Reklama

Budynek po byłej komendzie. Są nowe plany

Opublikowano:
Autor:

Budynek po byłej komendzie. Są  nowe plany - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Plany przekształcenia byłej komendy policji przy 1 Maja na filharmonię spełzły na niczym. Teraz okazuje się, że jest zupełnie nowa koncepcja dla byłej komendy.

Plany przekształcenia byłej komendy policji przy 1 Maja na filharmonię spełzły na niczym. Teraz okazuje się, że jest zupełnie nowa koncepcja dla byłej komendy.

Choć wydawało się, że plany na budynek przy 1 Maja, w którym mieściła się gestapo, potem UB i SB, wreszcie milicja i policja,  są już bardzo zaawansowane, koniec końców stanęło na niczym. Jak już pisaliśmy, prezydent Andrzej Nowakowski wycofał się z pomysłu, by budynek przy 1 Maja stał się siedzibą płockiej filharmonii. Powody tłumaczyła nam w czwartek dyrektorka ratuszowego Wydziału rozwoju i polityki gospodarczej miasta Aneta Pomianowska-Molak.

Jak wyjaśniała, na początku chciano zostawić zewnętrzną elewację domu od ulicy, wyburzając jego tylną część od dziedzińca. Właśnie na tyłach miała powstać sala koncertowa na potrzeby płockich symfoników. Okazało się jednak, że nie starczy na nią miejsca, dlatego podjęto decyzję o umieszczeniu orkiestry w zupełnie nowym gmachu w północnej części Nowego Rynku, który powstanie najprawdopodobniej do 2018 roku.

Okazuje się jednak, że są już wstępne plany również na budynek po byłej komendzie, który stoi pusty, od kiedy policja przeprowadziła się do nowej siedziby przy Kilińskiego. Co tam będzie?  Ratusz widziałby w nim szeroko pojęte miejsce na działania artystyczne. Co to oznacza? Otóż mogłoby w nim działać niepubliczne liceum plastyczne, obecnie mieszczące się przy ul. Sienkiewicza, w budynku po tzw. byłych Igiełkach, czyli Zespole Szkół Odzieżowych, a także płockie chóry. Te ostatnie zyskałyby szczególnie, ponieważ plany są jeszcze szersze i to powiązane z budynkiem Urzędu Stanu Cywilnego przy ul. Kolegialnej 9.

Zabytkowy Pałac Ślubów, jak nietrudno dostrzec, wymaga gruntownego odświeżenia, na co obecnie nie ma pieniędzy w budżecie. Remont został wpisany do tzw. Regionalnego Instrumentu Terytorialnego, mechanizmu ułatwiającego gminom zdobycie unijnego dofinansowania.

Tuż za budynkiem znajduje się spore podwórze. Pokrótce plany są takie: miasto wyremontuje budynek USC w ramach RIT-u, wyburzy stare garaże należące dawniej do policji na jego tyłach i wybuduje tam salę, z której mogłyby korzystać m.in. wspomniane chóry. Takie są wstępne przymiarki, które nie doczekały się jeszcze wyceny.

Czytaj też:

Fot. Na tyłach USC, Karolina Burzyńska/Portal Płock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE