Reklama

Darowizny i stypendia od Orlenu rozdane

Opublikowano:
Autor:

Darowizny i stypendia od Orlenu rozdane - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Darowizny pieniężne i rzeczowe dla płockich szpitali, placówek opiekuńczych, zespołów folklorystycznych oraz stypendia dla najzdolniejszych uczniów przekazali przedstawiciele PKN Orlen podczas gali w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej.

Darowizny pieniężne i rzeczowe dla płockich szpitali, placówek opiekuńczych, zespołów folklorystycznych oraz stypendia dla najzdolniejszych uczniów przekazali przedstawiciele PKN Orlen podczas gali w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej.

Wszystkie darowizny, które zostały przekazane podczas uroczystości w PSM, pochodzą od PKN Orlen oraz Fundacji Orlen Dar Serca. Wojewódzki Szpital Zespolony otrzymał 400 tysięcy złotych na zakup respiratorów, które są podstawowym wyposażeniem oddziałów intensywnej terapii i bloków operacyjnych.

Również 400 tys. złotych trafiło do Szpitala św. Trójcy. Zostanie przeznaczona na zakup aparatu do USG oraz stołu operacyjnego. Dzięki nowoczesnemu aparatowi USG możliwe będzie znaczące podniesienie jakości diagnozowania pacjentów. Nowy sprzęt umożliwi między innymi badania kardiologiczne płodu, poszerzenie diagnostyki naczyniowej i diagnostyki narządu ruchu.

Nowy stół operacyjny umożliwi wykonywanie zabiegów wertebro-plastyki, operacji dysków oraz stabilizacji kręgosłupa, zabiegów z zakresu traumatologii kończyn dolnych. Nowe wyposazenie umożliwi również rozwinięcie technik artroskopowych, szczególnie barku i stawu biodrowego, dotychczas nie realizowanych w Szpitalu św. Trójcy.

Specjalistyczny samochód volkswagen transporter trafił do Domu Pomocy Społecznej "Przyjaznych Serc". Placówkę zamieszkuje 80 osób niepełnosprawnych, z których prawie 30 porusza się na wózkach inwalidzkich, a kolejnych 20 ma ograniczoną możliwość samodzielnego poruszania się.

Przekazywany bus znacznie ułatwi ich dojazdy na konsultacje lekarskie do różnych specjalistów, jak również transport na zajęcie szkolne. Znajdzie zastosowanie również przy wyjazdach na imprezy integracyjne do podobnych placówek, imprezy sportowe, kulturalne i wycieczki krajoznawcze.

– Ochrona życia i zdrowia to jeden z priorytetów naszej działalności dobroczynnej. Tym bardziej, że przekłada się bezpośrednio na pomoc i poprawę jakości opieki medycznej mieszkańców regionu – mówił Leszek Kurnicki, dyrektor wykonawczy ds. marketingu, wręczając stosowne akty przedstawicielom obu płockich szpitali. – Staramy się jednak dbać nie tylko o ciało, ale i o ducha. Dlatego wiele uwagi i środków finansowych kierujemy także na projekty i inicjatywy z zakresu kultury i sztuki, jak również edukacji.

Ponad 1,1 tysiąca tradycyjnych strojów ludowych (damskich i męskich) trafiło w formie darowizny do Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca Dzieci Płocka im. Druha Wacława Milke. Przekazane Dzieciom Płocka kostiumy odzwierciedlają tradycję, kulturę i sztukę ludową z terenów całej Polski. Dzięki nim możliwe będzie zrealizowanie nowych suit, które znajdą się w repertuarze zespołu.

Ponad 500 dziecięcych strojów ludowych trafiło do Młodzieżowego Domu Kultury im. Króla Maciusia Pierwszego w Płocku. Będą one wykorzystywane podczas zajęć artystycznych prowadzonych z dziećmi.

Płocka filia Politechniki Warszawskiej otrzymała darowiznę na zakup laptopów, skanera i akcesoriów sieciowych dla powstałego w 2013 roku Studenckiego Centrum Nauki. Zostało ono utworzone z inicjatywy samorządów studenckich wydziału budownictwa, mechaniki i petrochemii oraz Kolegium Nauk Ekonomicznych i Społecznych. Skupia sześć kół naukowych działających w obszarach chemii, mechaniki, budownictwa, inżynierii środowiska, ekonomii oraz fotografii i filmu naukowego.

Sprzęt informatyczny będący przedmiotem darowizny ma być wykorzystywany do prezentacji danych pomiarowych, opracowywania projektów, przygotowywania publikacji, sprawozdań oraz dokumentacji fotograficznej i filmowej z realizowanych projektów. Może być użyty również w pracach badawczych prowadzonych w terenie.

Grant, który trafił do Płockiej Orkiestry Symfoniczna im. Witolda Lutosławskiego pozwoli wspierać jej działalność w sezonie koncertowym 2013/2014. Stali bywalcy koncertów POS zauważyli już, że PKN Orlen od września wymieniany jest jako sponsor główny orkiestry. A uroczyste przekazanie grantu było jedynie oficjalnym dopełnieniem formalności.

Ostatnim akcentem oficjalnej części gali było wręczenie aktów stypendialnych 133 najzdolniejszym uczniom z Płocka i powiatu płockiego. Na liście stypendystów znalazło się miejsce dla młodych ludzi, którzy osiągają wysokie wyniki w nauce, ale jednocześnie mogą pochwalić się sukcesami sportowymi lub kulturalnymi.

– Wspieranie edukacji młodzieży to najlepsza inwestycja w rozwój społeczny regionu – powiedziała Emilia Gromadowska, Prezes Zarządu Fundacji Orlen-Dar Serca. – Stypendia otrzymali młodzi ludzie, których wyróżniają nie tylko szczególne osiągnięcia w nauce, ale także w kulturze i sporcie. Mamy nadzieję, że dzięki naszej pomocy stypendyści będą mogli rozwijać swoje zainteresowania i realizować marzenia

Fot. Tomasz Miecznik/Portal Płock

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE