Reklama

Chcesz zostać rodzicem chrzestnym? Biskup wprowadził nowy przepis - trzeba podpisać oświadczenie...

Opublikowano:
Autor:

Chcesz zostać rodzicem chrzestnym? Biskup wprowadził nowy przepis - trzeba podpisać oświadczenie... - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości ... o życiu sakramentalnym i praktykach religijnych. Od 10 lutego obowiązuje bowiem w diecezji płockiej „Instrukcja Biskupa Płockiego o oświadczeniu kandydatów na rodziców chrzestnych”. Oświadczenie kandydata na ojca chrzestnego / Oświadczenie kandydatki na matkę chrzestną ma być pomocą w rozeznaniu przez samego kandydata / kandydatkę, czy powinien podejmować tę funkcję.

... o życiu sakramentalnym i praktykach religijnych. Od 10 lutego obowiązuje bowiem w diecezji płockiej „Instrukcja Biskupa Płockiego o oświadczeniu kandydatów na rodziców chrzestnych”. Oświadczenie kandydata na ojca chrzestnego / Oświadczenie kandydatki na matkę chrzestną ma być pomocą w rozeznaniu przez samego kandydata / kandydatkę, czy powinien podejmować tę funkcję.

„Instrukcja Biskupa Płockiego o oświadczeniu kandydatów na rodziców chrzestnych” jest próbą wprowadzenia w życie papieskiej adhortacji „Amoris laetitia” z 2016 r. Biskup płocki w „Instrukcji” odwołuje się do podkreślanej przez papieża Franciszka potrzeby rozeznawania przez wierzących i konieczności towarzyszenia wierzącym przez kapłanów. W adhortacji „Amorsi laetitia” papież zaznacza: „Jesteśmy powołani do kształtowania sumień, nie zaś domagania się, by je zastępować” (nr 37). W świetle tych słów zadaniem kapłanów jest nade wszystko formowanie sumień, uwrażliwianie na właściwe rozstrzyganie dobra i zła, a także podejmowanie dojrzałych, odpowiedzialnych decyzji, związanych również z życiem sakramentalnym. Dlatego proponowane Oświadczenie kandydata na ojca chrzestnego i Oświadczenie kandydatki na matkę chrzestną mają pomóc w rozeznaniu przez kandydatów, czy powinni podejmować tę funkcję.

Prace nad przygotowanie dokumentu koordynował Wydział ds. Rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej. Ks. Wojciech Kućko, dyrektor wydziału, przekonuje, że w postaniu dokumentu dużą wagę miały konsultacje w diecezji – wśród dekanalnych duszpasterzy rodzin, wielu kapłanów i wiernych świeckich.

- Przemieszczanie się ludzi i zmiany miejsca zamieszkania, a przede wszystkim potrzeba formacji moralnej wierzących, są nowymi wyzwaniami duszpasterskimi naszych czasów, na które należy odpowiadać i, jak prosi Franciszek, wychodzić do ludzi - uważa kapłan.

- Papież Franciszek w swoim nauczaniu, zwłaszcza w obowiązującej katolików adhortacji Amoris laetitia z2016 r., podkreśla wagę samodzielnego rozeznawania w sumieniu przez każdego wierzącego, czemu powinni towarzyszyć kapłani. Coraz większym wyzwaniem dla wielu rodziców staje się znalezienie właściwych kandydatów na chrzestnych. W tym kontekście należy uświadamiać rodzicom, że gdy nie jest możliwe znalezienie dwojga chrzestnych, wystarczy jeden chrzestny lub chrzestna. Trzeba jednocześnie przypominać, że powinna być to osoba, która spełnia wszystkie warunki określone przez prawo kanoniczne - czytamy w Instrukcji.

Kandydat bądź kandydatka otrzymuje wskazane Oświadczenie w kancelarii parafialnej faktycznego zamieszkania. Rodzic chrzestny w oświadczeniu potwierdza, że jest świadom odpowiedzialności, jaką przyjmuje przed Bogiem i przed Kościołem, i że spełnia warunki, które zgodnie z prawem Kościoła katolickiego umożliwiają mu zostanie matką chrzestną lub ojcem chrzestnym. - Osoba ta, wsparta pomocą w rozeznaniu przez swojego duszpasterza, zostaje doprowadzona do podjęcia decyzji o złożeniu podpisu na tym dokumencie lub zaniechaniu tego działania. Duszpasterz jest osobą towarzyszącą kandydatowi / kandydatce w rozeznaniu, zaś to sam kandydat / sama kandydatka w swoim sumieniu ma rozstrzygnąć, czy spełnia wskazane warunki. Podpis jest dodatkową motywacją do złożenia prawdziwego oświadczenia - dodano w Instrukcji.

Jako załącznik do Oświadczenia kandydaci składają zaświadczenie  o przyjęciu sakramentu bierzmowania (co zakłada, że kandydat został wcześniej ochrzczony i przyjął już Najświętszą Eucharystię). Dopiero po złożeniu przez kandydata lub kandydatkę podpisu pod oświadczeniem i przedstawieniu zaświadczenia, swój podpis składa duszpasterz, potwierdzając w drugiej części dokumentu zdatność kandydata / kandydatki do podjęcia funkcji chrzestnego/chrzestnej. Stwierdza, że „nie widzi przeszkód”, aby dana osoba mogła zostać rodzicem chrzestnym.

Oryginał oświadczenia zatrzymuje kandydat/kandydatka, kopia pozostaje w kancelarii parafialnej.

- Można żywić nadzieję, że jasne sformułowanie na piśmie wskazań i przedstawienie ich kandydatowi/kandydatce do podpisu, choć być może nie ustrzeże od fałszowania przez nich sytuacji życiowej dla pełnienia za wszelką cenę funkcji rodzica chrzestnego, to może w znaczący sposób przyczynić się do ograniczenia wielu sporów w kancelariach parafialnych - zaznaczono.

Treść oświadczenia:

Tu najdziemy oświadczenia dla

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE