Reklama

Czy opłaca się pracować w systemie akordowym?

Opublikowano:
Autor:

Czy opłaca się pracować w systemie akordowym? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Produkcja, branża budowlana lub zbieranie owoców to przykład zatrudniania pracowników, których wynagradza się w systemie akordowym. Oznacza to, że wysokość ich pensji uzależniona jest wykonania założonego planu, a wpływa na nią zaangażowanie się w pracę i efektywność.

Produkcja, branża budowlana lub zbieranie owoców to przykład zatrudniania pracowników, których wynagradza się w systemie akordowym. Oznacza to, że wysokość ich pensji uzależniona jest wykonania założonego planu, a wpływa na nią zaangażowanie się w pracę i efektywność.

Obliczanie pensji w systemie akordowym

Wynagradzanie pracowników w systemie akordowym możliwe jest jedynie tam, gdzie łatwo jest zmierzyć efekty wykonywanej przez nich pracy. Zarobki uzależnione są np. od progu sprzedaży lub produkcji. Pensja pracowników rośnie, gdy zostaną one przekroczone i maleje, gdy nie wykonają oni założonego wcześniej planu.

Pracownikom rozliczanym na akord przysługują płatne zwolnienia lekarskie i urlopy. Mają oni prawo również do dodatkowego wynagrodzenia, jeśli pracują w godzinach nadliczbowych.

Szybko i bezbłędnie wszystkie elementy pensji pracownika zsumuje kalkulator wynagrodzeń i obliczy podstawę składek odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i zaliczki podatku dochodowego. Po ich odliczeniu otrzymamy kwotę, która trafi do portfela konkretnej osoby, a pomoże w tym kalkulator brutto netto.

Czy warto pracować na akord?

Wiele osób przed podpisaniem umowy o pracę rozliczanej w systemie akordowym zadaje sobie pytanie, czy będzie to opłacalne i czy warto wiązać się kontraktem z pracodawcą oferującym taki system wynagrodzeń. Zdania na ten temat są podzielone.

Zwolennicy przytaczają argument, jakim jest motywacja i zaangażowanie w pracę, co prowadzi do coraz bardziej efektywnego wykonywania zadań i przekraczania wyznaczanych norm, a to wpływa na wyższą pensję. Nie bez znaczenia jest tu również staż i doświadczenie, które pozwalają pracować szybciej i wydajniej. Wcześniej trzeba jednak cierpliwie przebrnąć przez etap wdrażania się w obowiązki, z czym wiąże się często problem z wyrobieniem określonej normy np. produkcyjnej lub sprzedażowej. Niedoświadczony pracownik może opóźniać postęp prac rozliczanych dla całego zespołu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE