Reklama

Cztery medale "Zasłużony dla Płocka" już wręczone

Opublikowano:
Autor:

Cztery medale "Zasłużony dla Płocka" już wręczone - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Na dzisiejszej sesji w ratuszu szczególnie mocno powitano płocczan, którzy mieli zostać uhonorowani medalem „Zasłużony dla Płocka”.

Na dzisiejszej sesji w ratuszu szczególnie mocno powitano płocczan, którzy mieli zostać uhonorowani medalem „Zasłużony dla Płocka”. 

Kto tym razem odebrał medal „Zasłużony dla Płocka”?

Anna Kozera przez 40 lat pracowała w służbie zdrowia. Została wychowana w tradycji patriotycznej. Związana z pracą konspiracyjną w Armii Krajowej. Była uczestniczką Powstania Warszawskiego. Zorganizowała laboratoria w Płocku, Włocławku i we Wrocławiu, członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej, dyrektor Biura Poselskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Płocku, wieloletnia radna (I, II i III kadencji), przewodnicząca pierwszej w kraju Komisji ds. Rodziny, dwukrotnie nominowana do tytułu Płocczanina Roku, odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi, założycielka i prezeska Katolickiego Stowarzyszenia Pomocy im. Świętego Brata Alberta, zorganizowała świetlicę miejską dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, także Dom Dziennego Pobytu dla osób starszych wymagających szczególnej troski i punkt żywienia Kromka Chleba dla najuboższych mieszkańców. Stowarzyszenie prowadzi również Krajowe Pośrednictwo Pracy i Poradnię Rodzinną

Spółdzielnia „Budowlani” powstała 13 maja 1987 roku. Została utworzona na potrzeby miasta, aby zrealizować plany zagospodarowania przestrzennego na Podolszycach Północ. Na początek wykonano infrastrukturę dla planowanego osiedla mieszkalnego „Zielony Jar”. Pierwsze budynki oddano do użytku w 1992 roku, a już rok później można na teren osiedla dojechać autobusem. Do ogrzewania bloków po raz pierwszy w Płocku użyto gazu ziemnego, co pozwoliło na niższe opłaty za ciepło. Spółdzielnia jako pierwsza zaoferowała mieszkańcom garaże w podziemiach budynków, wyodrębnione ogródki do wyłącznego użytku mieszkań na parterze. Jako pierwsza w mieście wybudowała małe domy wielorodzinne, w których mieszkańcy samodzielnie gospodarują mediami. Z inicjatywy spółdzielni powstał budynek mieszkalny przy ul. Małachowskiego 4 i przy Misjonarskiej 4 C. Przez 30 lat działalności powstało 34 budynki wielorodzinne z 814 mieszkaniami i 33 lokale użytkowe. Zasoby spółdzielni zamieszkuje około 3 tys. płocczan.

Ewa Jaszczak jest płocczanką i absolwentką Jagiellonki, następnie płockiej filii Politechniki Warszawskiej. Pracę zawodową rozpoczęła w 1976 roku w Biurze Dokumentacji Zabytków Województwa Płockiego, przekształconego w Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. Była prezesem Klubu Młodzieżowego przy Muzeum Mazowieckim, pełniła funkcję redaktorki przy wydawnictwach „Materiały źródłowe do dziejów ziemi płockiej” czy też „Skarby Tysiąclecia – Województwo Płockie”. W okresie „Solidarności” była członkiem komisji kultury, w czasie stanu wojennego działaczką opozycji, organizując pomoc prawną dla osób represjonowanych, internowanych i aresztowanych. W 1996 roku sprawowała funkcję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Płocku, była też kierownikiem płockiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie. Współpracowała w latach 1996-1998 z władzami miasta, aby docelowo powstało opracowanie, a następnie został wdrożony szeroki program rewitalizacji Starego Miasta w Płocku. Jest członkiem założycielem stowarzyszenia „Starówka Płocka”, współorganizatorką akcji „Ratujmy Płockie Powązki”, odznaczona m. in. Złotym Krzyżem Zasługi i Złota Odznaką za Opiekę nad Zabytkami. - Zawsze działała z wielkim zaangażowaniem i pasją na rzecz ratowania zabytków – uzasadniła wybór kapituła, przyznając tytuł „Zasłużonego dla Płocka”. Doceniono również jej aktywność na terenie miasta, opracowania naukowe z dziedziny konserwacji i ochrony zabytków.

Marianna Rybicka jest lekarką specjalizującą się w pediatrii i medycynie sportowej. Urodziła się w Częstochowie. Pracę w płockim ZOZ rozpoczęła w 1966 roku, na początku w poradni dziecięcej na ul. Królewieckiej. Zorganizowała Poradnię Dziecięcą na osiedlu Dobrzyńska przy ul. Kredytowej 4, która jako jedyna w mieście pracowała w godzinach popołudniowych. Z jej inicjatywy wybudowano na osiedlu Miodowa Przychodnię Rejonową ZOZ (Miodowa 2). Przyjmowała tam nawet 50 dzieci dziennie, nikomu nie odmawiając i pomagając w rozwiązywaniu problemów domowych i materialnych rodziców. W latach 1970-1975 pracowała w Spółdzielni Inwalidów „Świt”, dzięki kontaktowi ze specjalistami opracowała dla poszczególnych niepełnosprawności charakterystykę stanowisk pracy. W spółdzielni, poza przygotowaniem do zawodu, odbywały się staże dla młodzieży niepełnosprawnej ze Szkoły Specjalnej. Przy wsparciu wiceprezydenta Płocka, Jakuba Chojnackiego utworzono przy ul. Bielskiej 24 pierwszy gabinet rehabilitacyjny. Była przewodniczącą Płockiego Oddziału Towarzystwa Walki z Kalectwem. Współpracowała z doktorem nauk medycznych Tadeuszem Garlejem, aby określić wpływ Mazowieckiego Zakładu Rafineryjnego i Petrochemicznego na zdrowie, życie i rozwój dzieci urodzonych w Płocku. Przeprowadzono specjalistyczne badania, które zlecono Akademii Medycznej – Instytutowi Medycyny Społecznej. Pracowała w Szkle Podstawowej nr 17. Zaangażowana w działalność społeczną na rzecz kobiet. Troszczyła się o opiekę dla osób aktywnych w sporcie. Aktualnie udziela się w Okręgowej Izbie Lekarskiej i wspiera prace pełnomocnika ds. organizacji pozarządowych przy prezydencie Płocka.

- To tylko krótka charakterystyka, wasze dokonania są dużo większe – podkreślał Artur Jaroszewski na sesji.

- Wysłuchaliśmy pojedynczych, a jakże wyjątkowych historii – mówił prezydent Płocka. - Kiedy zastanawiałem się, jakie postacie z literatury przywołać, przyszła mi na myśl „Siłaczka” Stanisława Bozowska i Tomasz Judym. Troszczyli się o tych najbardziej potrzebujących. Siedzące tu panie budowały społeczeństwo obywatelskie.

Anna Kozera odparła, że jej postępowanie „nie wzięło się znikąd”. - Wyniosłam wartości z domu rodzinnego, potem zaczęły powstawać organizacje harcerskie. Włączyłam się w aktywną służbę na rzecz potrzebujących. Byłam radną przez wiele lat. Kiedyś do rady miasta nie chodziło się, tylko biegało, aby coś zrobić dla mieszkańców. Jestem bardzo wdzięczna, że bliskie mi wartości mogłam przekazywać innym. Było mi dane witać na lotnisku Jana Pawła II, kiedy przybył do Polski. Dla mnie to odznaczenie to wielka radość.

Marianna Rybicka swoje krótkie wystąpienie zaczęła od przypomnienia motta, które jest jej bliskie. - Robimy z pasją to, co najlepiej umiemy i pamiętamy dla kogo to wszystko czynimy. Dziękuję za pamięć o zawodowej i społecznej pracy lekarki. Odznaczenie za pracę na rzecz królewskiego miasta Płocka jest dla mnie zaszczytem.

Głos zabrała Ewa Jaszczak. - Dzisiejszy dzień jest szczególny, 40 lat pracy zawodowej. Tym bardziej to ważne wyróżnienie, skoro przyznane przez samorządowców. Dziękuję wszystkim, wspaniałej rodzinie, przyjaciołom i współpracownikom.

- Wybrano spółdzielnię, która leży gdzieś na obrzeżach miasta i wydawało się, że ciężko byłoby dostrzec ten trud – mówił prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Budowlani”, Jerzy Filoniuk. - Spółdzielnia działa mniej więcej tyle, co samorząd miasta. Bez współpracy nie byłoby tych sukcesów. Tereny, które były składowiskiem po budowie, przekształcono w park nad Jarem. Można się tam zasłuchać w to, co oferuje natura. W ostatnich latach nasze ulice wypiękniały, osiedle nabrało blasku. To znakomite przykłady, jak ważna jest współpraca z samorządem.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE