieczeństwo dostaw z elastycznością handlową. Proces dywersyfikacji dostaw ropy przez PKN ORLEN odpowiada także na zwiększone zapotrzebowanie na paliwa, szczególnie oleju napędowego, w Polsce w związku z ograniczeniem szarej strefy. Zwiększony przerób ropy o innych właściwościach niż REBCO umożliwia zwiększenie uzysków w kierunku średnich destylatów, przede wszystkim diesla. Według oficjalnych danych Agencji Rynku Energii konsumpcja oleju napędowego w latach 2015-2018 wzrośnie o ok. 43%, przy wzroście PKB o ok. 13 % w tym samym okresie. Pomijając efekt wzrostu gospodarczego PKN ORLEN szacuje, że dzięki skutecznej walce z szarą strefą legalny rynek ON powiększył się o ok. 30% w tych latach.

Około 30% ropy przerabianej w Grupie ORLEN pochodzi z kierunków alternatywnych. – Koncern wzmacnia m.in. zakupy z Zatoki Perskiej, m.in. poprzez długoterminowe relacje z Saudi Aramco – informuje biuro prasowe. – W kwietniu tego roku firmy podpisały aneks do umowy, który zwiększył dostarczany wolumen ropy saudyjskiej o 50 procent, do 300 tys. ton surowca miesięcznie. PKN ORLEN pozytywnie ocenia potencjał dostaw z Zatoki Perskiej i pozostaje otwarty na współpracę z producentami z tego regionu w niedalekiej przyszłości.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE