reklama
reklama

Chore nerki nie bolą. Tysiąc pacjentów rocznie w Płocku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Chore nerki nie bolą. Tysiąc pacjentów rocznie w Płocku - Zdjęcie główne

foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościKiedy nerki kiedy chorują, często nie dają żadnych objawów. Dlatego tak ważna jest profilaktyka - podkreśla Michał Kuriga, ordynator Oddziału Nefrologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku. Jak o nie dbać?
reklama

W drugi czwartek marca w ponad 100 krajach na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Nerek ( World Kidney Day). W tym roku to 11 marca. Został ustanowiony w 2006 r. przez Międzynarodowe Towarzystwo Nefrologiczne i Międzynarodową Federację  Fundacji Nerek. Jego celem jest podniesienie świadomości na temat chorób nerek i tego, jak ważną rolę pełnią.

Jak informuje płocki szpital na Winiarach, nerki oczyszczają krew z produktów przemiany materii i utrzymują prawidłowy poziom wodno- elektrolitowy naszego organizmu. Te dwa 10-12 centymetrowe bliźniacze organy nigdy nie próżnują. Dziennie filtrują około 1500 litrów krwi, pozwalając w ten sposób prawidłowo się odżywiać ciału i usuwając wraz z moczem szkodliwe produkty. Dodatkowo produkują witaminę D, dzięki której z pożywienia wchłaniamy wapń, regulują ciśnienie krwi i stymulują produkcję czerwonych krwinek.

reklama

Choroby nerek rozwijają się podstępnie, nie odczuwamy bólu, a przecież większość osób decyduje się reagować dopiero wtedy, gdy odczuwa uciążliwe symptomy. Jak więc zadbać o nerki, co robić?

- Dlatego ważna jest profilaktyka - mówi Michał Kuriga, ordynator Nefrologii, cytowany na stronie placówki.  - Przede wszystkim trzeba pić dużo wody, od 2 do 3 litrów dziennie. Należy też pamiętać o zdrowym odżywianiu, regularnej aktywności fizycznej, unikaniu nadwagi i otyłości, dbaniu o prawidłowe ciśnienie krwi i unikaniu soli. Warto także, przynajmniej raz w roku, zrobić sobie USG brzucha oraz kontrolować poziom kreatyniny we krwi i stan moczu. 

Warto pamiętać, że największym sprzymierzeńcem chorób nerek jest otyłość, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze oraz  nadużywanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, nikotyny.  

reklama

Liczby są alarmujące. Płocki Oddział Nefrologii rocznie hospitalizuje ok. 1000 chorych z poważnymi chorobami nerek, wykonuje ponad 16 tys. hemodializ, dializuje otrzewnowo 5 osób w trybie domowej dializy, a 6 osób uzyskało przeszczep nerki. 

- Niestety pandemia zwiększyła znacznie zagrożenie dla osób z chorobami nerek, spadła znacząco liczba transplantacji i dlatego z tym większą determinacją należy mówić o wczesnym leczeniu i profilaktyce chorób nerek - dodaje dr Michał Kuriga.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama