Reklama

Chcą zmiany zasad budżetu obywatelskiego. Co na to władze?

Opublikowano:
Autor:

Chcą zmiany zasad budżetu obywatelskiego. Co na to władze? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Do prezydenta wpłynęło pismo w sprawie wyłączenia z budżetu obywatelskiego placówek oświatowych, które podlegają miastu. Zdaniem Rady Mieszkańców Osiedla Miodowa powinno dać się szansę projektom społecznym, typowo obywatelskim.

Do prezydenta wpłynęło pismo w sprawie wyłączenia z budżetu obywatelskiego placówek oświatowych, które podlegają miastu. Zdaniem Rady Mieszkańców Osiedla Miodowa powinno dać się szansę projektom społecznym, typowo obywatelskim.

Rada Mieszkańców Osiedla Miodowa złożyła pismo do prezydenta z wnioskiem, aby w Budżecie Obywatelskim nie brały udział jednostki podległe Urzędowi Miasta, np. szkoły, przedszkola. Rada argumentuje, iż stanowią one zbyt dużą konkurencję dla innych, zgłaszanych przez mieszkańców, indywidualnych projektów.

- Proponujemy, żeby w Budżecie Obywatelskim nie brały udziału jednostki podległe pod Urząd Miasta Płocka - uważa Mariusz Kinalski, przewodniczący Rady Osiedla Mieszkańców Miodowa, który złożył pismo. - Udział wyżej wymienionych instytucji sprawia, że projekty innych podmiotów, m.in. rad osiedli mają minimalne szanse wygrania - podkreśla.

Ratusz odpowiedział już na pismo, argumentując, iż taka sytuacja spowodowana jest faktem, że placówki oświatowe również tworzą  mieszkańcy, a to oni przecież decydują w budżecie.

- Budżety obywatelskie traktowane są jako proces podejmowania decyzji, poprzez który mieszkańcy współdecydują o dystrybucji środków publicznych - odpowiada Edyta Mierzejewska, dyrektor wydziału promocji UMP. - Społeczności placówek oświatowych tworzą przede wszystkim płocczanie, dlatego im również przysługuje prawo do decydowania i udziału w kolejnych edycjach budżetu obywatelskiego Płocka.

Za Płockiem już sześć edycji budżetu obywatelskiego i zrealizowanych kilkadziesiąt projektów: osiedlowych i ogólnomiejskich, na które głosowali mieszkańcy. W tym kilkanaście z nich złożonych przez placówki oświatowe, m.in. projekt "Moja wymarzona szkoła" w Gimnazjum nr 5, Płockie Centrum Terapeutyczno-Rehabilitacyjne w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2, plac zabaw na terenie Miejskiego Przedszkola nr 2, poprawa infrastruktury w SP nr 15 czy remont boiska przy SP nr 22.

- Inwestycje w placówkach podległych pod UMP powinny być zrealizowane w ramach funduszy z budżetu miasta, natomiast nie w ramach głosowania na BO - podkreśla M. Kinalski. - Tak się jednak nie dzieje, a ze względu na to, że szkoły mają łatwiejszą możliwość zebrania odpowiedniej liczby głosów, nietrudno im wygrać. 

Rada Mieszkańców Osiedla Miodowa ma pomysł, jak rozwiązać ten problem.

- Jestem za tym, żeby projekty podzielić - mówi przewodniczący. - Nasz pomysł jest taki, aby w przyszłej edycji BO wydzielić oddzielną kwotę na placówki oświatowe, czyli stworzyć projekt ogólnomiejski, projekt osiedlowy i wreszcie projekt instytucji oświaty. Chcemy sprawić, aby projekty indywidualne nie kolidowały z projektami instytucji oświatowych podległych pod urząd miasta. Miałoby to na celu wyrównanie szans. Niech placówki oświatowe rywalizują między sobą. A projekty indywidualne w swojej kategorii będą miały równe szanse, bo będą rywalizowały z podobnymi indywidualnymi wnioskami - podkreśla.

Czy zmiany proponowane przez mieszkańców osiedla Miodowa są słuszne? Zapraszamy do komentowania.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE