Reklama

Centrum wspinaczkowe przy Orlen Arenie

Opublikowano:
Autor:

Centrum wspinaczkowe przy Orlen Arenie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dla tych, którzy lubią piąć się do góry dosłownie, czyli uwielbiają wspinaczkę w miejskim wydaniu, mamy dobrą wiadomość. Jeszcze w tym roku w Orlen Arenie ma powstać centrum wspinaczkowe.

Dla tych, którzy lubią piąć się do góry dosłownie, czyli uwielbiają wspinaczkę w miejskim wydaniu, mamy dobrą wiadomość. Jeszcze w tym roku w Orlen Arenie ma powstać centrum wspinaczkowe.

Wielbiciele wysokogórskich szczytów prawdopodobnie już za kilka miesięcy nie będą musieli jeździć do Borowiczek do hali sportowej przy ul. Korczaka. Tamtejsza ścianka wspinaczkowa ma pięć metrów szerokości, natomiast w najwyższym punkcie mierzy 9,3 metra. Na razie może z niej skorzystać (i to wyłącznie w asyście opiekuna ścianki), nie więcej niż sześć osób jednocześnie, które zdobywają kolejne metry, pnąc się w górę po wyznaczonych drogach.

Przetarg na utworzenie centrum wspinaczkowego przy Orlen Arenie w typie „zaprojektuj i wybuduj” właśnie ogłosił płocki Ratusz. O tym pomyśle zresztą już pisaliśmy w kontekście miejskiego budżetu na 2015 rok. Tym samym przy pl. Celebry Papieskiej rozplanowano małe centrum wspinaczkowe z częścią do wspinania się po ściance z asekuracją linową, ścianą do boulderingu (o wysokości 4,5 metra na powierzchni 220 metrów kw.), czyli bez takiej asekuracji (po głazach lub sztucznych ścianach), strefą do zabawy (typu „Fun Climb” / „Clip N’Climb” maksymalnie do dziewięciu metrów wysokości) oraz przeznaczoną do treningu.

Sama ścianka wspinaczkowa będzie kolorowa, większa od tej w Borowiczkach (od 7,65 do 11 m wysokości w najwyższym punkcie panelu imitującego skałę, zajmie też 272 m kw.), w dodatku panele na bazie sklejki zostaną odpowiednio zabezpieczone przed zabrudzeniami od butów, natomiast sama drewniano-stalowa konstrukcja nie będzie bezpośrednio przylegała do wewnętrznej ściany budynku.

Wszystko powinno być tak zaprojektowane, aby z centrum wspinaczkowego korzystały osoby w każdym wieku oraz o różnych stopniu umiejętności, dlatego rozplanowano indywidualne, jak i górne punkty asekuracyjne (oraz system auto-asekuracji zapewniający możliwość opuszczania osób od 20 do 100 kilogramów z prędkością do 2 m/s). W dodatku z możliwością rozgrywania na niej ogólnopolskich i regionalnych zawodów sportowych.

Aby zdobywać kolejne metry, po drodze skorzystamy ze specjalnych uchwytów o różnych kształtach, kolorach i wielkościach. Na ściance naturalnie pojawią się także liny zabezpieczające (statyczne i dynamiczne) oraz uprzęże o rozmiarach od XS do XXL po MAXI i GIGA. Tych ostatnich będzie 48. Zarówno pod ścianami do boulderingu, jak i pod ścianami z asekuracją linową będzie umieszczony na wszelki wypadek gruby na 30 cm materac.

W strefie do treningu, poza ścianą systemową z chwytami z możliwością regulacji przewieszenia, stanie również klatka typu crossbox z kółkami gimnastycznymi. Zawisną też drabinki. Zobaczymy również dwa stanowiska na przyrządy treningowe typu campus wraz z drewnianymi listewkami oraz jedno stanowisko do trenowania chwytów typu „oblak” wraz drewnianymi chwytami. Dodatkowo ścianka powinna imitować chociaż w niewielkim stopniu górskie szczyty, stąd dbałość o nadanie jej bardziej kanciastych kształtów, z trójwymiarowymi formacjami z trapezów i trójkątów, przy czym wybór takiej ścieżki oznacza już wedle życzenia wyższy stopień trudności.

Całość ma zostać tak przygotowana, aby na miejscu uniknąć jakichkolwiek prac spawalniczych, które mogłyby uszkodzić posadzkę hali. Panele powinny być wcześniej przycięte i pomalowane w warsztacie przez wykonawcę, natomiast na miejscu co najwyżej pokryte ostatnią warstwą farby nawierzchniej.

Przetarg obejmuje opracowanie do 15 maja 2015 roku projektu wykonawczego oraz etap drugi, czyli wykonanie i montaż ścianki we wnętrzu hali, co powinno nastąpić do 25 czerwca bieżącego roku. Na sprzętach ponownie zobaczymy logotypy UMP oraz Orlenu. Zadanie będzie współfinansowane z funduszy unijnych.

Fot. Dokumentacja przetargowa

Czytaj też:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE