Naukowcy chcą zbadać DNA spoczywających w płockiej katedrze władców Polski. Biskup płocki, opierając się na opiniach świeckich ekspertów, na tym etapie prac nie zgodził się na pobranie materiału genetycznego ze szczątków pochowanych w katedrze Piastów. Nie wyklucza jednak takiej możliwości w przyszłości.
Jak już pisaliśmy, pierwszy raz temat powtórnych badan szczątków polskich władców i książąt mazowieckich spoczywających w płockiej katedrze, podjęto podczas konferencji na temat zbliżającego się remontu kaplicy królewskiej, w którym pochowane są prochy Piastów. Biskup płocki Piotr Libera zapowiedział wówczas, że rozważy propozycję historyków, którzy przy okazji remontu kaplicy chcieliby opracować profil genetyczny polskich władców i uciąć lub potwierdzić różne hipotezy dotyczące początków polskiej państwowości i pierwszych Piastów. Jednak już podczas październikowej konferencji w sprawie remontu kaplicy królewskiej i marmurowego sarkofagu, biskup zwracał uwagę na etyczny aspekt sprawy, a także zapowiedział konsultacje m.in. z historykiem prof. Henrykiem Samsonowiczem.
Jaki jest wynik tych rozmów? Czy podjęto decyzję w sprawie badań nad DNA spoczywających w katedrze szczątków? W odpowiedzi na nasze pytania, rzeczniczka płockiej Kurii, Elżbieta Grzybowska, poinformowała w komunikacie, że po konsultacjach z ekspertami świeckimi z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie oraz Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie Delegatura w Płocku, a także po rozmowie z prof. Henrykiem Samsonowiczem, biskup zdecydował, że obecnie niewskazane jest prowadzenie tego typu badań.
- Specjaliści uznali, że na tym etapie prac remontowo-konserwatorskich, prowadzonych w katedrze, otwieranie grobów Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego jest przedwczesne - wyjaśnia płocka Kuria.
Nie jest natomiast wykluczone, że tego typu badania mogą zostać przeprowadzone przez wyspecjalizowaną instytucję naukowo-badawczą w przyszłości. - Badania DNA mogłyby zostać podjęte po znacznym zaawansowaniu remontu wieży północnej i Kaplicy Królewskiej (m.in. ścian zewnętrznych, wewnętrznej polichromii, ołtarzy i nagrobków) - uważa płocka Kuria. - Byłyby to badania całościowe, stanowiące element tych prac. Nie można bowiem poprzestać na samych badaniach genetycznych, ale należy wpisać je w szerszy kontekst, wynikający z konieczności godnego pochówku książąt piastowskich.
W płockiej katedrze z XII w. spoczywają szczątki polskich władców, Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego, a także piętnaściorga książąt mazowieckich.
Fot. Portal Płock
Czytaj też: