Reklama

Chciałby upamiętnić znanego płocczanina i ma na to pomysł

Opublikowano:
Autor:

Chciałby upamiętnić znanego płocczanina i ma na to pomysł - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wszędzie beton, asfalt i kostka brukowa. A co z zielenią? Co z pięknymi, starymi drzewami, które rosły tu jeszcze za poprzednich pokoleń płocczan? Jeden z mieszkańców zaproponował, aby ustanowić nowy pomnik... pomnik przyrody.

Wszędzie beton, asfalt i kostka brukowa. A co z zielenią? Co z pięknymi, starymi drzewami, które rosły tu jeszcze za poprzednich pokoleń płocczan? Jeden z mieszkańców zaproponował, aby ustanowić nowy pomnik... pomnik przyrody.

- Jeden z młodych mieszkańców Płocka zgłosił wniosek w sprawie nadania statusu pomnika przyrody jednemu z kasztanowców liczących ponad 100 lat. Ogromnemu, pięknemu drzewu – mówił na sesji radny Wojciech Hetkowski, który przyłączył się do tego wniosku autorstwa Patryka Mieszkowicza. 

Radny napisał kilka miesięcy temu interpelację. Chodziło mu o zagrożony "barbarzyńską" wycinką dorodny drzewostan przy ul. Swojskiej. Wśród drzew na tej ulicy jest wspomniany już kasztanowiec. 

Płocczanin studiuje biologię środowiskową na Uniwersytecie Łódzkim. Według niego wysoki na 9 metrów kasztanowiec przy ul. Swojskiej zasługuje na właśnie na rangę pomnika przyrody. Mieszkowicz swój pomysł umotywował. Wyjaśnia, że Podolszyce to stosunkowo młode i zarazem najszybciej rozwijające się osiedle Płocka. Coraz częstszym widokiem nie są jednak wysokie drzewa o rozłożystych gałęziach, tylko asfalt, beton i kostka brukowa.

- Wraz z dynamicznym rozwojem tego osiedla pozostaje coraz mniej pamiątek po dawnych Podolszycach będących jeszcze do 1982 roku podpłocką wsią – tłumaczy płocczanin. - W Płocku znajduje się wiele zakładów przemysłowych. Po naszych ulicach jeździ coraz więcej samochodów osobowych. To wszystko wpływa na jakość powietrza, jakim oddychamy. Dobrym sposobem na poprawę jakości powietrza jest zazielenianie miasta, ale przede wszystkim ochrona starodrzewia. W książce „Mocarze czasu” profesora Janusza Hereźniaka przeczytać można, że wycięty jeden stuletni buk zrekompensować należy poprzez nasadzenie 1,7 tys. dziesięcioletnich drzew - aby wyrównać możliwości w produkcji tlenu. - Kasztanowiec na ul. Swojskiej ma w pierśnicy obwód 270 cm, co oznacza, że - idąc za tabelami autorstwa profesora Longina Majdeckiego - drzewo to ma około 100 lat. Oznacza to, że drzewo to swoim życiem sięga do czasów końca pierwszej wojny światowej i odzyskania przez Polskę niepodległości. Zarówno ze względów historycznych, jak i walorów przyrodniczych drzewo to powinno zostać objęte ochroną poprzez ustanowienie go pomnikiem przyrody.

 

Drzewo znajduje się na ul. Swojskiej tuż przy prywatnej posesji z numerem 27, jednakże jest ogólnodostępne.

[ZT]16739[/ZT]

Mieszkaniec wysunął też drugą propozycję, aby ten pomnik przyrody miał swoją nazwę i upamiętnił urodzonego w 1888 roku we wsi Podolszyce wybitnego lekarza, którego nazwisko płocczanie dobrze znają z uwagi na pełną nazwę szpitala na Winiarach – Wojewódzki Szpital Zespolony im. Marcina Kacprzaka. Kacprzak jest także Honorowym Obywatelem Miasta Płocka od 1964 roku. Był pionierem polskiej medycyny, a także współorganizatorem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Na sesji prezydent odniósł się do sprawy na ul. Swojskiej. A tam, przypomnijmy, jest pewien spór. 

- Jedni chcą mieć kanalizację i drogę, a drudzy chcą dbać o zieleń i upominają się o to, abyśmy jednak powalczyli o ochronę kasztanowców. Kto wie, czy najważniejsze nie okażą się względy bezpieczeństwa, bo próbując zmieścić drogę między tymi kasztanowcami uczynimy ją mniej bezpieczną, o wiele bardziej krętą. Dziś to nie jest droga obciążona dużym ruchem. Trzeba mieć na uwadze, że podcinamy cały system korzeniowy, by tę drogę ułożyć. Tu już nawet nie trzeba będzie jakiś wyjątkowo ekstremalnych warunków pogodowych typu wichura, aby w konsekwencji doszło do przewrócenia się tego drzewa.

Niestety nie odniósł się bezpośrednio do pomysłu Patryka Mieszkowicza.  

Fot. Materiały fotograficzne otrzymane od Patryka Mieszkowicza

[ZT]16298[/ZT]

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE