Reklama

Reklama

Cudzoziemcy w regionie. ZUS wyliczył, ilu z nich znalazło legalne zatrudnienie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Cudzoziemcy w regionie. ZUS wyliczył, ilu z nich znalazło legalne zatrudnienie - Zdjęcie główne

foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Polsce przybywa cudzoziemców, do czego niewątpliwie przyczynił się konflikt na Ukrainie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyliczył, że legalnie zatrudnionych w całym kraju jest ponad milion obcokrajowców, z czego 275 tys. przypada na województwo mazowieckie.

Reklama

W Płocku i regionie od kilku lat coraz łatwiej można było spotkać obcokrajowców. Ukraińcy, ale też np. Białorusini, znajdują zatrudnienie w branży budowlanej, mięsnej, przetwórstwa warzyw i owoców, na roli czy w handlu. Bez napływu imigrantów zarobkowych wiele przedsiębiorstw miałoby ogromne problemy ze znalezieniem rąk do pracy. 

- Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w województwie mazowieckim wciąż przybywa cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń. 30 listopada 2022 roku było ich ponad 275 tys., co stanowi około 25 proc. wszystkich ubezpieczonych obcokrajowców w Polsce – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

ZUS jednoznacznie wskazuje, że cudzoziemcy nie mają problemu ze znalezieniem pracy. Coraz więcej z nich podejmuje także pracę legalną. W województwie zamieszkują przedstawiciele ponad 160 różnych narodowości. Najwięcej legalnie pracujących obcokrajowców to Ukraińcy - pod koniec 2022 roku w wojewdzótwie było ich 167 tys. Drugą największą grupę stanowią Białorusini - 35,3 tys., a trzecią Wietnamczycy - 6,2 tys. 

Naturalnie najwięcej cudzoziemców podlega pod warszawskie oddziały ZUS. Pod oddział ZUS w Płocku podlega miasto, a także gminy: Bielsk, Bodzanów, Brudzeń Duży, Bulkowo, Drobin, Gąbin, Łąck, Mała Wieś, Nowy Duninów, Radzanowo, Słubice, Słupno, Stara Biała, Staroźreby, Wyszogród, a także inspektoraty ZUS w Ciechanowie, Gostyninie, Makowie Mazowieckim, Mławie, Ostrowi Mazowieckiej, Ostrołęce, Pułtusku, Płońsku, Sierpcu, Wyszkowie, Przasnyszu i Żurominie. 

Z danych wynika, że legalnie pracujących obokrajowców w regionie jest ponad 14 tysięcy. 

- Cudzoziemcy, posiadający określoną podstawę pobytu w Polsce, mogą zakładać i prowadzić działalność gospodarczą na takich samych zasadach jak obywatele polscy. Oznacza to, że mogą podejmować i prowadzić każdą dopuszczoną polskim prawem formę działalności gospodarczej. W kraju jest ponad 28 tys. cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą - mówi Ściwiarski.

Na Mazowszu działalność gospodarczą prowadzi blisko 10 tys. obcokrajowców. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy