Reklama

Czy znaki ewakuacyjne z opisem są lepsze od tych z symbolem?

Opublikowano:
Autor:

Czy znaki ewakuacyjne z opisem są lepsze od tych z symbolem? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości To, że piktogramy ewakuacyjne są wymagane we wszystkich miejscach publicznych, wiemy doskonale. To dzięki nim jesteśmy w stanie szybko, sprawnie i przede wszystkim bezpiecznie opuścić budynek oraz otwartą przestrzeń w sytuacji zagrożenia. Takie wymogi regulowane są przez Polską Normę oraz przepisy unijne, do których musieliśmy się podporządkować. Dlatego jeśli jesteś właścicielem lub zarządcą na przykład budynku, masz obowiązek dostosować się do zasad BHP i zamontować odpowiednie tabliczki ewakuacyjne.

To, że piktogramy ewakuacyjne są wymagane we wszystkich miejscach publicznych, wiemy doskonale. To dzięki nim jesteśmy w stanie szybko, sprawnie i przede wszystkim bezpiecznie opuścić budynek oraz otwartą przestrzeń w sytuacji zagrożenia. Takie wymogi regulowane są przez Polską Normę oraz przepisy unijne, do których musieliśmy się podporządkować. Dlatego jeśli jesteś właścicielem lub zarządcą na przykład budynku, masz obowiązek dostosować się do zasad BHP i zamontować odpowiednie tabliczki ewakuacyjne.

Zazwyczaj znaki ewakuacyjne przedstawiają konkretny symbol, dzięki któremu od razu wiemy, gdzie należy się skierować, aby bezpiecznie wyjść z zagrożonej przestrzeni. Mogą być to na przykład strzałki czy znajomy nam ludzik obierający odpowiedni kierunek. Wykorzystanie symboli jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ taki komunikat odbieramy natychmiast i możemy od razu zareagować. Oprócz tego nie ma problemu z barierą językową. Nawet obcokrajowcy są w stanie podążyć zgodnie z instrukcją, tym bardziej, że znaki ewakuacyjne BHP są regulowane przez unijne normy, więc we wszystkich krajach członkowskich zobaczymy praktycznie te same piktogramy.

Jednakże znaki ewakuacyjne podpisane również możemy spotkać. Szczególnie w sytuacjach, w których wyjście z budynku wymaga posiadania na przykład klucza lub w chwili wystąpienia pożaru. Tak więc znak ewakuacyjny zawierający opis może wskazywać miejsce, w którym znajdziemy klucz. Może również zostać umieszczony tam, gdzie ustalono miejsce zbiórki. Tak samo może wskazywać opis, który zawiera znak wyjście ewakuacyjne lub okno ewakuacyjne. Tak więc opis jest w niektórych sytuacjach niezwykle potrzebny. Lecz tak jak wszystko przy znakach BHP, tak i podpisy muszą spełniać obowiązujące normy.

Jeśli widzimy podpisane znaki ewakuacyjne opis musi być krótki i rzeczowy. W kilku słowach musi przekazywać potrzebną nam informację, aby nie tracić cennego czasu. Litery muszą być odpowiedniej wielkości, a czcionka wyraźna. Ma być przede wszystkim czytelna - kwestie estetyczne nie grają roli, kiedy chodzi o nasze zdrowie oraz życie. I w tym wypadku używa się symboli, aby zwrócić naszą uwagę - widząc klucz czy drabinę, od razu wiemy, czego dotyczy zawarty poniżej opis. W ten sposób szybko możemy odnaleźć ten komunikat, którego najbardziej w danej sytuacji potrzebujemy.

Które oznaczenia są lepsze? Te z symbolami czy z opisem? Trzeba wiedzieć, że montowanie znaków jest regulowane zasadami BHP, więc właściciele i zarządcy budynku doskonale wiedzą, kiedy i jaki piktogram należy umieścić w danym miejscu. Oczywiście najczęściej spotykamy się z tym, że wskaże nam wyjście ewakuacyjne znak z symbolem. Podpisy stosuje się nieco rzadziej, choć oczywiście i tak każdy z nas się spotkał z takimi znakami. Są to wyjątkowe sytuacje, kiedy ewakuacja wymaga podjęcia dodatkowych działań lub narzędzi.

Najważniejsze jest jednak to, aby pamiętać w ogóle o montażu i również o konserwacji zamontowanych już znaków. Należy regularnie kontrolować, czy piktogramy nie zniszczyły się oraz czy na przykład wciąż wykazują działanie fosforescencyjne. W ciemności komunikat musi być dobrze widoczny! Bardzo ważna jest także wielkość tabliczki - ma być ona widoczna z odpowiedniej odległości. Aby mieć pewność, że montujemy znaki BHP najwyższej jakości, wykonane z trwałych materiałów oraz spełniające obowiązujące nas wymogi, należy zaopatrywać się jedynie u najlepszych dostawców, którzy dają gwarancję jakości.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE