Reklama

Reklama

Czasy trudne, ale budżet przyjęty. PiS: brakuje dużych inwestycji, które podnoszą komfort życia mieszkańców

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

Czasy trudne, ale budżet przyjęty. PiS: brakuje dużych inwestycji, które podnoszą komfort życia mieszkańców - Zdjęcie główne

foto Michał Wiśniewski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Bez większych problemów i dość szybko rada miasta przyjęła budżet Płocka na 2022 rok. Prezydent Andrzej Nowakowski wskazywał, że budżet był planowany w czasie pandemii, ale też wprowadzaniu Polskiego Ładu, który całkowicie redefiniuje finansowanie samorządów.

Reklama

Po raz kolejny budżet Płocka przekracza miliard złotych, choć realnie patrząc, wobec galopującej inflancji, pieniędzy jest mniej. Miasto musi więcej wydać chociażby na wynagrodzenia administracji, prąd, gaz, wodę czy inne usługi. Prezydent Andrzej Nowakowski wskazywał także, że dużym wyzwaniem jest wprowadzenie Polskiego Ładu - wstępnie mówiło się nawet o stracie 35 do nawet 50 mln złotych w przypadku Płocka. 

- Zmienia się polityka finansowania miasta, związana z wyliczeniem podatków PIT i CIT. Wcześniej ich wysokość bezpośrednio zależała od podatków płaconych przez samych mieszkańców i firmy funkcjonujące w obszarze miasta. W przypadku podatku PIT było to 48 proc., w przypadku CIT nieco ponad 8 proc. Wszelkie podwyżki wynagrodzeń i wzrost zamożności mieszkańców był widoczny we wpływach z podatku PIT. Także dobra kondycja firm przekładała się na wpływy z tytułu podatku CIT. Od 2010 r. zwłaszcza podatek PIT regularnie rósł. CIT był dużo bardziej nieprzewidywalny - mówił podczas prezentacji budżetu prezydent Nowakowski. 

W przypadku Płocka dużo "do powiedzenia" ma PKN ORLEN i jego kondycja finansowa. Jeśli koncern zarabia, wpływy do miejskiej kasy są większe. Jeszcze kilka lat temu były mniejsze, np. kiedy ORLEN odliczał straty związane z zakupem rafinerii Możejki. 

- W 2022 roku zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów, samorządy będą co miesiąc otrzymywały zaliczkę 1/12 PIT ustalonej przez MF, dokładnie tak samo będzie z CIT-em. W przypadku PIT-u toczyłem długie dyskusje ze skarbnikim i pytałem jak to zostało określone. Skarbnik odpowiadał, że nie potrafi tego jednoznacznie określić. Mamy ustalony PIT na poziomie 182 mln złotych [w 2019 roku Płock miał 203 mln złotych udziału w podatku PIT - red.], CIT na rekordowym poziomie aż 97 mln złotych. Tylko raz osiągnęliśmy taki CIT. Cieszy nas wysoki CIT, martwi niski PIT - tłumaczył założenia Polskiego Ładu Nowakowski. 

Prezydent mówił wprost - niższe wpływy z PIT-u rekompensuje wysoki CIT. Ile mogłoby wpłynąć do miejskiej kasy na starych zasadach? Nowakowski podał datę - 2024 rok. Nie ukrywał też, że koszty funkcjonowania miasta rosną. 

- Ceny prądu tylko w ostatnich 3 lat wzrosły o ok. 100 proc. Trzeba pamiętać o wzroście wynagrodzeń administracji, obsługi, pracowników miejskich jednostek i spółek. Musimy mieć świadomość, że wartość polskiej złotówki niestety jest coraz mniejsza. Odczuwają to zapewne nie tylko spłacający kredyty we frankach, ale wszyscy Polacy, patrząc na ceny artykułów i usług - mówił prezydent. - Mógłby to zbilansować wyższy wpływ z tytułu podatku PIT. Niestety tego nie odczujemy, bo co miesiąc będziemy otrzymywać 1/12 ustalonej kwoty. Nas ratuje, i trzeba to powiedzieć z satysfakcją, kwestia wysokiego CIT-u. 

Na co Płock wyda pieniądze w 2022 roku?

Zarówno dochody, jak i wydatki miasta przekroczą miliard złotych. Prezydent podkreślał, że budżet jest planowany ostrożnie i zakłada się duży deficyt. W 2020 roku miało to być 42,3 mln złotych deficytu, a skończyło się 28,1 mln złotych nadwyżki. W 2021 roku deficyt miał wynieść 79,8 mln złotych, w 2022 roku założono 88,8 mln złotych deficytu. 

Płock od lat najwięcej wydaje na oświatę. W 2022 roku miasto chce wydać na ten cel 397 mln złotych (w 2021 roku wydano 397,6 mln złotych). 75 mln złotych to wydatki na administrację publiczną, 46,2 mln złotych to transport i łączność, 27,5 mln złotych na kulturę i dziedzictwo narodowe, 37,4 mln złotych to tzw "janosikowe". 27,6 mln złotych pochłonie bezpieczeństwo, a pozstałe wydatki to 61,6 mln złotych. 

Na co wydamy więcej? Na zakup mediów - prądu, gazu, wody, 25 mln złotych. 398 mln złotych pochłoną wynagrodzenia. 

-  W tym momencie finansujemy oświatę w 45 proc. W 2010 roku udział samorządu wynosił 38,2 proc. Teraz to już 45 proc. W coraz większym stopniu państwo przerzuca finansowanie oświaty na barki samorządów. W 2021 roku zapłacimy 173 mln złotych, a 210  mln złotych mamy z subwencji. Gdyby proporcja została utrzymana, zapłacilibyśmy 146 mln złotych - to 27 mln złotych różnicy - wskazywał Nowakowski. 

Spadną wydatki na opiekę społeczną, bo od połowy roku wypłatę świadczenia "Rodzina 500+" przejmie ZUS. 

Miasto planuje sprzedać majątek wart 34,6 mln złotych. 

- W dużej mierze to tereny inwestycyjne obok lotniska - tłumaczył prezydent. 

Mniej pieniędzy będzie z Unii Europejskiej. W poprzednich latach miasto pozyskiwało 25, nawet ponad 30 mln złotych. W 2022 roku zaplanowano pozyskanie 9,6 mln złotych. Programy Unijne po prostu jeszcze nie wystartowały - prezydent wskazywał na spór Polski z Unią Europejską w kwestii praworządności. 

- Planujemy coś, czego nie zrobiliśmy w poprzednim roku, czyli wzięcie kredytu/obligacji za 81,5 mln złotych na inwestycje - mówił Nowakowski.

Rok 2021 Płock ma skończyć z realnym zadłużeniem 475,5 mln złotych. 

Uchwalenie budżetu byłoby niemożliwe bez poparcia Polskiego Stronnictwa Ludowego. Tomasz Kominek, przewodniczący klubu, wskazywał, że choć budżet jest dobry, to nie jest idealny. 

- Wiemy, że wszystkiego nie da się zrobić w jednym roku. Gdybyśmy zliczyli zapotrzebowanie, jakie zgłaszają mieszkańcy, to wyszłoby 2 mld złotych. Możliwości są wysokie, jeśli chodzi o miasta na Mazowszu, ale to 200 mln złotych - mówił Kominek, wcześniej wskazując, że Płock ma drugi po Warszawie budżet inwestycyjny w województwie mazowieckim.

Budżetu nie poparł, ale też nie głosował przeciw, klub radnych Prawa i Sprawiedliwości. Wioletta Kulpa wskazywała, że rozumie i szanuje decyzję o budowie stadionu Wisły Płock, ale zwróciła przy tym uwagę, że brakuje pieniędzy na inne znaczące inwestycje. 

- Znalazła się oczywiście ul. Wiatraki i inne inwestycje. Dzięki dofinansowaniu państwa, m.in. 30-milionowej dotacji z budżetu państwa na realizację ul. Łukasiewicza będzie dokonana ta potężna inwestycja. Kolejna inwestycja, która była wielokrotnie podkreślana przez mieszkańców, to również dofinanowanie z budżetu państwa. Ta tkanka (stare miasto) wymaga nakładów finansowych. Niestety, wiele z inwestycji umieszczonych w zapisach budżetowych jest przenoszonych z budżetu w 2021 roku na 2022 rok. Stąd w naszej ocenie nie ma dużych działań, poprawiających komfort mieszkańców. Jako radni PiS wstrzymamy się od głosu. Będziemy się bacznie przyglądać realizacji inwestycji - zapowiadała Wioletta Kulpa. 

- Jeśli nawet opozycja dostrzega plusy budżetu w tym trudnym czasie, to jest dobrze - opdowiedział prezydent Nowakowski. - Pewna odpowiedzialność za finanse miasta nie pozwala realizować kolejnych dużych inwestycji - tłumaczył.

Swoje, bardzo konkretne zastrzeżenia, przedstawiła Barbara Smardzewska-Czmiel, przewodnicząca Rady Osiedla Góry. 

- Niestety, nie odnajduję w nim zasady społecznej równowagi podziału środków na inwestycje na osiedlach - mówiła Smardzewska-Czmiel. 

Wskazywała, że budżet nie uwzględnia na remont zaniedbanych niewielkich ulic, służących głównie mieszkańcom domów. Przypominała, że prezydent Andrzej Nowakowski zapewniał mieszkańców, jeszcze przed pandemią, że środki na inwestycje w Górach zostaną zabezpieczone środki. 

Za przyjęciem uchwały budżetowej głosowało 16 radnych, w tym Jerzy Seweryniak i Marek Krysztofiak z PiS. 8 radnych (wszyscy PiS) wstrzymali się od głosu. Piotr Kubera nie głosował. 

Konkretne inwestycje zaplanowane na 2022 rok:

 • Modernizacja stadionu im. Kazimierza Górskiego - 118,4 mln złotych*
 • Modernizacja ul. Łukasiewicza - od ul. Nowowiejskiego do ul. Tysiącleia oraz od ul. Długiej do ul. Zglenickiego - 15 mln złotych,
 • przebudowa ul. Spółdzielczej - 7,3 mln złotych,
 • budowa zbiornika retencyjnego na Radziwiu - 5,1 mln złotych
 • kontynuacja przebudowy ul. Raczkowizna - 4,8 mln złotych, 
 • rozpoczęcie przebudowy ul. Kościuszki - 3 mln złotych, 
 • budowa al. Spacerowej - 2 mln złotych, 
 • projekt i rozpoczęcie prac przy budowie ul. Chrostowskiej, 
 • przebudwa ul. Na Skarpie - 1,1 mln złotych, 
 • zakończenie projektowania i rozpoczęcie budowy ul. Ośnickiej - 1 mln złotych, 
 • przebudowa ul. Wiatraki - 865 tys. złotych,
 • budowa ul. Herbacianej - 650 tys. złotych,
 • zakończenie budowy Miejskiego Przedszkola nr 17 - 7,3 mln złotych, 
 • adaptacja budynku przy Mościckiego 6 na potrzeby Ośrodka Opiekuńczo-Wychowawczego - 2,5 mln złotych, 
 • modernizacja bloku żywieniowego w Szkole Podstawowej nr 23 - 1,4 mln złotych,
 • modernizacja bloku żywieniowego w Szkole Podstawowej nr 16 - 650 tys. złotych,
 • wykonanie pawilonu terapeutyczno-dydaktycznego w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 - 575 tys. złotych,
 • rozbudowa i renowacja Urzędu Stanu Cywilnego - 5,1 mln złotych, 
 • budowa bloków z mieszkaniami komunalnymi na osiedlu Miodowa Jar - 3,6 mln złotych, 
 • budowa bloku z Mieszkanami na start przy ul. Polnej 7 - 2,7 mln złotych,
 • przebudowa kamienicy przy ul. Sienkiewicza 46, w której będą mieszkania na start - 2 mln złotych, 
 • renowacja przy ul. Grodzkiej 8, w której będą Mieszkania na start - 2 mln złotych, 
 • adaptacja budynku przy ul. Cichej 12a na potrzeby instytucji związanych z polityką społeczną - 1 mln złotych, 
 • modernizacja pływalni Podolanka - 6 mln złotych, 
 • budowa II etapu Centralnego Parku Rekreacji na osiedlu Miodowa - 2,4 mln złotych, 
 • budowa sali koncertowej - 5 mln złotych, 
 • dokumentacja przebudowy ul. Wyszogrodzkiej (od Spółdzielczej do Kilińskiego) - 400 tys. złotych, 
 • budowa ul. Browarnej - 250 tys. złotych, 
 • budowa ul. Zbożowej - 161 tys. złotych.

*koszty niektórych inwestycji są rozłożone na kilka lat. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy