Płock i okolice przygotowują się na przyjęcie kolejnych tysięcy pracowników z Azji. W Starej Białej powstaje miasteczko, które ma pomieścić 6 tysięcy obcokrajowców, którzy przyjadą tu budować instalację Olefin III dla PKN ORLEN. To także ogromne wyzwanie dla policji - zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców Płocka i okolic. Póki co obcokrajowców jest niespełna 1000, a mieszkańcy i tak odczuwają niepokój. Do naszej redakcji docierają informacje, że niektórzy z nich zachowują się niestosownie - spoglądają na kobiety, nagrywają je. Większość jednak zachowuje się poprawnie, co podkreślają sami policjanci.
Komendant Miejski Policji w Płocku zapewnił, że póki co do żadnego ciężkiego przestępstwa nie doszło. Policja cały czas szykuje się na przyjazd fali obcokrajowców - funcjonariusze zostali wyposażeni w przenośne translatory, które umożliwiają z nimi komunikację.
- Od dłuższego czasu policja zajmuje się tym tematem. Zdajemy sobie sprawę, że mieszkańcy i samorządowcy mogą być zaniepokojeni. Dokonaliśmy już wzmocnienia policji w Płocku, ale planujemy dalsze wzmocnienie sił, które będą odpowiadały za bezpieczeństwo. W miasteczku [dla pracowników - red.] w Starej Białej będzie posterunek policji, w Starej Białej jest posterunek policji, planujemy powstanie posterunku w Mochowie. Codziennie bezpieczeństwa mieszkaców rejonu, w którym zakwaterowani będą obcokrajowcy, pilnuje 160 policjantów. To w naszej ocenie dziś wystarczająca liczba. Jeśli będzie taka potrzeba, policja jest przygotowana do natychmiastowego wzmocnienia swoch sił - zapewniał Maciej Wąsik, wiceminister MSWiA.
Jak wyliczał Wąsik, samodzielny poddodział prewencji zwiększył stan osobowy ze 160 policjantów do 241. 1 czerwca uruchomiony zostanie także oddział prewencji w Ostrołęce. Policjanci z pododdziału prewencji są pod komendą Komendanta Wojewódzkiego Policji. Mnister Wąsik nie ujawnił jednak do ilu zwiększona zostanie liczba policjantów przy kilkukrotnie większej liczbie pracowników z Azji. Zapewniał, że płocka policja zostanie adekwatnie wzmocniona policjantami z innych komend.
- Każdy z pracowników, który podejmie pracę przy budowie Olefin, jest i będzie przeszkolony z zakresu podstawowej wiedzy o systemie prawnym w Polsce: co można, czego nie, jakie są nasze obyczaje, jak postępować z kobietami, co jest wykroczeniem, co jest przestępstwem. Policja będzie prowadzić te szkolenia bardzo intensywnie w porozumieniu z inwestorem - tłumaczył minister Wąsik.
- Pracownicy będą zakwaterowani na terenach komend powiatowych w Sierpcu, Sochaczewie, Płońsk i Gostynin. To kolejne 4 powiaty, które monitorujemy, poprzez wystawianie 26 patroli. Mają w doraźnych zadaniach obowiązek kontrolowania miejsc, w których już pojawią się pracownicy - mówił nadinsp. Waldemar Wołowiec, Komendant Wojewódzki Policji z siedzibą w Radomiu. - Dostaliśmy zgłoszenia o 11 przestępstwach, 1 się nie potwierdziło. To drobne przestępstwa. Wykroczenia w ruchu drogowym są związane z tym, że dbamy o to, żeby pojazdy przewożące ładunki były odpowiednio zabezpieczone. Jeśli mamy uwagi, kierowcy są karani mandatami.
Inspektor Mariusz Kryszkowski, Komendant Miejski Policji wskazywał, że chodzi o kradzież, posługiwanie się fałszywym dokumentem i jazda po spożyciu alkoholu. Komendant chwalił współpracę z wykonawcą i Komendą Wojewódzką Policji. Zapewniał, że liczba policjantów póki co wystarczy.
- Monitorujemy miejsca w dni wolne o pracy. Obcokrajowcy są zakwaterowani także na terenie powiatu. Kierujemy służby, żeby mieszkańcy Płocka i powiatu, ale też pracownicy, czuli się bezpiecznie. Jesteśmy przygotowani. Jestem przekonany, że bezpieczeństwo Płocka i powiatu będzie zapewnione - zapewniał insp. Kryszkowski.
Policja będzie miała dużo pracy
Latem do gry wracają piłkarze Wisły Płock, prawdopodobnie już na w pełni otwartym stadionie z kibicami gości. W kalendarzu imprez w mieście są takie wydarzenia jak Audioriver, Lech Polish Hip-Hop Festival i inne imprezy masowe. Na letnie festiwale do miasta przyjedzie kilka tysięcy ludzi, w okolicach starówki i plaży nad Wisłą bawić się będzie kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Jak z tym poradzi sobie policja?
- Bardzo ściśle i dobrze współpracujemy z Komendą Wojewódzką. Komendat ma w swojej dyspozycji nie tylko oddział prewencji w Płocku, ale też otwierany pododdział prewencji w Ostrołęce czy oddział prewencji w Radomiu. Nie ma ograniczenia, że będziemy działać tylko płockim oddziałem. To zasilenie jest duże i myślę, że będzie wystarczające, by bezpieczeństwo zapewnić - zapewniał insp. Kryszkowski.
W najbliższym roku samodzielny pododział prewencji ma zwiększyć się o kolejnych 46 etatów. W Ostrołęce służyć będzie 120 policjantów. Jak oceniają władze policji, to wystarczające liczby.
Szkolenie podstawowe policjanta trwa pół roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.