Reklama

Reklama

Ceny paliw w Płocku powoli rosną. A jak będzie w najbliższych tygodniach?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: mars

Ceny paliw w Płocku powoli rosną. A jak będzie w najbliższych tygodniach? - Zdjęcie główne

Ceny paliw w Płocku powoli rosną | foto mars

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pod koniec stycznia br. za litr benzyny 95-oktanowej i oleju napędowego płaciliśmy nawet niespełna 6 złotych za litr. Taka stawka to ogromny problem, ponieważ ceny paliw, podobnie jak energii, przekładają się bardzo mocno na ceny niemal wszystkich wyrobów i usług.

Reklama

W styczniu rząd ogłosił więc tarczę antyinflacyjną 2.0, która zakłada m.in. obniżenie od lutego stawki VAT na paliwa z 23 do 8 proc. Miało to spowodować obniżkę ceny litra benzyny i oleju napędowego o 60-70 gr., a LPG - o ok. 40 gr. na litrze. Premier naszego kraju zapowiadał, że ceny paliw spadną do 5 zł/l.

I rzeczywiście, 1 lutego br. cerny przy dystrybutorach spadły. PKN ORLEN informował, że ceny benzyny i oleju napędowego na stacjach własnych płockiej spółki spadły średnio o ponad 70 groszy za litr. 

Ceny paliw w Płocku w połowie lutego

Jak wygląda sytuacja w Płocku po ponad dwóch tygodniach? Niestety, ceny paliw rosną. Np. na stacjach Orlenu za litr benzyny 95 trzeba zapłacić ok. 5,34 zł/l (1 lutego było to 5,22 zł) za olej napędowy - 5,41 zł/l (na początku lutego - 5,24 zł), a za gaz LPG - 2,75 zł/l/.

Zmiany są groszowe, ale jednak robią różnicę - 17 gr w przypadku ON to już podwyżka o ponad 3,2 proc. w zaledwie dwa tygodnie.

Obecnie nieco taniej jest np. na stacjach e-co (przy ul. Kolejowej i Targowej w Płocku oraz w Jordanowie), gdzie za litr Pb 95 żądają 5,24 zł, za ON - 5,31 zł, a za LPG - 2,63 zł. Przy płatności gotówką ceny są niższe o 5 gr/l.

Z kolei w Circle K litr benzyny 95 kosztuje 5.34 zł, ON - 5,41 zł. W samoobsługowej stacji Komunikacji Miejskiej przy ul. Przemysłowej tankujący płacą identycznie -  5.34 zł za litr PB 95 oraz 5,41 zł za litr ON. Natomiast za LPG na stacji Mark Gaz zapłacimy 2.61 zł/l.

Jakie są przyczyny podwyżek? Z pewnością wpływ ma drożejące surowce na giełdach, baryłka ropy naftowej kosztuje ponad 90 dolarów. Złowieszcze prognozy mówią, że stawka może przekroczyć nawet magiczne 100 dolarów. Obniżkom nie sprzyja też bardzo niespokojna sytuacja na Ukrainie.

Prognozy cen paliw w Polsce w lutym 2022 r.

Jakie są perspektywy dla detalu w najbliższych dniach?

Eksperci z e-petrol oceniają, że nie ma czynników, mogących wpłynąć na spadek cen paliw. Uważają, że benzyna i olej napędowy będą minimalnie, ale jednak drożeć w kolejnych tygodniach. 

Warto pamiętać, że obniżka VAT na paliwa obowiązywać ma pół roku, a więc tylko do końca lipca 2022 r. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy