Reklama

Coraz więcej cudzoziemców. Czym się zajmują?

Opublikowano:
Autor:

Coraz więcej cudzoziemców. Czym się zajmują? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W pierwszym półroczu tego roku do wojewody mazowieckiego złożono aż o połowę proc. więcej wniosków o zezwolenia na pracę dla cudzoziemców, w porównaniu do analogicznego okresu w 2018 r. Zdecydowanie najwięcej wniosków - także w regionie płockim - dotyczy Ukraińców, na drugim miejscu są Białorusini.

W pierwszym półroczu tego roku do wojewody mazowieckiego złożono aż o połowę  proc. więcej wniosków o zezwolenia na pracę dla cudzoziemców, w porównaniu do analogicznego okresu w 2018 r. Zdecydowanie najwięcej wniosków - także w regionie płockim - dotyczy Ukraińców, na drugim miejscu są Białorusini.

Polacy wyjeżdżają do Europy Zachodniej i Skandynawii, a polski, mazowiecki i płocki rynek zasilają głównie przybysze ze Wschodu. Zjawisko to nasiliło się ogromnie. W całym kraju jest ich już prawie 662,5 tys., a w województwie mazowieckim - 170 tys. Pracują legalnie, więc opłacają składki i mają prawo do świadczeń.

- W stosunku do lat 2013-2016 aktualna skala wniosków wpływających od pracodawców do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie wzrosła aż ponad trzykrotnie - dowiedzieliśmy się w zespole prasowym wojewody.

W pierwszej połowie 2019 r. wojewoda wydał ponad 44 tys. zezwoleń. A jak wygląda sytuacja na terenie płockiej delegatury MUW, obejmującej Płock oraz powiaty: płocki, sierpecki i gostyniński? Wojewoda wydał 1 068 zezwoleń, najwięcej w Płocku - 713, w powiecie płockim - 276, sierpeckim - tylko 45, a w gostynińskim - zaledwie 14.

Procedury są ściśle określone, były też odmowy: 6 w Płocku i aż 54 w powiecie płockim.

Wojewoda udzielił zezwoleń na pracę cudzoziemców w aż 866 zawodach. Najpopularniejsze to: kierowca ciągnika siodłowego, malarz budowlany, tynkarz, murarz, pakowacz, pomoc domowa, magazynier, zbrojarz, cieśla, spawacz, ślusarz, rzeźnik, glazurnik.

Zdecydowana większość obcokrajowców pracuje w Warszawie i okolicy (86 proc.)

- Według stanu na 31 sierpnia w płockim oddziale, który obejmuje zasięgiem północną część województwa, jest 9 238 pracujących obcokrajowców, czyli o 1 867 więcej niż w grudniu 2018 r. - informuje Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego. - Wzrost wynika głównie z coraz większej liczby Ukraińców, których przybyło 1 449, w sumie jest ich 6 107.

Przybysze z zagranicy nieczęsto decydują się na założenie firmy w Polsce. Własną działalność w województwie mazowieckim prowadzi zaledwie 3,8% obcokrajowców (6 453 osób).
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE