Reklama

Reklama

Coraz więcej Ukraińców w Płocku. Będą mieli swoją mszę

Opublikowano: 16 listopada 2017 10:38
Autor:

Coraz więcej Ukraińców w Płocku. Będą mieli swoją mszę - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wzrasta liczba pochodzących z Ukrainy mieszkańców Płocka. Wśród nich wielu jest grekokatolików. To właśnie dla nich będzie odprawiana msza w obrządku wschodnim, po ukraińsku.

Reklama

Wzrasta liczba pochodzących z Ukrainy mieszkańców Płocka. Wśród nich wielu jest grekokatolików. To właśnie dla nich będzie odprawiana msza w obrządku wschodnim, po ukraińsku.

Według prognoz, do końca roku w Polsce może pracować nawet do 2 mln Ukraińców. Lawinowo rośnie również liczba naszych sąsiadów zza wschodniej granicy na płockim rynku. Jak podawał Miejski Urząd Pracy, tylko w pierwszym półroczu bieżącego roku złożono ponad 3,8 tys. oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy osobom pochodzącym z Ukrainy (na ponad 4,5 tys. wszystkich oświadczeń dotyczących zatrudnienia cudzoziemców).

Rosną również potrzeby mieszkającej w Płocku ludności ukraińskiej. Między innymi duchowe. Dlatego grekokatolicy, a to wyznanie obok prawosławia dominuje wśród Ukraińców, będą mieli swoją mszę w dolnym kościele na Stanisławówce.

Jak dowiedzieliśmy się od Elżbiety Grzybowskiej, rzeczniczki płockiej Kurii, inicjatywa wyszła od abp. Eugeniusza Popowicza, metropolity przemysko-warszawskiego Kościoła bizantyńsko-ukraińskiego, który poprosił biskupa płockiego o posługę duszpasterską dla grekokatolików z Ukrainy, którzy mieszkają i pracują na terenie diecezji płockiej, głównie w okolicach Płocka i Czerwińska. Obecnie muszą oni jeździć na mszę w swoim obrządku do stolicy. Bp Piotr Libera zgodził się na regularne celebracje mszy.

- Liczba uczestników takich Mszy w chwili obecnej jest trudna do oszacowania, będzie to jednak pewna możliwość i szansa opieki oraz formacji duchowej, zaproponowana licznej na terenie diecezji płockiej emigracji ukraińskiej – mówi Elżbieta Grzybowska.

Na razie nie wiadomo, kogo do tej posługi wyznaczy abp Popowicz.

Przypomnijmy, że siedem lat temu biskup płocki Piotr Libera zadecydował, że coniedzielna msza trydencka będzie odprawiana w dolnym kościele na Stanisławówce. Po zmianie proboszcza parafii salezjańskiej nie było już dla niej miejsca i przeniosła się do kaplicy parafii św. Jadwigi Królowej. Teraz jej miejsce na Stanisławówce zajmie liturgia w obrządku wschodnim. Jak poinformowali salezjanie, msze w tym rycie będą odprawiane w niedziele o godz. 12.00 począwszy od pierwszej niedzieli Adwentu, która wypada 3 grudnia. Poza Płockiem liturgia dla wiernych Ukraińskiej Cerkwi greckokatolickiej będzie sprawowana również w sanktuarium w Czerwińsku.

[ZT]16518[/ZT]

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (27)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.