reklama
reklama

Wybór zarządu Mazowsza pod znakiem walk politycznych? Struzik: Pewne osoby chciały coś wymusić...

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: SM/PortalPłock

Wybór zarządu Mazowsza pod znakiem walk politycznych? Struzik: Pewne osoby chciały coś wymusić... - Zdjęcie główne

foto SM/PortalPłock

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wybór marszałka województwa i całego zarządu był długim procesem. By wskazać szefa samorządu mazowieckiego potrzebne były aż cztery podejścia. W kuluarach mówiono o "zgrzycie" w koalicji i aspektach politycznych. - Pewne osoby chciały coś wymusić... - wyznał szczerze w rozmowie z nami Adam Struzik. 
reklama

Radni potrzebowali ponad miesiąca, by wskazać zarząd województwa mazowieckiego. Sejmik po raz pierwszy zebrał się 7 maja, a dopiero w poniedziałek, 10 czerwca, podczas tajnego głosowania, zadecydował o personaliach. 

33. mazowieckich radnych zgodziło się, aby marszałkiem województwa ponownie został Adam Struzik. Płocczanin - pomimo 1 głosu "przeciw" i 14 "wstrzymujących" - kontynuuje pracę na rzecz województwa, którą realizuje od 2001 roku.

Skąd ta zwłoka? Pojawiły się spekulacje i domysły, zgodnie z którymi decydować miały względy polityczne. Czy tak było?

- To konsekwencja rozmów koalicyjnych na poziomie krajowym. Tak to jest, że polityka ma miejsce także w sejmikach i często przekłada się ona na struktury lokalne. Musieliśmy poczekać na finał dialogu, który toczył się na samym szczycie. 

- odpowiada Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego w rozmowie z nami.

W kuluarach mówiono o "tarciach" i "zgrzytach". W koalicji było gorąco?

- Było, choć nie na poziomie regionalnym, bo tu mieliśmy stabilną sytuację. Polskie Stronnictwo Ludowe i Koalicja Obywatelska mają koalicję na Mazowszu od 18 lat, więc jest ona utrwalona. Myślę, że z dobrymi konsekwencjami dla całego regionu. 

- wspomina Struzik.

Dlaczego zatem, pomimo stabilnej koalicji na Mazowszu, zwlekano z głosowaniem nad zarządem województwa? Czy chodziło o konkretne stanowiska dla koalicjantów? Ze słów marszałka wynika, że coś było "na rzeczy". 

- Problemy były, jednak wynikały one z rozmów liderów partii koalicyjnych. Niektórzy mieli nieuzasadnione oczekiwania na obecność w zarządzie, choć nie mieli radnych, albo udział ich ugrupowania w sejmiku był symboliczny. To było trudne do zrealizowania. Ciężko jest powiedzieć radnym, którzy startują - często kolejny raz - w wyborach i wykładają własne środki, że "musisz ustąpić osobie z zewnątrz" pomimo tysięcy zdobytych przez nich głosów. Pewne osoby próbowały to wymusić przez wzgląd na interes partii politycznej. Ja to rozumiem w sensie polityki globalnej, jednak samorząd rządzi się nieco innymi prawami. [...] Nie jest możliwe bezpośrednie wydawanie poleceń "przyjmijcie tego" lub "weźcie tego".

- podsumował marszałek województwa mazowieckiego. 

Przypomnijmy, 10 czerwca, podczas tajnego głosowania, wybrano nie tylko marszałka województwa mazowieckiego, ale też cały zarząd Mazowsza. 

Wicemarszałkami zostali: Wiesław Raboszuk (KO - dotychczasowy wicemarszałek, radny województwa V, VI kadencji), Rafał Rajkowski (KO - radny województwa, były wiceprezydent Radomia, członek zarządu od 2018 roku). Członkami zarządu: Janina Ewa Orzełowska (PSL - radna IV, V i VI kadencji, członek zarządu województwa dwóch kadencji i była wicemarszałek), Anna Katarzyna Brzezińska (KO - radna województwa IV kadencji). 
 
Radni województwa wybrali też wiceprzewodniczących sejmiku, uzupełniając tym samym jego prezydium. Zostali nimi Marcin Podsędek oraz Paulina Piechna-Więckiewicz.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama