Reklama

Czterech bliźniaków genetycznych z Płocka

Opublikowano:
Autor:

Czterech bliźniaków genetycznych z Płocka - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Już czterech płocczan zarejestrowanych w bazie DKMS odnalazło swoich genetycznych bliźniaków. Trzech z nich oddało swój szpik osobom z zagranicy.

Już czterech płocczan zarejestrowanych w bazie DKMS odnalazło swoich genetycznych bliźniaków. Trzech z nich oddało swój szpik osobom z zagranicy.

Szpik pobrany Maćkowi trafił do 60-letniej mieszkanki Stanów Zjednoczonych. Marcin podarował szansę na nowe życie 57-latce z Finlandii, a czwarty z płockich dawców, który zarejestrował się podczas Polish Hip-Hop Festivalu (jego dane na razie nie mogą być ujawnione) okazał się genetycznym bliźniakiem ośmioletniego chłopca z Niemiec.

– Naszym celem jest zarejestrowanie jak największej liczby osób, które znajdą się w światowej bazie potencjalnych dawców szpiku – powiedziała Magda Michalska, ambasadorka akcji „Dla Ciebie to tylko 5 minut, dla Kogoś całe życie” podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Młodzieżowym Domu Kultury. – Tegoroczną edycję naszej akcji dedykujemy pamięci doktora Pawła Podwójciego. To on był inicjatorem Płockich Dni Dawców Szpiku i to dzięki jego niesamowitemu zaangażowaniu w światowej bazie DKMS-u jest już tak wielu dawców z Płocka.

Tegoroczna edycja akcji odbędzie się 11-12 grudnia w godzinach 11-18 w siedzibie wydziału budownictwa, mechaniki i petrochemii Politechniki Warszawskiej (hol w gmachu głównym) przy ulicy Łukasiewicza 17.

Wybór miejsca, w którym odbywała się konferencja prasowa, był nieprzypadkowy. MDK praktycznie od początku mocno angażuje się w organizowane w Płocku Dni Dawców Szpiku. – Kieiy przyszły do mnie Magda i Ola, nie zastanawiałam się ani przez moment i natychmiast podjęłam decyzję o wsparciu akcji przez Młodzieżowy Dom Kultury – mówiła Litosława Koper, dyrektorka MDK-u. – Jestem dumna z tego, że należę do tego samego pokolenia co Paweł Podwójci, który tak wiele zrobił, dla spopularyzowania w naszym mieście idei rejestrowania się w bazie potencjalnych dawców szpiku. Cieszę się, że w tę akcję zaangażowała się córka Pawła Ola, która odziedziczyła po tacie nie tylko cudowny uśmiech, ale również serce do pomagania innym ludziom.

Pracownikiem MDK-u jest Marcin Siwek, zarejestrował się w bazie DKMS-u. I – jak powiedziała Litosława Koper – okazał się „w czepku urodzony”, bo odnalazł swojego genetycznego bliźniaka. – Bardzo się cieszę, że akcja w Płocku tak fantastycznie się rozwija – przyznał Marcin Siwek. – Nie da się ukryć, że nie byłoby jej bez zaangażowania doktora Pawła Podwójciego. Ale trzeba też podkreślić wielką rolę płockich mediów. Mówił o tym przedstawiciel Fundacji DKMS, gdy kilka miesięcy temu odwiedził nasze miasto i był pod wielkim wrażeniem tego, co się tutaj dzieje.

Ambasadorka akcji „Dla Ciebie to 5 minut, dla Kogoś całe życie” Ola Podwójci poinformowała, że w Niemczech szpik pobierany jest już od 17 lat. Na 16 tysięcy pobrań nie zdarzyło się, by dawca miał później jakiekolwiek problemy zdrowotne. – Dawcą szpiku może zostać każda zdrowa osoba między 18. a 55. rokiem życia. – Nie każda choroba wyklucza możliwość zarejestrowania się jako dawca – mówiła Ola Podwójci. – Dyskwalifikujące są między innymi HIV, żółtaczka typu A czy nowotwory. Pełną listę znaleźć można na stronie internetowej Fundacji DKMS.

Fot. Rafael Dominik/MDK

Zobacz również:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE